خرید بلیط هواپیما از وب سایت دور و نزدیک (طراحی سایت)

به گزارش مجله ویراپارس، انواع بلیط پرواز (چارتر و سیستمی)، معایب و مزایا

هنگامی که می خواهید بلیط هواپیما تهیه کنید دو حالت وجود دارد یکی خرید بلیط سیستمی یا همان بلیط پروازهای برنامه ریزی شده به وسیله ایرلاین ها (scheduled flights) و دیگری خرید بلیط پروازهای چارتر (charter flights)یا همانپرواز چارتر. اما معنی هر کدام از این پرواز چیست؟ و کدام پرواز برای شما مناسب تر است ؟ این مسئله ای است که شما بایستی به آن آگاهی داشته باشید. برای روشن تر شدن موضوع ابتدا ماهیت پروازهای سیستمی (برنامه ای) را آنالیز میکنیم و در ادامه به تعریف ،مزایا و معایب پروازهای چارتر می پردازیم.

خرید بلیط هواپیما از وب سایت دور و نزدیک (طراحی سایت)

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی سایت از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا توسعه وبسایت های حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

پروازهای سیستمییا برنامه ای

همانگونه که از نام این پروازها معین است پروازهای برنامه ریزی شده به وسیله ایرلاینها (شرکت های هواپیمایی نظیر زاگرس ، ماهان ، کیش ایر ، آتا و ...) میباشند که برای مدت نسبتا طولانی برنامه ریزی شده اند و امکان خرید بلیط را برای مسافران در فواصل زمانی بلند مدت فراهم نموده اند. اگرچه امکان دارد تغییراتی در برنامه های این پروازها اعمال گردد ولی تا حد زیادی این برنامه ثابت است . بلیط این پروازها به وسیله خود ایرلاین و یا به وسیله کنندگیهای ایرلاین (آژاس های مسافرتی دارای مجوز بند الف) به فروش می رسد.

مزایای پرواز های سیستمییا برنامه ای

1- امکان خرید بلیط هواپیما برای فواصل بلند مدت

2- امکان کنسل کردن بلیط هواپیما با جریمه (با توجه به زمان درخواست کنسلی بلیط و بعلاوه کلاس پروازی و نیز قوانین شرکت هواپیمایی جریمه کنسلی بلیط هواپیما که بین 5 درصد تا 100 درصد مبلغ بلیط هواپیما معین میگردد.)

3- امکان خرید بلیط برای خردسال (2 تا 12 سال) به صورت نیم بها در پروازهای سیستمی در پروازهای چارتر نرخ بلیط

4- امکان استفاده از تخفیف های مربوط به ایثارگران ویژه واجدین شرایط در بعضی ایرلاینها نظیر ایران ایر

5- تنوع بالای مسیر های پروازی

معایب پروازهای سیستمی یا برنامه ای

1- مهمترین مسئله ای که مسافران را از خرید بلیط هواپیما سیستمی منصرف نموده و به سمت خرید بلیط های چارتر هواپیما ترغیب میکند مسئله قیمت بلیط هواپیما است . نرخ بلیط هواپیما پروازهای سیستمی بر اساس مصوبه سازمان هواپیمایی کشوری معین شده و معمولا در بیشتر اوقات اختلاف زیادی با قیمت بلیط هواپیما پروازهای چارتر دارد . هر چند در سالهای اخیر سازمان هواپیمایی کشوری با طرح هایی قصد بر طرف این مشکل را داشته و با اجازه متنوع سازی قیمت بلیط هواپیما دست ایرلاین ها را در قیمت گذاری و رقابت باز گذاشته است ولی همچنان با وجود محدودیتهایی همچون وجود کمترین قیمت و بیشترین قیمت مصوب در قیمت گذاری ، ایرلاینها همچنان با محدودیتهایی در این مسئله در گیرند و مسئله تفاوت قیمت با بلیط های چارتر پابرجاست.

2- محدودیت پروازهای برنامه ای : پروازهای برنامه ای معمولا از فاصله زمانی زیادی تا پرواز و با توجه به سیاستهای ایرلاین ها برای حجم معینی مسافر برنامه ریزی میشوند . این در حالی است که در زمانهای پیک سفر نظیر تابستان ، تعطیلات عید نوروز و سایر مناسبتها ، پروازهای سیستمی جوابگوی تقاضای بازار نیست حتی در زمان های عادی نیز در تاریخ های نزدیک پرواز معمولا پیدا کردن بلیط سیستمی مشکل است چون فروش بلیط های پروازهای سیستمی گاها از چند ماه پیش از پرواز آغاز شده است و به علت استقبال عمدتا ارگانها و سازمان ها که برنامه های زمانبندی معینی دارند و بعلاوه احتیاج به تغییرات و کنسل کردن بلیط هواپیما چندین باره را دارند امکان خرید بلیط حتی چند روز مانده به پرواز نیز امکان ندارد به همین علت در چنین مواقعی پروازهای چارتر راه چاره این مسائل هستند .

پروازهای چارتر

چارتر در لغت به معنای اجاره یا دربست نمودن است . در بحث گردشگری و سفر ، چارتر معمولا به صورت اصطلاح به اجاره قرار گرفتن کامل یک هواپیما (full charter) یا تعدادی از صندلی های هواپیما (seat charter) یا هتل یا کشتی و یا هر وسیله و مکانی به وسیله یک شرکت و موسسه خدمات گردشگری استفاده می گردد . در موضوع ما که مربوط به پروازهای چارتر است ، یک شرکت گردشگری معتبر با توجه به مجوزهای لازم میتواند درخواست چارتر هواپیما در مسیر خاصی را به ایرلاین ها ارائه داده و ایرلاین با توجه به صلاحدید و اخذ ضمانت های لازم از شرکت درخواست دهنده این اجازه را صادر نماید و پرواز چارتر را برقرار سازد . با توجه به اینکه چارتر کننده موظف میگردد کلیه هزینه ها و بعلاوه فرایند فروش بلیط را خود طبق مبلغ توافقی با ایرلاین تضمین نماید . در قانون نیز به ایرلاین های اجازه داده شده که با توجه به احتیاج بازار به بیش از پروازهای برنامه ای پرواز چارتر برقرار کنند.

با توجه به موارد بالا در واقع در پروازهای چارتر طرف شما شرکت چارتر کننده میباشد و ایرلاین در واقع تنها مجری پرواز است و مسائل مربوط به فروش، تغییرات یا کنسل کردن بلیط هواپیما به عهده شرکت چارتر کننده است. با توجه به اینکه شرکت چارتر کننده تضمین نموده است مبلغ توافقی با ایرلاین را تامین نماید لذا در خصوص بلیط های چارتر محدودیت هایی نسبت به بلیط های پرواز سیستمی نظیر مقررات کنسلی ، تغییر نام ، تغییر تاریخ وجود دارد که در ادامه به توضیحاتی در خصوص مزایا و معایب بلیط پرواز های چارتر میپردازیم.

مزایای بلیط پرواز چارتر

1- برترین و بزرگترین مزیت بلیط پروازهای چارتر قیمت آن است . شما اگر در انتخاب تاریخ سفر خود انعطاف داشته باشید میتوانید خیلی مقرون به صرفه با هواپیما سفر کنید گاهی مقرون به صرفه تر از قیمت بلیط اتوبوس یا قطار!

2- مزیت بلیط پروازهای چارتر تنها در قیمت مناسب تر بلیط هواپیما نیست . در بیشتر مواقعی که ظرفیت پروازهای سیستمی (برنامه ای) پر شده است شما میتوانید از پروازهای چارتر بلیط تهیه کنید.

البته در چنین مواقعی بلیط های چارتر دیگر مقرون به صرفه نیستند ولی به هر حال کار مسافران راه میفتد.

معایب بلیط پرواز چارتر

1- جریمه کنسلی بلیط با توجه به نظر شرکت چارتر کننده صورت میگیرد و در بیشتر موارد بلیط صادر شده غیر قابل کنسل است حتی در صورت عدم استفاده از بلیط هیچگونه وجهی استرداد نخواهد شد . پس بهتر است زمانی از بلیط های چارتر بهره ببرید که قصد تغییر آن را به هیچ وجه ندارید.

2- بلیط پروازهای چارتر غیر قابل انتقال به غیر و غیر قابل تغییر تاریخ است .

3- نرخ بلیط خردسال (2 تا 12 سال) همچون قیمت بلیط بزرگسال محاسبه می گردد . البته نرخ بلیط نوزاد کوچکتر از 2 سال (بدون صندلی) همچون بلیط های سیستمی در حدود 10 درصد قیمت بلیط بزرگسال محاسبه می گردد.

4- محدودیت تنوع مسیرهای پروازی : مسیرهای پروازی چارتر اغلب در مسیرهای پرتردد وجود دارد مانند (تهران به مشهد یا تهران به کیش) و شما نمیتوانید در هر مسیری بلیط چارتر تهیه کنید ولی در سالهای اخیر تعداد مسیرهای چارتر به شدت افزایش پیدا نموده است .

بلیط پروازهای چارتر برای چه کسانی مناسب است؟

با توجه به مطالب بالا میتوان نتیجه گرفت در زمانی که شما امکان انتخاب خرید هر دو بلیط پروازهای برنامه ای (سیستمی) و بلیط چارتر را دارید اگر چنانچه از برنامه سفر خود مطمئن هستید و قصد تغییر یا کنسل کردن آن را ندارید با توجه به قیمت مناسب تر بلیط پروازهای چارتر آن هم درخرید در روزهای نزدیک به پرواز برای شما به صرفه تر باشد . اما زمانی که احتمال می دهید که ممکن است برنامه سفر شما تغییر کند به علت مسائل مربوط به استرداد یا تغییر در بلیط چارتر بهتر است بلیط های سیستمی را خریداری نمائید البته این نکته را از قلم نیاندازید حتی در بلیط های پرواز های سیستمی در بعضی مواقع جریمه کنسلی بلیط تا 100 درصد قیمت بلیط و همچون بلیط های چارتر محاسبه می گردد و در واقع غیر قابل استرداد است.

آیا نوع هواپیما و ارائه خدمات در پروازهای چارتر در سطح پایین تری از پروازهای برنامه ای واقع شده است؟

تفاوت پرواز چارتر با پرواز سیستمی تنها در روش فروش بلیط هواپیما و متولی آن است . هیچگونه تفاوتی در نوع هواپیما ، خدمات ، کادر پروازی و دیگر موارد بین پروازهای برنامه ای و چارتر وجود ندارد و شما با خرید بلیط هواپیما چارتر از همان خدماتی بهره میگیرید که در پروازهای برنامه ای از آن بهره مند میشوید.

خرید اینترنتی بلیط هواپیما

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و مکانیزه شدن بخش عمده ای از فعالیتهای روزمره، تغییرات گسترده ای در نحوه زندگی ما انسان ها بوجود آمده که خرید بلیط هواپیما هم از این قاعده مستثنی نیست. در گذشته چیزی تحت عنوان خرید اینترنتی بلیط هواپیما وجود نداشت اما امروز شما می توانید با مراجعه به وبسایت های خارجی و داخلی که این نوع خدمات را ارائه می دهند، بلیط هواپیما مورد نظرتان را براحتی و ظرف مدت چند دقیقه بخرید بدون اینکه لازم باشد شخصاً به آژانس های هواپیمایی رفته و وقت و هزینه بیشتری صرف نمایید.

خدمات آنلاین دورونزدیک

برای خرید اینترنتی بلیط هواپیما می توانید به وبسایت دورونزدیک (https://DooroNazdik.com) مراجعه نموده و تنها با چند کلیک ساده بلیط مورد نظر خود را خریداری نمایید. بعلاوه بزودی این امکان را خواهید داشت که علاوه بر خرید پرواز، به رزرو هتل نیز بپردازید که این امر میتواند موجبات سفر شما را هر چه سریعتر و آسان تر فراهم آورد.

منبع: همگردی
انتشار: 29 دی 1401 بروزرسانی: 29 دی 1401 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 2184

به "خرید بلیط هواپیما از وب سایت دور و نزدیک (طراحی سایت)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید بلیط هواپیما از وب سایت دور و نزدیک (طراحی سایت)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید