با این راه چاره در خواب وزن کم کنید

به گزارش مجله ویراپارس، راهبرد کاهش وزن شما ممکن است شامل رژیم غذایی سالم و ورزش منظم باشد، اما کمبود خواب می تواند به راحتی اهداف کاهش وزن شما را نابود کند زیرا با خواب کم، هوس خوردن غذاهای پر قند و چربی بیشتر می گردد.

با این راه چاره در خواب وزن کم کنید

به گزارش ایسنا به نقل از هلث، خواب کافی به شما یاری می نماید تا در طول روز تصمیمات بهتری در خصوص مصرف مواد غذایی بگیرید بعلاوه از مصرف میان وعده ها در آخر شب خودداری کنید.

کاهش خواب می تواند سطح کورتیزول شما را که با چاقی و افزایش وزن مرتبط است، افزایش دهد. کورتیزول با استرس مرتبط است و سطوح بالای کورتیزول در عصر می تواند بر خواب افراد تاثیر منفی بگذارد، بنابراین، مهم است که با کاهش سطح کورتیزول در هنگام عصر، اندازه کورتیزول خود را کاهش دهید تا بتوانید بهتر بخوابید.

نتایج تحقیق منتشرشده در سال 2020 در نشریه مرزها در روانشناسی نشان داد، افراد کم خواب، زمانی که طی روز ورزش میانه یا حرکات کششی انجام می دهند، خواب خود را بهینه می نمایند. از آنجایی که نمی خواهید دقیقا قبل از خواب ورزش کنید، حرکات کششی می تواند تمرین خوبی باشد که به شما یاری کند تا هنگام کاهش وزن، خواب بهتری نیز داشته باشید.

اگرچه تمرینات این تحقیق در شب انجام نشد اما نتایج مطالعات دیگر نشان داده اند که حرکات کششی می توانند استرس را از فرد دور نمایند. نتایج تحقیقی در سال 2017 در نشریه روانشناسی سلامت نشان داد که یک ساعت یوگای قدرتی یا تمرین یوگا مبتنی بر کشش فقط پس از جلسه اول باعث کاهش سطح کورتیزول می گردد.

آنالیز سیستماتیک در سال 2015 منتشرشده در نشریه آنالیز های پزشکی خواب نشان داد که حرکات مراقبه مانند تای چی، چی گونگ و یوگا می توانند کیفیت خواب را بهبود بخشند.

چی کونگ که با نام های دیگری ازجمله کی کونگ نیز شناخته می گردد، مجموعه ای از تمریناتی است که روی حرکت بدن، تنفس و آگاهی فکر تمرکز می نماید و به منظور ورزش کردن، بهبود روحیه و سلامت بعلاوه مراقبه و فکر آگاهی انجام می گردد. این ورزش بیش از 2000 سال قدمت دارد و مانند سایر ورزش های مراقبه ازجمله تای چی و یوگا از هواداران زیادی در سراسر دنیا برخوردار است.

تای چی نیز تمرین ورزشی مجذوب کننده و مفید برای فکر و بدن است که از چین باستان سرچشمه گرفته است و این روزها تای چی نه فقط در چین، بلکه در سراسر دنیا به عنوان تمرینی لذت بخش، هواداران زیادی دارد.

حرکات کششی یک تن کالری نمی سوزاند و فقط سوزاندن حدود 2.7 کالری در دقیقه را ثبت کردند و به گفته شورای آمریکایی ورزش، حرکات کشش جزء مهمی از تناسب اندام هستند؛ حرکات کششی هر گونه سفتی عضلانی را کاهش می دهند و از آسیب های احتمالی جلوگیری می نمایند. با حرکات کششی با تقویت گردش خون در سراسر بدن، ماهیچه های خود را تشویق می کنید تا آرام شوند. حرکات کششی بعلاوه می تواند سطح هورمون سروتونین را افزایش دهد که می تواند به شما یاری کند تا استرس را از خود دور کنید.

بر اساس داده های بنیاد خواب، می توانید این حرکات کششی را در روتین شبانه خود بگنجانید. از آنجایی که نشستن پشت میز در تمام طول روز می تواند باعث ایجاد تنش در گردن گردد، با کشش گردن و قرار گرفتن گوش راست به شانه راست آغاز کنید. حدود 10 ثانیه این کشش را نگه دارید سپس برای سمت چپ گردن نیز این حرکت را انجام دهید؛ می توانید این کشش را چند بار تکرار کنید.

برای از بین بردن تنش در پاها و پشت خود، روی زمین یا تخت خود بنشینید و پاهای خود را با فاصله تا حدی که راحت هستید از هم باز کنید سپس بدون اینکه زانوی خود را مستقیم قفل کنید، به سمت مچ پای راست خم شوید تا زمانی که کشش ملایمی را احساس کنید، 10 ثانیه این کشش را نگه دارید سپس به سمت چپ حرکت کنید. این حرکات کششی را حدود 10 بار در هر طرف تکرار کنید.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که چرخش به پشت می تواند تنش را در قسمت پایین کمر شما کاهش دهد؛ در حالی که به پشت دراز کشیده اید، زانوهای خود را به سمت قفسه سینه خود بکشید تا کشش ملایم پشت را انجام دهید سپس، زانوهای خود را به یک طرف ببرید در حالی که قسمت بالایی پشت شما روی زمین یا تخت باقی بماند. حدود 30 ثانیه به وسیله این کشش نفس بکشید بعد از آن با یاری شکم، زانوهای خود را به سمت مخالف بکشید.

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1402 بروزرسانی: 30 مرداد 1402 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 2271

به "با این راه چاره در خواب وزن کم کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این راه چاره در خواب وزن کم کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید