برترین غذا ها برای تقویت و رشد مو ها

به گزارش مجله ویراپارس، اگر فکر می کنید که با مشکل نازک شدگی غیرعادی یا ریزش مو ها روبرو شده اید، در درجه اول باید رژیم غذایی خودتان را آنالیز کنید. از طرف دیگر، وقتی که درباره رشد باکیفیت و سالم مو ها صحبت می کنیم، ویتامین های گروه B همواره نقش مهمی دارند؛ بنابراین اگر می خواهید که رشد مو های خودتان را به سطح مطلوب و باکیفیتی برسانید، حتما این منابع غذایی حاوی ویتامین های B را به رژیم غذایی روزانه خودتان اضافه کنید.

برترین غذا ها برای تقویت و رشد مو ها

به طور کلی ویتامین های مختلفی برای رشد مو ها مهم هستند، اما ویتامین های گروه B از این نظر اهمیت ویژه ای دارند. ویتامین های B 7 (بیوتین)، فولات و B 12 برای شکل گیری سلول های تازه واقعا حیاتی هستند، درحالی که بیوتین به تقویت خود مو ها و بعلاوه ارتقای رشد آن ها یاری می رساند.

فولات و ویتامین B 12 نیز در شکل گیری سلول های قرمز خون نقش مهمی دارند، درحالی که کار های مهمی مانند رساندن اکسیژن و مواد مغذی به فولیکول های مو و بعلاوه تقویت رشد مو ها نیز بر عهده همین ویتامین ها است.

برترین منابع غذایی سرشار از ویتامین های B

1. شیر و محصولات لبنی

شیر و انواع محصولات لبنی به خاطر داشتن کلسیم برای شکل گیری استخوان های سالم و قوی مهم هستند. اما توجه داشته باشید که انواع لبنیات حاوی بیوتین هستند که برای رشد مو ها نیز حیاتی است.

2. تخم مرغ

تخم مرغ به عنوان یکی از برترین منابع غذایی برای دریافت ویتامین های B (ازجمله بیوتین) شناخته می گردد؛ بنابراین مصرف منظم تخم مرغ (1 عدد در روز) به ارتقای رشد مو ها و تقویت استحکام آن ها یاری می رساند.

3. سبزیجات سبزبرگ

انواع سبزیجات سبزبرگ مانند اسفناج و کلم کیل سرشار از فولات هستند. فولات هم در گروه ویتامین های B قرار می گیرد و به محافظت از استحکام طبیعی مو ها یاری می نماید.

4. ماهی

انواع ماهی (مخصوصا سالمون و خال مخالی) سرشار از اسید های چرب امگا-3 و بعلاوه B 12 هستند، درحالی که همین ترکیبات به ارتقای رشد مو ها و محافظت از سلامتی پوست سر یاری می نمایند.

5. حبوبات

انواع حبوبات مانند گونه های مختلف لوبیا و عدس حاوی انواع مختلفی از ویتامین های B مانند فولات هستند؛ بنابراین گنجاندن انواع حبوبات در رژیم غذایی هفتگی و حتی روزانه به تقویت رشد مو ها یاری خواهد نمود.

6. مغز ها و دانه های خام

امروزه انواع مختلفی از مغز ها و دانه های خام در دسترس قرار دارند، درحالی که گونه های خاصی مانند انواع بادام و دانه های آفتابگردان برای رشد مو ها اثربخشی بهتری دارند. با مصرف انواع مغز ها و دانه های خام می توانید بیوتین و ویتامین های گروه B را به صورت روزانه دریافت کنید.

7. غلات سبوس دار

برنج قهوه ای و جو دوسر در گروه برترین انواع غلات سبوس دار برای دریافت ویتامین های B قرار می گیرند و مصرف روزانه آن ها به رشد بهتر مو ها یاری می نماید.

8. انواع مرکبات

انواع میوه های مرکباتی مثل پرتقال و لیموترش سرشار از فولات و ویتامین C هستند. این ترکیبات به جذب بهتر ویتامین های B یاری می نمایند و درنتیجه رشد مو ها را تقویت خواهند کرد.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 10 مرداد 1402 بروزرسانی: 10 مرداد 1402 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 2264

به "برترین غذا ها برای تقویت و رشد مو ها" امتیاز دهید

1 کاربر به "برترین غذا ها برای تقویت و رشد مو ها" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین غذا ها برای تقویت و رشد مو ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید