مشاهده 2 گونه کرکس نادر در ارتفاعات املش

به گزارش مجله ویراپارس، رئیس اداره حفاظت محیط زیست املش از مشاهده دو بهله کرکس نادر و در معرض انقراض در این شهرستان اطلاع داد و گفت: گیلان در مسیر کریدور پرواز انواع پرندگان است.

مشاهده 2 گونه کرکس نادر در ارتفاعات املش

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان، لطیف جواهردشتی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان املش، از مشاهده دو بهله کرکس در معرض انقراض در این شهرستان اطلاع داد و اظهار کرد: دو گونه کرکس نادر در ارتفاعات این شهرستان مشاهده شد و به وسیله محیط بانان پر کوشش این اداره به ثبت رسید.

وی اضافه کرد: در فصل بهار با توجه به زمان زادآوری پرندگان و پستانداران در منطقه ها دوردست و ییلاقی، اکیپ یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان املش به راهنمایی محیط بان شاپور عبدی با پایش مستمر و شبانه روزی، پیروز به تصویربرداری از دو گونه کرکس به نام های کرکس سیاه و کرکس مصری شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست املش با بیان اینکه در کرکس مصری رفتار زادآوری نیز مشاهده و ثبت شده است، توضیح داد: این پرندگان به سمت تابستان گذرانی سیر می نمایند.

جواهردشتی ادامه داد: گیلان در مسیر کریدور پرواز انواع پرندگان است و یک استراحت گاه امن برای آنها محسوب می شود، به طوری که برخی از آنها تا دو ماه می مانند و برخی هم جوجه آوری دارند.

وی ضمن اشاره به اینکه 23 گونه کرکس در جهان وجود دارد، به گونه های موجود در ایران اشاره نمود و گفت: گونه های اصلی و رایج کرکس در ایران چهار گونه کرکس معمولی، سیاه، کوچک(مصری) و هما است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست املش اظهار داشت: کرکس ها با تغذیه از لاشه حیوانات نقش اکوسیستمی بسیار مهمی را در طبیعت ایفا می نمایند و نابودی آنها مجموعه ای از خطرات بهداشتی از جمله افزایش شیوع بیماری ها را می تواند ایجاد کند.

وی اطلاع رسانی به وسیله رسانه های عمومی برای بالا بردن آگاهی مردم، گشت های کنترلی برای جلوگیری از تخلفات شکار، برگزاری کلاس های آموزشی در روستاها و شهرهای واقع در حاشیه زیستگاه های حساس و ارتقای سطح مدیریتی منطقه ها آزاد استان را از جمله اقدامات لازم برای حفاظت از این گونه پرندگان دانست و متذکر شد: شهرستان املش با داشتن منطقه ها بکر از تنوع غنای گونه ای مطلوبی برخوردار می باشد و در طول سال از گونه های شاخص مستنداتی تهیه و زیستگاه های این گونه ها شناسایی می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 11 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1402 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 2227

به "مشاهده 2 گونه کرکس نادر در ارتفاعات املش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده 2 گونه کرکس نادر در ارتفاعات املش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید