کمیسیون برنامه و بودجه هفته آینده موضوعات مربوط به بودجه 1400 را آنالیز می نماید

به گزارش مجله ویراپارس، رییس مجلس شورای اسلامی از آنالیز موضوعات مربوط به بودجه 1400 در جلسه روز دوشنبه هفته آینده کمیسیون برنامه و بودجه با حضور کارشناسان اطلاع داد.

کمیسیون برنامه و بودجه هفته آینده موضوعات مربوط به بودجه 1400 را آنالیز می نماید

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، الیاس نادران در جریان جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی در تذکری با استناد به ماده 75 آیین نامه داخلی مجلس اعلام کرد: در ابتدا از آقای طغیانی که در جلسه قبلی مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد اعضای کمیسیون بودجه نسبت به آنچه در مورد اصلاح ساختار بودجه در حال بحث بود معترض شدند و فرصت صحبت برای بنده را ایجاد کردند تشکر می کنم.

وی در ادامه اظهار کرد: بنده از کاری که در کمیته اصلاح ساختار بودجه انجام شد و دهها جلسه برگزار گشت دفاع می کنم و از همکارانم متشکر هستم. اما براساس اصل 85 قانون اساسی وظیفه نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به فرد دیگری نیست. همچنین نمایندگان حق دارند تا نظرات خود را نسبت به طرح ها و لوایح به صورت آزادانه مطرح نمایند. نباید این رویه در مجلس شورای اسلامی شکل بگیرد که اعضای کمیسیون حق اظهار پیشنهاد یا اصلاح را نداشته باشند، چرا که استقلال و آزادمنشی از مجلس گرفته خواهد شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: به عنوان مثال در ماه آینده ما شاهد تشکیل کمیسیون تلفیق با بیش از 50 عضو برای آنالیز بودجه خواهیم بود و نمی توانیم در جلسه علنی نیز به آنها اجازه طرح پیشنهاد و یا اصلاح در مورد قانون مصوب در کمیسیون تلفیق ندهیم، چرا که کار کارشناسی این افراد قابل استفاده است . ما به همراه مصوبه مجلس شورای اسلامی به دستگاه های اجرایی نمی رویم بلکه دستگاه های اجرایی براساس تفسیر از قانون آن را اجرایی می نمایند. اگر قانون ابهام داشته باشد برای کشور دردسرساز خواهد شد.

وی در ادامه تاکید نمود: این روزها شنیده می گردد که قرار است دولت بیش از 200 هزار میلیارد تومان فروش اوراق سلف نفتی برای بودجه سال آینده ارائه کند و این امر یعنی آینده فروشی و تحویل زمین سوخته به دولت بعدی. باید کمیسیون برنامه و بودجه و سازمان برنامه قبل از ارائه لایحه بودجه در مورد اجزا و اصول بودجه 1400 با هم جلسه ای داشته باشند. از هیات رییسه انتظار داریم تا این موضوع را پیگیری کند تا حداقل جدول اولیه که در آن درآمدها و هزینه ها و منابع و مصارف است مورد آنالیز قرار گیرد تا به گونه ای نگردد که دولت به مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه دهد و مجلس آن را رد کند.

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر وی اعلام کرد: ان شاءالله کمیسیون برنامه و بودجه در روز دوشنبه جلسه ای در مورد بودجه سال آینده برگزار خواهد نمود و بنده نیز در این جلسه حضور خواهم داشت. قرار است موضوعات مربوط به بودجه 1400 در این جلسه مورد بحث و آنالیز قرار گیرد. مجلس شورای اسلامی نیز به اهمیت کمیسیون برنامه و بودجه پی برده است ان شاءالله بتوانیم با همکاری دوستان و صاحبنظران بودجه سال آینده را با نگاه اصلاح ساختار بودجه در مجلس مصوب کنیم.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1323

به "کمیسیون برنامه و بودجه هفته آینده موضوعات مربوط به بودجه 1400 را آنالیز می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیسیون برنامه و بودجه هفته آینده موضوعات مربوط به بودجه 1400 را آنالیز می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید