افغان هایی که به آمریکا کمک کردند حالا نگران جانشان هستند

به گزارش مجله ویراپارس، بسکمک از افغان هایی که به نیروهای آمریکایی در جنگ افغانستان کمک کرده بودند حالا با خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از این کشور بیم این را دارند که فراموش شوند و حتی مورد اقدامات تلافی جویانه طالبان قرار گیرند.

افغان هایی که به آمریکا کمک کردند حالا نگران جانشان هستند

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، یکی از این افغان ها که 41 ساله و پدر شش فرزند است و برای ناتو یا نیروهای آمریکایی کار کرده، گفت: ما در امان نیستیم. طالبان به ما می گوید که برادر ناتنی تان دارد به زودی از افغانستان خارج می شود و ما همه شما را می کشیم.

سرنوشت مترجمان نیروهای ناتو و آمریکا پس از خروج این نیروها از افغانستان در هاله ای از ابهام است.

مترجمان و سایر غیرنظامیانی که برای دولت آمریکا یا ناتو کار کردند می توانند بر اساس برنامه ای که مصوب 2009 است ویزای ویژه مهاجرتی دریافت کنند، اما بسکمک از این برنامه به خاطر طولانی بودن فرایند صدور ویزا شکایت دارند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا ماه گذشته میلادی به خبرنگاران گفته بود که آمریکا به تعهدش در قبال مترجمان و سایر غیرنظامیان افغان که در جریان جنگ افغانستان کمک کرده اند، پای بند است. دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هم به بررسی این برنامه پرداخته و تاخیرها را مورد تحقیق قرار داد. همچنین قرار است اقدامات ضد فساد و تقلب به این برنامه افزوده شود.

همزمان با بررسی این برنامه، مترجمان سابق که در پی حفاظت از هویت و پروفایل خود هستند، به شدت نگران این هستند که اگر طالبان بار دیگر قدرت بگیرد، چه اتفاقی می افتد.

محمد شعیب والیزاده، یکی از مترجمان سابق ارتش آمریکا پس از حضور در اعتراضاتی در کابل گفت: آنها قطعا ما را می کشند.

مت زلر، یکی از موسسان سازمان کسی را پشت سر نمی گذاریم، حامی مترجمان و غیرنظامیانی است که به ارتش آمریکا و ناتو در افغانستان کمک کرده، می گوید: از 2016، دست کم 300 مترجم در افغانستان کشته شدند و طالبان هم این را معین کرده که به کارش ادامه می دهد. طالبان این افراد را دشمن اسلام می داند و هیچ رحمی به آنها ندارد.

اعضای سابق نیروهای مسلح آمریکا و اعضای کنگره هم به دولت واشنگتن تاکید دارند تا فرایند صدور ویزا را برای این افراد تسریع بخشد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مه سال جاری میلادی گفته بود که سفارت این کشور در کابل به صورت موقت کارمندانش را برای کمک به فرایند صدور ویزا بیشتر کرده است.

نگرانی از در معرض خطر قرار دریافت زندگی این افراد در پی کشتارهای هدفمند اخیر علیه خبرنگاران و سایر غیرنظامیان و همچنین نیروهای دولتی افغانستان بیشتر شده است. داعش در افغانستان هم مسئولیت چند مورد از این کشتارهای هدفمند را برعهده گرفته و دولت و طالبان هم یکدیگر را مقصر می شمارند.

برنامه ویزای مهاجرت ویژه اجازه می دهد تا متقاضیان درخواست تجدید نظر کنند و بسکمک پیروز هستند. به گفته وزارت امور خارجه آمریکا، تقریبا 80 درصد از 243 افغان که در سه ماهه اول سال 2021 درخواست تجدید نظر کردند، پس از ارائه اطلاعات اضافی مورد تایید قرار دریافتد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1695

به "افغان هایی که به آمریکا کمک کردند حالا نگران جانشان هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افغان هایی که به آمریکا کمک کردند حالا نگران جانشان هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید