حمله به رهبر بزرگترین حزب اپوزیسیون ترکیه

رهبر حزب جمهوری خواه خلق در یک مراسم خاکسپاری در نزدیکی آنکارا مورد حمله چند نفر نهاده شد. پس از دستگیری حمله کنندگان تعیین شد که یکی از آنها عضو حزب عدالت و توسعه حزب حاکم به رهبری اردوغان بوده است.

حمله به رهبر بزرگترین حزب اپوزیسیون ترکیه

به گزارش دویچه وله، پس از حمله به کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق، بزرگترین حزب اپوزیسیون ترکیه، پلیس شش مظنون را دستگیر کرد.

این حمله روز یکشنبه اول اردیبهشت (21 آوریل) در جریان مراسم خاکسپاری یک سرباز در شهر چوبوک در نزدیکی آنکارا روی داد.

مظنون اصلی که عضو حزب عدالت و توسعه، حزب رجب طیب اردوغان است در شهر سِوریحصار در منطقه آناتولی دستگیر و پس از دستگیری به آنکارا منتقل شد.

فرد دستگیرشده ابتدا به عنوان ع. س معرفی گردید اما بعد معین شد که او عثمان ساریگون عضو حزب اردوغان است.

حزب عدالت و توسعه اظهار داشت که فرایند سلب عضویت این فرد را به جریان انداخته است. پیش از این نیز عمر چلیک، سخنگوی حزب یادشده، اقدام این فرد را محکوم نموده و تاکید نموده بود که حزب عدالت و توسعه با هرنوع خشونتی مخالف است.

عمر چلیک در صفحه توییترش نوشت: حزب عدالت و توسعه با هرگونه خشونت مخالف است. اصول و پرنسیپ های ما خشونت را به شدت رد می نماید. در سیاست دموکراتیک خشونت هیچ جایی ندارد.

پنج متهم دیگر روز دوشنبه به یک پاسگاه پلیس واقع در چوبوک، در اطراف آنکارا منتقل شدند.

انتشار فیلم این حمله در فضای مجازی موجی از خشم به راه انداخت. هشتگی با عنوان #KilicdarogluYalnizDegildir (قلیچدار اوغلو تنها نیست) صدها بار در شبکه های اجتماعی بازنشر شده است.

  • حزب عدالت و توسعه زیر فشار

در جریان مراسم خاکسپاری، گروهی به قلیچدار اوغلو رهبر 70 ساله حزب جمهوری خواه خلق حمله می نمایند و محافظان سعی می نمایند این افراد را عقب برانند. در نهایت این سیاستمدار کهنه کار ترکیه به یک خانه برده می گردد. او سپس از این خانه توسط یک خودروی زرهی به محلی امن منتقل شد.

حمله به رهبر بزرگترین حزب اپوزیسیون ترکیه سه هفته پس از انتخابات شوراها و شهرداری های ترکیه صورت گرفت، انتخاباتی که در آن حزب حاکم عدالت و توسعه هم در آنکارا و هم در استانبول شکست خورد و شهرداری این دو شهر را به نامزدهای حزب جمهوری خواه خلق واگذار کرد.

از دست دادن شهرداری استانبول برای اردوغان و حامیانش بسیار تلخ بود. این کلان شهر با 16 میلیون نفر جمعیت قلب فرهنگی و مالی ترکیه است. اردوغان خود نیز اهل بوسفور در استانبول است و پیشرفت شغلی اش را در سال 1994 با شهرداری استانبول شروع کرد.

اردوغان در جریان رقابت های انتخاباتی شهرداری ها بارها قلیچدار اوغلو را متهم به حمایت از حزب کردی پ ک ک که در ترکیه ممنوع است کرد و در سخنرانی های تبلیغاتی اش ویدیوهایی از او را نشان داد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 تیر 1398 بروزرسانی: 26 مهر 1398 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 183

به "حمله به رهبر بزرگترین حزب اپوزیسیون ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله به رهبر بزرگترین حزب اپوزیسیون ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید