درخواست تروئیکای اروپایی از ایران و هشدار گروسی به آمریکا

به گزارش مجله ویراپارس، سه امضا کننده غربی برجام یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان روز پنجشنبه 19 نوامبر (29 آبان) با انتشار یک بیانیه مشترک در شورای حکام سازمان بین المللی انرژی اتمی، از ایران خواستند اقدامات خود را معکوس کند و به انطباق کامل با برجام بازگردد.

درخواست تروئیکای اروپایی از ایران و هشدار گروسی به آمریکا

با ما سفر کنید و با قیمت تورهای نوروزی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش یورونیوز، تروئیکای اروپایی در این بیانیه ضمن تأکید بر پایبندی به برجام، از فعالیت های هسته ای ایران پس از کاهش یکجانبه تعهداتش به تلافی خروج یکجانبه آمریکا از برجام، ابراز نگرانی کردند.

سه کشور در این بیانیه ضمن تأکید بر تعهد مداوم خود به برجام و اجرای مفاد آن و نیز اظهار تأسف از خروج آمریکا از توافق هسته ای نوشته اند: ما تحریم ها را همان گونه که در توافق مقرر شده بود لغو نموده و اقداماتی اضافی انجام دادیم تا ایران بتواند تجارت قانونی را به وسیله توسعه سازوکار اقتصادی اینستکس دنبال کند.

آنها در این بیانیه همچنین نوشته اند: اگر چه بر خلاف این اقدامات که با حسن نیت انجام شد، ایران اکنون یک سال و نیم است که تخطی های متعدد و جدی از تعهدات هسته ای اش انجام می دهد، ما همچنان نگران عملکرد ایران هستیم که منافع مربوط به عدم اشاعه در توافق را از میان برمی دارد. پیشرفت و تحقیق و توسعه در این راستا پیامدهای جدی در بر خواهد داشت.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما از این نگران هستیم که ایران اورانیوم را بیش از حد 3.67 درصد معین شده در برجام غنی سازی می نماید و به افزایش ذخایر اورانیوم ادامه داده که اکنون 2 هزار و 443 کیلوگرم است. این 12 برابر بیش از حد معین شده در برجام است. برخلاف برجام، ایران در حال استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته برای فراوری اورانیوم با غنای پایین است. ایران همچنین برخلاف برجام، در حال غنی سازی در تاسیسات فردو است که این محل هیچ کاربرد غیرنظامی معتبری ندارد.

این بیانیه می افزاید: ایران به انجام دادن تحقیقات و توسعه در چندین نوع سانتریفیوژ پیشرفته که در برجام و برنامه تحقیق و توسعه برجام مجاز نیست، پرداخته است. این شامل فعالیت صدها سانتریفیوژ آی آ4، آی ار2ام و آی ار6 است. ایران همچنین نوع جدیدی از سانتریفیوژهایی را که در برجام مجاز نیستند معرفی نموده است. ایران باید از انجام دادن هر تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته که برخلاف مقررات برجام است، خودداری کند.

سه کشور اروپایی در ادامه بیانیه خود گفتند: مهم تر از تمام اینها، ایران اعلام نموده است که میخواهد سانتریفیوژهای پیشرفته را در واحد غنی سازی سوخت در نطنز نصب کند. گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید می نماید که این فرایند شروع شده و یک زنجیره سانتریفیوژآی ار2ام و نیز بعضی آی ار4 ها در این تأسیسات نصب شده است. این گزارش همچنین می گوید که این زنجیره ها به انباشته سازی اورانیوم ادامه خواهند داد. آژانس در 17 نوامبر گزارش داد که فرایند تزریق گاز اورانیوم هگزافلورید به سانتریفیوژهای آی آر2ام شروع شده است.

در این بیانیه همچنین تأکید شده است: برجام به وضوح می گوید که تمام تحقیقات و توسعه سانتریفیوژها باید تحت تأسیسات غنی سازی سوخت آزمایشی انجام بگیرد. برجام همچنین به طور شفاف می گوید که تنها سانتریفیوژهای آی آر1 می توانند در واحد غنی سازی سوخت برای اهداف غنی سازی نصب شوند و تعداد آنها محدود به 5060 و نه بیشتر از آن است. تصمیم اخیر ایران برای تغییر محل فعالیت های تحقیف و توسعه اش که به روشی جدید و مغایر با برجام اجرا شده است، همچنین افزایش تعداد کلی سانتریفیوژهایی که در واحد غنی سازی سوخت نصب شده اند باعث نگرانی جدی هستند.

بیانیه تروئیکا با یادآوری این که این موارد کار را برای گسترش فعالیت های ایران با سانتریفیوژهای پیشرفته در آینده در صورتی که تصمیم به انجام دادن آن کند، آسان می نماید، می افزاید: این واحد غنی سازی سوخت گنجایش هزاران سانتریفیوژ دیگر را دارد و بنابراین، انتقال سانتریفیوژهای پیشرفته به یک محل بزرگتر نگرانی جدی درباره قصد ایران را ایجاد می نماید. ما از ایران می خواهیم به نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در واحد غنی سازی سوخت و برنامه هایش برای انتقال امکانات تحقیق و توسعه به این واحد غنی سازی سوخت ادامه ندهد. این فعالیت ها تخطی بیشتر از برجام است و پیامی ناپذیرفتنی به جامعه جهانی می فرستد که برای حفظ برجام گرد هم آمده است.

سه کشور اروپایی طرف برجام در بیانیه خود نوشته اند: مهم است که ایران بدون تاخیر بیشتر فورا اقداماتش را به حالت اول بازگردانده و به پایبندی کامل به تعهداتش در برجام بازگردد. ما به همکاری با دیگر شرکای برجام برای پیدا کردن جهت دیپلماتیکی رو به جلو ادامه داده و قصد داریم این بحث ها را در چارجوب برجام دنبال کنیم. از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست داریم که به کوشش های سرسختانه اش برای مشارکت دادن ایران در گفتمانی اساسی در جهت ارزیابی اظهارات ایران در پروتکل الحاقی ادامه دهد.

این سه کشور اروپایی همچنین در این بیانیه همکاری های اخیر پادمانی ایران با آژانس و ایجاد دسترسی برای نمونه برداری بازرسان آژانس از دو محل معین شده توسط آژانس در ایران را مورد توجه قرار دادند.

هشدار گروسی به آمریکا

در همین حال رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص حمله نظامی آمریکا به ایران هشدار داد.

گروسی روز چهارشنبه 18 نوامبر (28 آبان) در تبادل نظر با شبکه ان بی سی گفت: امیدوارم که هرگز زمانی برای حمله نظامی نباشد.

اظهارات وی پس از آن بیان شد که روزنامه نیویورک تایمز روز دوشنبه با استناد به سخنان چهار مقام فعلی و سابق آمریکا گزارش داد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته از مشاورانش پرسیده آیا امکانی برای اقدام نظامی علیه سایت اصلی هسته ای ایران در نطنز وجود دارد یا نه.

نیویورک تایمز نوشته بود که طی نشستی در روز پنجشنبه گذشته، طیف وسیعی از مشاوران ارشد رئیس جمهوری آمریکا کوشش کردند او را از پیش بردن برنامه حمله نظامی منصرف نمایند. ایران نیز بی درنگ به این خبر واکنش نشان داده و تهدید کرد که به هر تعرضی پاسخ کوبنده می دهد.

رافائل گروسی در تبادل نظری خود با ان بی سی، این موضوع را که آمریکا در حال برنامه ریزی برای چنین حمله ای است، کمی بر پایه حدس و گمان خواند. وی در این تبادل نظر که در ژنو انجام شد گفت: یک حمله نظامی مخل هر گونه فعالیت بازرسی است، چه رسد به ایمنی بازرسان که اولویت من است. اگر کسی قصد انجام چنین کاری را داشته باشد ایمنی بازرسان اولین چیزی است که من به آن فکر کنم.

تنش بین ایالات متحده و ایران از سال 2018، یعنی زمان خرج یکجانبه آمریکا از برجام به دستور ترامپ شدت گرفت. آمریکا از آن موقع سیاست فشار حداکثری تا حد ایجاد اختلال جدی در اقتصاد ایران پی گرفته است. در پاسخ به این سیاست، ایران نیز به تدریج محدودیت های معین شده در توافق هسته ای را کنار گذاشت. روز چهارشنبه نیز آمریکا دور دیگری از تحریم ها را علیه ایران تصویب کرد که از جمله شامل تحریم رئیس بنیاد مستضعفان و وزیر اطلاعات می گردد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می نویسد بیشتر این تحریم ها در واقع همان تحریم های قبلی هستند، اما آمریکا لایه های دیگری به آن افزوده است. ان بی سی با یادآوری این موضوع می گوید که دونالد ترامپ پیش از به قدرت رسیدن رسمی جو بایدن در پی سد کردن همه راه ها در برابر ایران است.

ان بی سی می افزاید گزارش شده که آژانس بین المللی انرژی اتمی شواهدی در دست دارد که نشان می دهد ایران دیگر به برجام پایبند نیست. این رسانه همچنین به یک گزارش داخلی آژانس بین المللی انرژی هسته ای استناد می نماید که در آن گفته شده ایران با نصب سانتریفیوژهای پیشرفته غنی سازی اورانیوم در زیر زمین در سایت نطنز، توافق هسته ای را نقض نموده است. ان بی سی می نویسد که این گزارش داخلی را رؤیت ننموده، اما گروسی به همان گزارش گفته که ایران منشأ ذرات اورانیوم یافت شده در یک سایت اعلام نشده را شرح نداده است. او گفته است که بازرسی سازمان از این سایت دقیق و منظم بوده است.

وی با این حال گفت: در گذشته مواردی وجود داشته که ایران مواردی را که باید اعلام می کرد، اعلام ننموده است. اما در حال حاضر من هیچ نشانه ای در دست ندارم که نشان دهد آنها فعالیت مخفی انجام می دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1306

به "درخواست تروئیکای اروپایی از ایران و هشدار گروسی به آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست تروئیکای اروپایی از ایران و هشدار گروسی به آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید