تاثیر خواب ناکافی بر مغز بچه ها

به گزارش مجله ویراپارس، دکتر محمدمهدی تقدیری خواب کافی را یکی از مهم ترین فاکتورهای رشد و نمو بچه ها دانست و گفت: خواب عامل مهمی در تکامل زبانی، جسمی، پیشرفت درسی و برقراری ارتباط با والدین و دوستان محسوب می گردد و کاهش اندازه خواب اثرات مخربی بر رفتار هیجانی و عملکرد ذهنی دارد.

تاثیر خواب ناکافی بر مغز بچه ها

به گفته این استاد دانشگاه، تحقیقات بسیاری در زمینه خواب اجرا شده و هنوز هم حقایق بسیاری در مورد این فرآیند وجود دارد که باید مورد مطالعه قرار گیرد.

او ادامه داد: فقدان خواب در کوتاه مدت اثرات موقتی منفی روی رفتار بر جا می گذارد، اما این محرومیت اگر بلندمدت و مزمن باشد، عوارض جدی در دوران تکاملی و نوجوانی به همراه دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خواب کمتر از 9 ساعت در بچه ها را ناکافی خاطرنشان کرد و اضافه نمود: خواب کم در بچه ها نوپای بین یک تا یک سال و نیم بیشترین تاثیر را روی لوب پیشانی که مرکز هیجان، رفتار و اراده در مغز است، می گذارد و منجر به کاهش حافظه، اضطراب و مسائل خلقی، ترس، کابوس شبانه و شبگردی در خواب خواهد شد.

وی اضافه نمود: بعلاوه فقدان خواب کافی سبب بی قراری، افزایش استرس، فراموشی، اختلال یادگیری، کاهش انگیزه، خودآزاری و حتی در مواقعی افزایش احتمال اقدام به خودکشی نیز می گردد. در مقابل بچه های که خواب کافی دارند خلاق تر، متمرکزتر با توانایی بیشتر در حل مسئله هستند.

به گفته رییس بخش مغز و اعصاب بیمارستان بچه ها مفید، بچه ها چهار تا 12 ماهه به 12 تا 16 ساعت، یک تا 2 سال به 10 تا 14 ساعت، سه تا پنج سال به 9 تا 13 ساعت و از شروع سن مدرسه به هشت تا 10 ساعت احتیاج به خواب شبانه دارند.

تقدیری با اشاره به اینکه بهره مندی از آغوش خانواده برای داشتن خواب با کیفیت اهمیت ویژه دارد، اظهار کرد: امروزه پرستار وظیفه نگهداری از کودک را در بسیاری از خانواده ها بر عهده دارد، این موضوع سبب کاهش بهره مندی کودک از آغوش گرم خانواده و تاثیر آن بر بسیاری از جنبه های سلامت کودک از جمله خواب خواهد شد.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی توضیح داد: در کنار توجه به این موضوع، استفاده از وسایل الکترونیکی، وجود این ابزارها در محل خواب کودک و تعارضات خانوادگی از مهمترین مواردی هستند که منجر به کاهش کیفیت خواب در بچه ها می گردد.

تقدیری در انتها تاکید نمود: بر اساس مطالعات، کنترل استفاده از ابزار الکترونیکی در بچه ها زمانی میسر می گردد که والدین نیز خود این مسئله را رعایت نمایند. بعلاوه وجود آرامش در خانواده از بروز اختلالات خواب جلوگیری خواهد نمود.

منبع: گردشبان
انتشار: 14 آبان 1402 بروزرسانی: 14 آبان 1402 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 2286

به "تاثیر خواب ناکافی بر مغز بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر خواب ناکافی بر مغز بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید