جواب پیامک ندهید؛ مشمول مالیات خانه خالی می شوید

به گزارش مجله ویراپارس، به گزارش خبرنگاران، محمود محمودزاده اضافه نمود: سامانه املاک و اسکان قابلیت های لازم را از نظر زیرساختی دارد، اما قانون تکلیفی بر عهده دستگاه ها گذاشته که مکلف هستند اطلاعات برخط را به سامانه ارائه کنند که امیدواریم دستگاه ها اهتمام لازم را در این زمینه صورت دهند ضمن اینکه خانوارها نیز موظفند اطلاعات سکونتی شان را در سامانه ثبت کنند.

جواب پیامک ندهید؛ مشمول مالیات خانه خالی می شوید

وی اضافه نمود: مسئولیت وزارت راه و شهرسازی هم این است که اطلاعات دریافتی را پالایش و برنامه ریزی لازم را در سطوح مختلف بخش مسکن انجام دهد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه سامانه مشکل خاصی از نظر فنی ندارد گفت: بر اساس اطلاعاتی که از دستگاه های مرتبط به دست آوردیم و واکاوی (بررسی) سامانه 1.5 میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه شناسایی شد که به مالکان آن ها پیامک ارسال شد مالکان باید این اطلاعات را اصلاح یا در صورت صحت، تایید می کردند؛ عدم تایید به منزله خالی بودن واحد تلقی می شود.

محمودزاده اضافه نمود: ما برای بررسی مرحله آخر به مالکان پیامک ارسال کردیم که پاسخ بدهند اگر اعتراضی به نحوه شناسایی شرایط خانه از سوی سامانه املاک و اسکان دارند باید در اختیار ما قرار می دادند. مثلا عنوان می کردند که واحد فروخته شده یا اجاره داده شده است. این رفت و برگشت اطلاعاتی اجرا شده و برخی افراد پاسخ نداده اند؛ بنابراین اطلاعاتی که وجود دارد تقریبا قطعی تلقی شده و به معنای خالی بودن واحد است.

وی شرح داد: با توجه به اصلاح قانون مالیات بر خانه های خالی که اخیرا اجرا شده تفاوت هایی با قانون سال 1394 دارد که در حال بررسی تفاوت ها هستیم تا متناسب با قانون جدید، مالیات ها اعمال شود.

خاطرنشان می شود، دو فوریت طرح مالیات بر خانه های خالی روز 22 تیرماه 1399 در مجلس شورای اسلامی تصویب و پس از آنکه مجلس 16 ایرادی که شورای نگهبان به طرح گرفت را رفع کرد، روز 26 آذرماه 1399 از سوی شورای نگهبان به تصویب رسید. از طرف دیگر تا کنون 109 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه برای اخذ مالیات توسط وزارت راه و شهرسازی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است.

بنا بر ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم هر واحد مسکونی واقع در همه شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور موضوع تبصره 7 ماده 169 مکرر این قانون، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از 120 روز ساکن یا کاربر نداشته باشد به عنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت های تبصره 11 ماده 53 این قانون، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره در سال اول معادل 6 برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل 12 برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل 18 برابر مالیات متعلقه خواهد شد.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1405

به "جواب پیامک ندهید؛ مشمول مالیات خانه خالی می شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جواب پیامک ندهید؛ مشمول مالیات خانه خالی می شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید