دنیا به همبستگی اقتصادی احتیاج دارد

به گزارش مجله ویراپارس، استارتاپ به پروژه هایی گفته می گردد که در جریان آن یک ایده خام، به یاری تلاش و تلاش یک گروه به فراوری یک محصول و یا یک خدمات می انجامد و زمینه برای فروش آن محصول و خدمات فراهم می گردد.

دنیا به همبستگی اقتصادی احتیاج دارد

این روزها در سراسر دنیا به استارتاپ ها و افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند توجه ویژه ای می شود و دولت ها حمایت های زیادی از این نوع کارآفرینان می کنند.

سینا استوی یکی از کارآفرینان جوانی است که در حوزه بلاکچین در داخل کشور دست به تاسیس یک شرکت استارتاپی زده است. او فارغ التحصیل مدیریت بازرگانیست و کوشش های زیادی برای گسترش و توسعه علوم بلاکچین و رمزارزها در ایران انجام داده است. در ادامه گفتگوی ما با این کارآفرین جوان را می خوانید.

داستان این استارتاپ و ورود به دنیای کریپتوکارنسی از کجا آغاز شد؟

من در سال 2013 میلادی به عنوان بیتکوینر وارد عرصه رمزارزها شدم و به عنوان یک تریدر (معامله گر) درآمد خود را به بیت کوین تبدیل می کردم. در نهایت در سال 2016 این فرآیند رو به صورت کاملا جدی پیش گرفتم و با فراز و فرودهای بازار همراه شدم که در نهایت طی این فرودهای ناشی از بازار نیز متضرر هم شدم، اما دست نکشیدم و تصمیم گرفتم تا به عنوان یک کار افرین وارد این عرصه شوم و بعد ایده صرافی رمزارزی در داخل ایران به ذهنم رسید. صرافی کریپتولند در سال 96 (دقیقا 16 مهر ماه) آغاز به کار کرد و ابتدا تنها با استفاده از ربات تلگرامی به مدت تقریبا یک سال و نیم فعالیت داشت و در نهایت تصمیم بر این گرفتیم تا یک سایت برای صرافی داشته باشیم و کاربران بتوانند راحت تر و با اعتماد بیشتری با صرافی کریپتولند خرید و فروش داشته باشند.

اکنون سه سال از راه اندازی و تاسیس کریپتولند می گذرد و ما نسبت به ابتدای ورود به این عرصه تغییرات گسترده ای را در پلتفرم خود داشتیم. همراه با سه سالگی کریپتولند یک پلتفرم جدی از صرافی خود را ارائه دادیم که افراد می توانند در این پلتفرم قابلیت های بسیاری را که در صرافی های رمزارزی بین المللی نظیر اوردرگذاری و ترید سریع و آسان را همراه با نمودارهای قیمتی برای کاربران فراهم نمودیم و هم اکنون نیز باز هم در حال توسعه هستیم تا در آینده برای هموطنان عزیزمان نیز خدمات بسیار گسترده ای فراهم نماییم.

تعریف شما از کارآفرینی؟

تعریف من از کارآفرینی این است که یک فرصتی در اختیار جوانان و افراد با استعداد جامعه قرار دهیم تا شکوفایی شکل بگیرد و موازی با رشد افراد، جامعه نیز رشد کرده و از نظر ذهنی و فکری نمود یابد. در واقع کارآفرینان همیشه از مفهوم فرصت جویی و فرصت پروری در ابعاد کاری خود استفاده می کنند تا سایرین نیز از این فرصت ها بهره مند گردند. از سوی دیگر، ارزش آفرینی برای این عرصه به عنوان یکی از موارد مهم و اساسی است که قطعا به دنبال فرصت پروری باید شکل بگیرد. در صورتی که ارزشی خلق نشود، قطعا توانایی و فرصتی نیز وجود نخواهد داشت و در واقع مفهوم کارافرینی شکل نخواهد گرفت. در نتیجه ما نیز به دنبال فرصت های نو در جوامع هستیم تا این امکان را نیز برای افراد این مرز و بوم فراهم نماییم.

استراتژی شما برای رشد کسب و کار؟

استراتژی ها برای رشد یک سیستم قطعا نقشی اساسی و ضروری ایفا می کنند؛ در این میان باید متناسب با شرایط بتوان استراتژی را نیز مشخص کرد. در واقع باید در مورد استراتژی عنوان کنم که یک رفتار منطقی و مورد تایید و بر اساس صلاح دیدهای جوامع است؛ در نتیجه یک استراتژی صحیح می تواند تعریفی مناسب از شرایط و دیدگاه ها داشته باشد. در حال حاضر استراتژی اصلی ما توسعه و ارتقا کیفیت خدمات در داخل کشور و ایفای نقشی با ساز و کار اساسی هستیم.

کمی از الگوهای بازاریابی خودتان بگویید

الگوی شخصی ما یک الگویی خاص بر اساس ایده های ذهنی است که انشالله در آینده ای نزدیک الگوی بازاریابی خود را منتشر خواهم کرد.

فناوری بلاکچین چیست و آینده آن را در دنیا و ایران چگونه ارزیابی می کنید؟

اگر بخواهیم به زبانی ساده بلاکچین را توصیف کنیم، بهتر است با یک مثال در حوزه مالی این موضوع را بیان کنم. افراد اساسا برای انجام تراکنش های مالی از یک واسطه به نام بانک استفاده می کنند، ولی بلاکچین برای افراد این امکان را فراهم کرده است تا اشخاص به صورت مستقیم با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به صورت همتا به همتا داده ها و تراکنش های خود را اجرا کنند و نیازی به شخص ثالث نباشد.

اگر بخواهم به صورت دیگر توضیح دهم باید بگویم، بلاکچین مجموعه ای از بلوک هاست که به صورت پشت سر هم و زنجیروار با حجم مشخصی می توانند داده ها را دریافت کرده و در نهایت قابل انتقال به شخصی که نیاز دارد، نماید. البته باید به این نکته نیز اشاره داشته باشم که داده ها به صورت رمزنگاری شده انتقال می یابند و تنها فرستنده و گیرنده اطلاعات می توانند رمزگشایی کنند.

این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید، مرکز داده ای که بلاکچین ها در آن فعالیت دارند، به صورت کاملا غیر متمرکز و در قالب یک نود (Node) در سراسر دنیا فعال هستند و هر شخصی می تواند نقش نود را داشته باشد.

در مورد آینده بلاکچین در ایران باید بگویم که اگر بتوانیم داده ها و اطلاعاتی عمومی را به وسیله بلاکچین ذخیره و تغییرات اعمالی را به این شکل اجرا نماییم، بهترین گزینه است و می توانیم شکلی جدید از پردازش اطلاعات در فضایی کاملا ایمن و رمزنگاری شده داشته باشیم؛ در نتیجه درز کردن اطلاعات کاملا بی معنا خواهد شد. در حال حاضر فناوری بلاکچین در دنیا به سرعت در حال توسعه است و شرکت های مختلفی داده های خود را در بلاکچین آپلود می کنند.

بزرگترین چالش هایی که در توسعه استارتاپ خود با آن روبرو بودید؟

زندگی تمامی افراد در طول یک روز چالش است و هر شخصی که هر روز که از خواب برمی خیزد، گذران زندگی برای او به عنوان یک چالش است. در طی این چالش روزانه، کسانی می توانند پیروز باشند که با هر چالش در زمان مناسب و با تفکری پیش بروند و در طی این فرآیند موانع را پشت سر بگذارند. به عنوان یک کارآفرین باید با ذهنی باز نسبت به مسائل تصمیم گرفت و ایده ای جدید را خلق کرد، در نتیجه چالش معنایی ندارد و همه چالش ها قابل حل هستند.

نظر شما در مورد رمزارزها (کریپتوکارنسی) و آینده آن در دنیا و ایران را بیان کنید؟

اساسا رمزارزها به عنوان یک ابزاری برای پرداخت های اینترنتی محسوب می شوند و شکل جدیدی از پول را می توان در آن ها یافت. ایده ای که می تواند مرزها را جابجا کرده و دیدگاه ها را تغییر دهد. به نوعی وقتی شخصی بتواند دارایی خود را به راحتی از کشوری به کشور دیگر بدون پرداخت هزینه گزاف انتقال دهد، یک نوع پیروزیت و برد محسوب می شود. دنیا به این نوع همبستگی در حوزه مالی نیاز دارد.

اگر این فرآیند در ایران رشد و نمو یابد، می تواند گشایش های مالی برای کشور به همراه داشته و به نوعی ارز آوری را شاهد خواهیم بود. آینده را باید رقم زد نه اینکه منتظر باشیم تا پیروزیت و آینده به سراغ ما بیاید.

بعنوان یک فعال پیروز در فناوری بلاکچین، خلاء موجود در کشور را در این حوزه در چه مواردی می دانید؟

به نظرم خلا اصلی در این حوزه ، مبحث آموزش و تبحر در این صنعت است. در واقع بسیاری از افراد به دلیل نداشتن دانش کافی در حوزه بلاکچین و رمزارزها نمی توانند اهداف و سناریو شکل گیری آن ها را تشخیص دهند و در این میان برداشت های اشتباهی درخصوص این صنعت ایجاد می شود. داشتن دانش کافی در این حوزه علاوه بر اینکه سبب توسعه این صنعت در داخل کشور می شود، گشایش های فراوان و ایجاد شغل برای بسیاری از جوانان این مرز و بوم خواهد داشت.

توصیه شما به جوانانی که تمایل به راه اندازی کسب و کار در حوزه بلاکچین و رمز ارز را دارند، چیست؟

تنها توصیه ای که به قشر تازه نفس کشور می توانم داشته باشم، یادگیری و آموزش این حوزه به شکلی صحیح و مفهومی است. در صورتی که تصمیم دارند کسب و کار خود را در این حوزه توسعه دهند، حتما باید دو فاکتور آموزش و یادگیری را به خوبی درک کرده و در نهایت اقدام به راه اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری کنند.

اگر به گذشته باز گشت، باز هم تمایل به راه اندازی کسب و کار در حوزه بلاکچین و رمزارز را دارید؟

قطعا ... اگر رسالت من آموزش و کارآفرینی است، بارها و بارها اگر به گذشته بازگردم قطعا وارد همین حوزه خواهم شد و رسالت خود را اجرایی خواهم کرد. پس از گذشت این مدت که با فراز و نشیب های بسیاری روبرو بودم اما هنوز ابتدای راه هستیم و اهدافم بسیار فراتر از اینهاست.

و سخن پایانی

آموزش، آموزش، آموزش ... به عنوان سخن پایانی تاکید می کنم که همیشه دانش خود را تکمیل نمایید و هیچگاه بدون آگاهی وارد این حوزه نشوید. برخلاف تصوری که بسیاری از افراد دارند، در این حوزه فقط بحث سرمایه گذاری نیست، موضوع مهم و اصلی در وهله اول آموزش است و در نهایت اقدام به سرمایه گذاری هوشمندانه.

ریسک بازارهای مالی تنها با آموزش صحیح و کسب دانش در این حوزه عملیاتی است و این موضوع باید رعایت شود، در غیر اینصورت خطرات بسیاری سرمایه افراد را تهدید می کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1305

به "دنیا به همبستگی اقتصادی احتیاج دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیا به همبستگی اقتصادی احتیاج دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید