انگیزه اساتید برای تولید محصولات دانش بنیان افزایش یافت

به گزارش مجله ویراپارس، قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد گفت: انگیزه های اساتید برای تولید محصولات دانش بنیان، تاسیس شرکت های فناورانه و فعالیت در سرای نوآوری افزایش یافته است.

انگیزه اساتید برای تولید محصولات دانش بنیان افزایش یافت

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، وحید ضرغامی قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد با بیان اینکه در سال جدید خبر های خوشی برای دانشجویان دانشگاه آزاد در راه است؛ گفت: در سیزدهمین شواری مدیریت دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی دستورالعمل اجرایی و تایید محصولات دانش بنیان و تجاری سازی شده توسط معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد جهت دفاع از پایان نامه دکتری دانشگاه آزاد مورد بررسی و تصویب در جلسه قرار گرفت و پس از ارزیابی های کارشناسی شده و دقیق بر روی آن، دستورالعمل نهایی به زودی ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: این دستورالعمل با توجه به اقدامات اجرا شده در معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری در راستای اجرایی سازی ماده 3 آیین نامه دفاع دکتری و ایجاد دانشگاه کارآفرین، از طریق شناسایی رساله های فناورانه و فعال سازی ظرفیت های دانشگاه آزاد و تبدیل شدن به دانشگاه حل مساله و دانشگاه کارآفرین تهیه شده است. دانشجویان مقطع دکتری می توانند با ارائه محصول یا شرکت دانش بنیان حاصل از رساله خود به جای مقاله، فارغ التحصیل شود.

مدیرکل سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد شرح داد: امسال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نامگذاری شده و تلاش داریم تا علاوه بر حمایت از اساتید، نخبگان، اعضای هیات علمی، بستر مناسبی را برای دانشجویان دانشگاه آزاد در جهت آزادسازی ظرفیت های فناورانه و نوآورانه فراهم آوریم و در همین خصوص دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک دانشگاه نسل سوم در تلاش است تا از طریق تبدیل کردن استعداد های بالقوه دانشجویان فناور به بالفعل ارتباط آنان را با بازار و صنعت با استفاده از بستر های موجود فراهم آورد.

وی اظهار کرد: دانشگاه آزاد ریل گذاری اصلی برای ارتقای علم و دانش به کسب و کار و کارآفرینی را در سال های اخیر انجام داده و در حال حاضر سیاستگذاری ها برای تسهیل بهره گیری از امکانات و ظرفیت های دانشگاه از سوی اعضای هیات علمی، دانشجویان و فناوران با سرعت در حال انجام است و بخش عمده ای از آن نیز عملیاتی شده است.

ضرغامی ادامه داد: تقویت و افزایش انگیزه دانشجویان و دانش اموختگان دانشگاه ازاد برای مشارکت در طرح های فناورانه و ارج نهادن به مقام کارآفرینی و تکریم فعالیت های دانشجویان و دانش آموختگان از دیگر اهدافی است که در این دستور العمل دنبال می شود. این دستور العمل به دنبال این است که زمینه افزایش ایجاد اشتغال برای سایر دانشجویان و دانش آموختگان را فراهم سازد و به تقویت اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان کمک کند.

وی افزود: در همین خصوص دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک دانشگاه نسل سوم در تلاش است تا از طریق تبدیل کردن استعداد های بالقوه دانشجویان فناور به بالفعل ارتباط آنان را به صورت نظام مند با بازار و صنعت متصل سازد و دانشجویی که دانشگاه آزاد را برای ادامه تحصیل انتخاب می کند، مطمن باشد در آینده می تواند با بستر های فراهم آمده، به یک کارآفرین و در قالب شرکت به کسب و کار بپردازد.

قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: به زودی شاهد گشایش های بسیار خوبی در زمینه فناوری و نوآوری در دانشگاه آزاد خواهیم بود. دستورالعمل ها و آیین نامه های خوبی در معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری مورد بررسی و تصویب قرار گرفته اند که دانشجویان و اعضای هیات علمی از جمله نیرو هایی هستند که می توانند از آن ها بهره مند شوند و علم و دانش خود را به ثروت تبدیل سازند.

وی در پایان گفت: آیین نامه حمایت از فعالیت های فناورانه اعضای هیات علمی که در سال گذشته تصویب و ابلاغ شد، با استقبال گسترده روبه رو شده و انگیزه های اساتید را برای تولید محصولات دانش بنیان، تاسیس شرکت های فناورانه و فعالیت در سرای نوآوری و مراکز رشد و مراکز تحقیقاتی صدچندان ساخته است. ما در بخش های مختلف از جمله اقتصادی و اقتصادی نیز در تلاش هستیم تا تسهیلات ویژه ای در اختیار فناوران قرار گیرد و امور حقوقی و اقتصادی در سرا های نوآوری، مراکز رشد و تحقیقاتی و ... برای فعالیت تسهیل سازی شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1637

به "انگیزه اساتید برای تولید محصولات دانش بنیان افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگیزه اساتید برای تولید محصولات دانش بنیان افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید