طرز تکثیر گل یاس، کاشت و نگهداری آن در گلدان

به گزارش مجله ویراپارس، تکثیر گل یاس با سه روش قلمه زدن در اواخر تابستان، خواباندن شاخه ها و جداکردن پا جوش ها از گیاه امکان پذیر است. بالکن شمالی آپارتمان بهترین مکان برای نگهداری گلدان یاس است. گل یاس احتیاج به آبیاری روزانه داشته و برای گلدهی احتیاج به هوای خنک دارد.

طرز تکثیر گل یاس، کاشت و نگهداری آن در گلدان

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - یاس گُلی بسیار خوشبو و زیبا است که به آن یاسمین نیز می گویند و در رنگ های سفید، زرد، بنفش و کبود وجود دارد. این گل زیبا و بسیار خوشبو، به صورت درختچه زینتی است و از قدیم زینت بخش باغ ها و باغچه های ایرانی بوده است. امروزه با وجود آپارتمانی شدن خانه ها و نبود حیاط، بیشتر افراد علاقمند هستند بتوانند بوته یاس را در آپارتمان خود نگهداری نمایند. در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه تکثیر گل یاس، کاشت و نگهداری آن در گلدان آشنا نمائیم. لطفا با ما همراه باشید.

نحوه کاشت و تکثیر گل یاس در گلدان

تکثیر گل یاس به سه روش قلمه زدن، خواباندن شاخه های پایینی و ازدیاد به وسیله پاجوش قابل انجام است که در ادامه شرح داده می گردد:

1- خواباندن شاخه

برای تکثیر گل یاس به این روش، شاخه های یک تا دو ساله گیاه که سالم و قوی هستند و در پایین ترین بخش بوته هستند را انتخاب کنید. توجه داشته باشید، شاخه انتخابی بایستی دارای حداقل دو یا سه جوانه باشد.

گلدانی را با ماسه نرم پر کنید و قسمت میانی شاخه را در داخل گلدان بکارید. پیشنهاد می کنیم قبل از کاشت شاخه در گلدان، با چاقویی تند و تمیز، بخشی از ساقه را که قرار است داخل ماسه کاشته گردد، خراش دهید تا ریشه زایی سریعتر انجام گردد.

بعد از کاشت، گلدان را به طور کامل آبیاری کنید و در طول این مدت، آب، نور و دمای مناسب را برای گیاه فراهم کنید. در حدود یک تا دو ماه بعد شاخه ریشه دار شده است و شما می توانید آن را از گیاه مادری جدا کنید.

2- قلمه زدن

یکی از ساده ترین روش های تکثیر گل یاس، قلمه زدن است. بهترین زمان برای قلمه زدن یاس، اواخر تابستان و قبل از باز شدن جوانه ها است. به این منظور تعدادی از شاخه های ضخیم گیاه را انتخاب کنید و هر شاخه را توسط قیچی باغبانی یا چاقوی تیز به چند قطعه با طول 10 تا 20 سانتیمتر برش دهید.

توجه داشته باشید، انتهای برش ها حتما به صورت اریب باشد. همچنین ضروری است هر قلمه دارای سه تا چهار بند (جوانه) و یک تا دو برگ باشد. در صورتی که تعداد برگ ها بیشتر است، برگ های اضافی را جدا کنید تا انرژی گیاه صرف ریشه زایی گردد. برای کیفیت بهتر می توانید انتهای قلمه ها را با هورمون ریشه زایی آغشته کنید. قلمه ها را داخل گلدانی حاوی ماسه نرم و مرطوب بکارید. ضروری است یک سوم از قلمه را داخل خاک فرو کنید. گلدان های حاوی قلمه را در محیط سایه با نور غیر مستقیم، دما و رطوبت مناسب قرار دهید و همه روزه به آنها آب بدهید.

دو ماه طول می کشد تا قلمه ها ریشه دار شوند، بعد از این مدت می توانید آنها را به گلدان اصلی منتقل نمایید.

3- تکثیر به وسیله پاجوش

گل یاس سیستم ریشه بندی قوی و گسترده ای دارد و به دلیل بالا بودن حجم زیاد ریشه ها، تعداد پاجوش های گیاه نیز زیاد است. لذا جدا کردن و کاشت پاجوش ها در فصل بهار یکی دیگر از روش های تکثیر گل یاس است.

احتیاجهای محیطی و شرایط نگهداری گل یاس در گلدان

نور: گل یاس گیاهی آفتاب دوست است و احتیاج به نور کافی خورشید دارد. بنابران گلدان خود را در پرنورترین محل آپارتمان قرار دهید. بالکن شمالی آپارتمان بهترین مکان برای نگهداری گلدان یاس است. جالب است بدانید نور مستقیم خورشید باعث سوختن برگ ها و نور کم محیط منزل، باعث دراز و علفی شدن بوته یاس و عدم گلدهی می گردد.

آبیاری: دفعات آبیاری گل یاس بسته به درجه حرارت محیط فرق می نماید. در صورت بالا بودن دما، روزانه گیاه را آبیاری کنید.

خاک: مخلوط خاکبرگ، ماسه و خاک معمولی باغچه برای کاشت و تکثیر گل یاس مناسب است. همچنین می توانید، از ماسه بادی رودخانه ای و پرلیت بهره ببرید.

دما: گل یاس به دمای بالا مقاوم است؛ با این وجود برای گلدهی، احتیاج به هوای خنک دارد. هرچه دمای محیط خنک تر باشد، طول عمر گل ها بیشتر خواهد بود.

کوددهی: کوددهی منظم این گل (هر دو هفته یکبار) به ویژه در طول فصل گلدهی، باعث رشد بهتر و پرگل تر شدن گیاه می گردد. به این منظور از کودهای کامل نیتروؤن، فسفر و پتاس موجود در بازار بهره ببرید و آن را همراه با آب آبیاری در اختیار گیاه قرار دهید. به این منظور می توانید نصف قاشق چایخوری از این کود را با چهار لیتر آب حل نموده و با آبپاش روی گل برگ ها بپاشید و به جامانده را در گلدان بریزید.

گل یاس در طب سنتی و صنعت عطرسازی کاربردهای فراوانی دارد و امروزه از آن در رایحه درمانی استفاده می گردد. شما می توانید با کاشت و نگهداری یاس در خانه، از رایحه مفید و آرامبخش آن بهره ببرید و باعث تغییر خلق و خو و ایجاد شادی در محیط منزل شوید.

برگرفته از: پایگاه جامع نگهداری گل و گیاه ایران، نارگیل

منبع: setare.com
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1454

به "طرز تکثیر گل یاس، کاشت و نگهداری آن در گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تکثیر گل یاس، کاشت و نگهداری آن در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید