تحریم و کرونا مانع تعمیق روابط اقتصادی و سیاسی ایران و کرواسی شد

به گزارش مجله ویراپارس، سفیر جمهوری کرواسی در تهران، در جریان سفر به استان همدان با فعالان اقتصادی استان دیدار و گفت وگو کرد. در این نشست ظرفیت های مشترک همکاری های اقتصادی با توجه به ظرفیت های استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تحریم و کرونا مانع تعمیق روابط اقتصادی و سیاسی ایران و کرواسی شد

دراگو اشتامبوک در این نشست بر تعمیق روابط اقتصادی و سیاسی بین دو کشور تأکید کرد و گفت: تحریم ها، افکار خوب و اهدافی که در این خصوص را داشتیم از بین برد اما برای تقویت و توسعه مراودات دوطرفه تلاش می کنیم.

اشتامبوک اظهار کرد: علاوه بر تحریم ها پاندومی کرونا باعث بروز مشکلاتی در زمینه روابط ایران و کرواسی شد که به جبران این نواقص در آینده امیدوار هستیم.

وی به سفر رئیس جمهوری کرواسی در سال 2016 به تهران اشاره کرد و گفت: نمایندگان 100 شرکت ما در این سفر حضور داشتند و تفاهم نامه هایی در زمینه های مختلف منعقد شد.

سفیر کرواسی در تهران گفت: ما این توافق ها را به رسمیت شناختیم و پیگیر آنها هستیم که به مرحله اجرا برسد زیرا تقویت مراوده با ایران برای ما بسیار مهم است.

وی به موضوع استقلال کشور کرواسی اشاره کرد و گفت: ایران نخستین کشور جهان بود که استقلال ما را به رسمیت شناخت و ما به این حمایت و پشتیبانی افتخار می کنیم.

اشتامبوک به معرفی ظرفیت ها و توانمندی کشور خود پرداخت و اضافه نمود: پذیرای توریستان ایرانی هستیم تا از چشم انداز زیبای این کشور بهره مند شوند.

سفیر کرواسی در تهران یادآوری کرد: این نشست پایه ای برای جلسات بعدی و ایجاد زمینه های مناسب همکاری و مشارکت در عرصه های مختلف است.

وی به مشابهت های فرهنگی ایران و کرواسی نیز اشاره کرد و گفت: نام اصیل کرواسی در کتیبه های بیستون آمده است و این نشان از رابطه اصیل و کهن این دو ملت است.

فعالان اقتصادی استان همدان در این نشست محصولات خود را در زمینه، صنایع غذایی، تولید فویل و ورق های آلومینیوم، رزین های پلی استر، محصولات گلخانه ای، فولاد، لوله های پلی اتیلن، ماشین ها و ادوات کشاورزی، مواد معدنی، سیمان و تجهیزات آبیاری معرفی کردند تا زمینه صادرات و یا احداث صنایع مربوطه در این کشور فراهم شود.

علی اصغر زبردست، رئیس اتاق همدان نیز در این نشست اظهار کرد: طبق اظهارات سفیر جمهوری کرواسی در تهران، این کشور تا یک سال دیگر به اتحادیه اروپا و شینگن می پیوندد و ما باید جایگاه خود را در این منطقه تقویت کنیم.

رئیس اتاق همدان گفت: کرواسی کشوری توریست پذیر و به مصرف محصولات حلال علاقه مند است و این موضوع باید مورد توجه صنایع غذایی استان همدان قرار گیرد.

زبردست گفت: هزینه عمل های جراحی به ویژه زیبایی در ایران ارزان تر از کرواسی است و استان همدان به لحاظ پیشرفت های پزشکی می تواند مقصد توریستی سلامت برای مردم این کشور باشد.

او به قابلیت های کرواسی در زمینه کشتی سازی، خودروسازی و کشت های فرا سرزمینی اشاره کرد و گفت: فعالان اقتصادی استان ما در این زمینه ها می توانند وارد شوند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 دی 1400 بروزرسانی: 24 دی 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1914

به "تحریم و کرونا مانع تعمیق روابط اقتصادی و سیاسی ایران و کرواسی شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "تحریم و کرونا مانع تعمیق روابط اقتصادی و سیاسی ایران و کرواسی شد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم و کرونا مانع تعمیق روابط اقتصادی و سیاسی ایران و کرواسی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید