روزنامه کویتی: صلح هرمز، جنگ یمن و مذاکرات ایران-آمریکا محور سفر بن علوی به تهران

روزنامه کویتی الجریده می نویسد که وزیر خارجه عمان در ملاقات با مسئولان ایرانی سه محور را مورد آنالیز قرار داده است.

روزنامه کویتی: صلح هرمز، جنگ یمن و مذاکرات ایران-آمریکا محور سفر بن علوی به تهران

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

به گزارش ایسنا روزنامه کویتی الجریده با اشاره به سفر اخیر یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان به تهران و ملاقات با مقامات کشورمان گفت که بن علوی در سفرش به ایران سه محور را مورد آنالیز قرار داد؛ ابتکار صلح هرمز که روحانی آن را پیشنهاد داد، بحران یمن و تنش میان واشنگتن و تهران.

این روزنامه به نقل از منابع خود گفت که بن علوی ضمن تمجید از ابتکار صلح هرمز به مسئولان ایرانی گفته است که هیچ کشوری نمی تواند این ابتکار را بپذیرد مگر اینکه اختلافات میان ایران و کشورهای عربی همسایه و خصوصا عربستان حل گردد و مسقط آمادگی آن را دارد که هرکاری که می تواند برای نزدیک کردن دیدگاه های تهران و ریاض را انجام دهد.

این رونامه می نویسد که وزیر خارجه عمان در رابطه با بحران یمن از ایرانی ها درخواست نموده است که در حل این بحران مشارکت نمایند و از هم پیمانان خود در یمن یعنی حوثی ها بخواهند که در مذاکرات مستقیم خود با سعودی ها که اکنون در اردن درحال برگزاری است با ملایمت برخورد نمایند. الجریده می نویسد، مسئولان ایرانی هیچ پاسخی به بن علوی ندادند زیرا پذیرش شروط سعودی ها را شکست حوثی ها می دانند و تاکید دارند که راهکار بحران یمن مذاکرات یمنی- یمنی و بدون هیچ دخالت خارجی است.

این رونامه کویتی در ادامه آورده است: یوسف بن علوی در خصوص مساله ایران و آمریکا نیز نتایج سفر خود به واشنگتن و گفت وگوهایش با مایک پمپئو، و زیر خارجه آمریکا را به ایرانی ها ارائه داد. بن علوی به مسئولان ایرانی گفته است که دولت دونالد ترامپ بر این باور است که فشارهای حداکثری علیه تهران در حال نتیجه دادن است و ایرانی ها دیر یا زود مجبور خواهند شد که سر میز مذاکره بنشینند و دولت آمریکا هیچ عجله ای برای مذاکره با ایران ندارد اما همزمان درهایش را بر روی ایرانی ها نمی بندد و اگر تهران خواستار گفت وگو است واشنگتن نیز بدون پیش شرط آماده است.

منابع الجریده همچنین گفتند که وزیر خارجه عمان به رئیس جمهور ایران گفته است دونالد ترامپ پس از ناآرامی های اخیر ایران نقش روحانی در سیاست های داخلی ایران را ضعیف می داند و ملاقات با روحانی و یا مذاکره با ایران دیگر اولویت آمریکا نیست اما بازهم واشنگتن درهایش را به روی ایرانی ها نمی بندد.

حسن روحانی اخیرا اعلام نموده که ایران به واسطه اروپایی ها پیامی محرمانه در رابطه با مذاکره از دولت آمریکا دریافت نموده است و این مساله در تضاد با شعارهایی است که آمریکایی ها به طور علنی اعلام می نمایند.

روزنامه الجریده کویت هفته گذشته نیز در خبری گفت که بعد از نا آرامی های اخیر ایران سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان کوشش کردند که نشستی میان روحانی و ترامپ برگزار نمایند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 28 دی 1398 بروزرسانی: 28 دی 1398 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 599

به "روزنامه کویتی: صلح هرمز، جنگ یمن و مذاکرات ایران-آمریکا محور سفر بن علوی به تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه کویتی: صلح هرمز، جنگ یمن و مذاکرات ایران-آمریکا محور سفر بن علوی به تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید