رایزنی های باکو با تهران، آنکارا و لندن درباره قره باغ

به گزارش مجله ویراپارس، خبرنگاران : رسانه های جمهوری آذربایجان از رایزنی تلفنی وزیر خارجه این کشور با همتایان خود در ایران، ترکیه و جمهوری چک و همچنین یک مقام انگلیس با موضوع درگیری ها در منطقه قره باغ کوهستانی خبر دادند.

رایزنی های باکو با تهران، آنکارا و لندن درباره قره باغ

جهت دریافت خدمات طراحی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس؛ همزمان با تداوم درگیری ها بین باکو و ایروان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان با مقام های کشورهای مختلف از قبیل ایران، ترکیه، انگلیس و جمهوری چک درباره این درگیری ها تماس تلفنی برقرار کرد.

بنا بر گزارش پایگاه آذر نیوز جمهوری آذربایجان، جیحون بایراموف وزیر خارجه این کشور در تماس های تلفنی جداگانه با مقام های ارشد ایران، ترکیه، جمهوری چک و انگلیس درباره درگیری ها بر سر منطقه قره باغ کوهستاین با ارمنستان صحبت کرد.

پیشتر وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب خبر داده بود که وزیر خارجه جمهوری آذربایجان با محمد جواد ظریف تماس تلفنی برقرار کرد و در آن آخرین تحولات میدانی در مناقشه قره باغ از سوی طرف بایراموف تشریح شد.

ظریف در این گفت و گوی تلفنی با تشریح مجدد مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران و تاکید بر تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای یاری به دستیابی به صلح و راه چاره پایدار این مناقشه در چارچوب ابتکار منطقه ای ایران، ترکیه و روسیه - به عنوان مکمل ساز و کار گروه مینسک - را به اطلاع طرف مقابل رساند.

بنا بر گزارش رسانه های جمهوری آذربایجان، وزیر خارجه این کشور روز گذشته تلفنی با وزرای خارجه ایران، ترکیه و جمهوری چک و همچنین معاون پارلمانی وزیر خارجه انگلیس، معاون وزیر در امور همسایگان اروپایی و آمریکا صحبت کرد.

طبق این گزارش، درگیری ها بر سر منطقه قره باغ کوهستانی، محور اصلی رایزنی های بایراموف با محمد جواد ظریف، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه، توماس پتریچک وزیر خارجه جمهوری چک و وندی مورتون معاون پارلمانی وزیر خارحه انگلیس، معاون وزیر در امور همسایگان اروپایی و آمریکا بود.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان خاطرنشان کرد که به رغم موافقت ارمنستان با توافق آتش بس به میانجیگری روسیه، این کشور در حال نقض آتش بس و هدف قرار دادن غیرنظامیان و مناطق پر جمعیت جمهوری آذربایجان است.

به گفته او، جمهوری آذربایجان ضمن پایبندی به آتش بس پایبند بوده و اقداماتی را در راستای حق دفاع از خود انجام داده است.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در بخشی از این رایزنی تلفنی روز گذشته خود به حمله موشکی ارمنستان به شهر گنجه اشاره نمود و گفت در این حمله حداقل 10 غیرنظامی کشته شدند.

بایراموف اضافه نمود، مسئولیت کامل شرایط جاری در منطقه بر دوش رهبران سیاسی و نظامی ارمنستان است.

رایزنی های تلفنی این مقام ارشد باکو درباره درگیری ها بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در حالی اجرا شده که ایروان پیش از این ادعا نموده است که جمهوری آذربایجان به مناطق مسکونی حمله و آتش بس را نقض نموده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 آبان 1399 بروزرسانی: 2 آبان 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1191

به "رایزنی های باکو با تهران، آنکارا و لندن درباره قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی های باکو با تهران، آنکارا و لندن درباره قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید