چله شو به سبک مجازی

به گزارش مجله ویراپارس، خبرنگاران/مازندران شاید اگر دو سال قبل، به این موضوع می اندیشید که دیگر، شب یلدا نیز برای ما بی معنا خواهد شد و دورهمی های بزرگترین شب سال، به صورت مجازی برگزار می شود، پس از کمی تامل، پوزخندی می زدید و آن را محال می دانستید.

چله شو به سبک مجازی

شب یلدایی که در مازندران با نام چله شو معروف است و در گذشته با آداب و رسوم مخصوص خود برگزار می شد به صورتی که در این شب اعضای فامیل دور هم جمع می شدند و تا صبح با خواندن آوازهای محلی، دریافت فال های امیری، حافظ و شاهنامه خوانی و داستان سرایی و صرف تنقلات و میوه های حاصل از دسترنج مازندرانی های سختکوش این بلندترین شب سال را به شادی می گذراندند.

چندی پیش مومن توپا ابراهیمی محقق و نویسنده مازندرانی درباره شب چله به خبرنگاران مازندران گفته بود که، از خصوصیات گته چله شو در مازندران آن است که همه خانواده را گرد آتش اجاق جمع می کند، در حالی که خرد و بزرگ بر گرد آتش حلقه زده اند و خشک بار آماده شده از میوه جات جنگلی را مزه مزه می کنند گل می گویند گل می شنوند و شادی و نشاط در خانه ها همگانی می شود.

وی ادامه داد که، عروس خانم ها از همسران خود هدیه دریافت می کنند و ریش سفیدان و گیس سفیدان خانه ارج گذاشته می شوند، همچنین بچه ها با شیرینی و آجیل فراهم آمده شادی خود را دوچندان می کنند.

ابراهیمی با بیان اینکه در مناطق کوهستانی خوردن ماست و در مناطق جلگه ای هندوانه فراموش نمی شده است، به این نکته اشاره می کند که، مردمان مازندران بر این اعتقاد دارند با خوردن این دو ماده غذایی گرمای تابستان آینده را بهتر تحمل خواهند کرد و مزاج سرد ماست و هندوانه در تن و جان آنان چنان رسوب می کند که چاره از سر گذراندن ملایم گرمای سخت تابستانی خواهند بود.

این روزها، اما داستان زندگی همه ما به ویژه مازندرانی هایی که آداب و رسوم قدیمی جزیی جدا نشدنی از زندگی همه آنها است، با وجود کرونا، تغییر زیادی کرده است، کرونایی که شادی و غم، عروسی و عزا، پیر و جوان نمی شناسد و منتظر یک فرصت کوتاه است تا هدف خود را زمین گیر کند.

بیماری که موجب شده تا مسئولان رعایت اصول و پروتکل های بهداشتی همچون رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شست وشوی دست و صورت، پرهیز از هرگونه حضور در تجمعات و دورهمی ها و برگزاری عروسی و عزا را تاکید کنند و همین امر موجب شده تا شب یلدای امسال، رونق سابق را نداشته باشد.

در این زمینه، بسیاری از خانواده های مازندرانی به خبرنگاران گفته اند که به دلیل رعایت مسائل بهداشتی، به دنبال برقراری ارتباط به واسطه نرم افزارهای مجازی با خانواده خود هستیم و یلدا را به صورت غیرحضوری جشن خواهیم گرفت.

مازندانی ها، شاید همانند سال گذشته شب یلدا را تا صبح بیدار بگذرانند، اما قطعا دلشان در کنار پدران و مادرانشان خواهد بود که کووید 19 مانع از این کار شد.

با این وجود و با توجه به اینکه مازندران با وجود اعمال محدودیت های کرونایی به مدت بیش از 3 هفته، همچنان در شرایط قرمز واقع شده است، به نظر می رسد باید از سوی مسئولان تدابیری اعمال شود.

بر این اساس، معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران، گفته که، براساس مصوبه ستاد ملی و استانی، محدودیت های کرونایی در تمام شهرهای با شرایط قرمز، نارنجی و زرد در استان همزمان با شب یلدا تشدید می شود.

وی به این نکته نیز اشاره کرده که اگر چه بر اساس مصوبه ستاد ملی محدودیت کرونایی تردد برای شهرهای زیر 200 هزار نفر جمعیت با شرایط قرمز و نارنجی وجود ندارد ، ولی به دلیل بالا بودن آمار تردد بین شهری در مازندران این محدودیت یلدایی اعمال خواهد شد.

حسن نژاد هدف اصلی از تشدید محدودیت های کرونایی شب یلدا را جلوگیری از دورهمی های خانوادگی به عنوان مهم ترین عامل در انتقال و ابتلا به ویروس کرونا دانست.

مریمذبیح الله زاده پرستار بخش مراقبت های ویژه داخلی بیمارستان روحانی بابل نیز گفته که از زمان شروع کرونا بخش بسیار شلوغی داریم.

وی تصریح کرده که، این روزها، از 16 بیماری که در بخش آی سی یو بستری شده اند 8 بیمار در رنج سنی 30 تا 40 سال با دیسترس تنفسی و تنفس های سخت هستند.

پرستار بخش مراقبت های ویژه داخلی بیمارستان روحانی بابل با تاکید بر اینکه دورهمی ها و مهمانی ها را کنسل کنید و کمتر در جمع حضور پیدا کنید، گفته که، شب یلدا نزدیک است، کمتر دورهمی داشته باشید و به اعضا خانواده خود فکر کنید.

وی اشاره کرده که، دورهمی ها باعث می شود که خانواده ها گروهی به ما مراجعه کنند و سه تا چهار تخت ما اعضای یک خانواده باشند.

به گزارش خبرنگاران، در حال حاضر 937 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان های تحت حمایت دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل بستری هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1360

به "چله شو به سبک مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چله شو به سبک مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید