چرا ایرانیان کانادا در انتخابات شرکت نمی نمایند؟

به گزارش مجله ویراپارس، مجله مهر: ایرانی ها در 96 کشور دنیا می توانند در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری شرکت نمایند اما چرا ایرانی های ساکن کانادا سال جاری نمی توانند رأی خود را به صندوق بیندازند ؟

چرا ایرانیان کانادا در انتخابات شرکت نمی نمایند؟

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

کانادا از نظر جمعیت ایرانی های مهاجر سومین کشور دنیاست اما بیش از 400 هزار ایرانی ساکن این کشور سال جاری امکان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را ندارند. بر اساس اعلام رئیس ستاد انتخابات خارج از کشور،در 96 کشور دنیا صندوق های رأی مستقر شده و در روز 24 خرداد از ساعت 8 صبح به وقت محلی این کشورها، ایرانی ها با ارائه گذرنامه می توانند رأی دهند.

در انگلیس و آمریکا هم با هماهنگی های انجام شده با مقام های این کشورها صندوق های رأی در دسترس ایرانی هاست. در لندن، با وجود قطع روابط دیپلماتیک میان دو طرف، در محل دفتر حافظ منافع ایران واقع در سفارت ایران رای گیری صورت می گیرد.

در کانادا اما در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری ایرانی ها نمی توانند پای صندوق های رأی بروند. سید کاظم سجادی رئیس ستاد انتخابات خارج از کشور گفته است به دلیل بسته بودن سفارت جمهوری اسلامی ایران و به خاطر اینکه امکان ارائه خدمات کنسولی در این کشور به هموطنان وجود ندارد در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری امکان ایجاد شعب های اخذ رای در کانادا فراهم نشده است.

گزارش ها نشان می دهد که دولت کانادا از تأمین امنیت رای گیری را سرباز زده و همین مسئله امکان رأی دادن را از ایرانی های ساکن کانادا گرفته است. به صورت معمول برای برگزاری رای گیری دولت میزبان باید امنیت را برای اخذ رأی در سفارتخانه یا دفتر حافظ منافع کشورها تأمین کند اما مقام های دولت کانادا این مسئولیت را نپذیرفته اند.

وزیر امور خارجه کانادا چندی پیش مدعی شده بود که مقام های ایرانی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور اقدام نکرده اند. سید عباس عراقچی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اما به تازگی در واکنش به این ادعا بیان کرد که مسئولیت برگزار نشدن انتخابات ریاست جمهوری برای ایرانی های مقیم کانادا، متوجه دولت این کشور است که با اقدام نسنجیده و غیرمنطقی خود در تعلیق روابط میان دوطرف، موجب تعطیلی سفارتخانه های دو کشور و قطع ارائه خدمات کنسولی به ایرانی ها، از جمله امکان اخذ رای در شهرهای کانادا شده است. دولت کانادا 9 ماه پیش به طور یک جانبه روابط دیپلمایتک خود با ایران را قطع کرد.

در کانادا بر اساس آمار اعلام شده معاون اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور 410 هزار ایرانی ساکن هستند. بر اساس این آمار بیشترین تعداد مهاجرین ایرانی با یک میلیون و 400 هزار نفر جمعیت مربوط به کشور آمریکاست و بعد از آن با حضور 800 ایرانی امارات واقع شده است. از لحاظ جمعیت ایرانی ها انگلیس و کانادا هر کدام با 410 هزار نفر جمعیت در رده سوم قرار گرفته اند.

منبع: برترین ها
انتشار: 16 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 432

به "چرا ایرانیان کانادا در انتخابات شرکت نمی نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ایرانیان کانادا در انتخابات شرکت نمی نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید