30 درصد از تماس های اورژانس، مزاحمت تلفنی است

به گزارش مجله ویراپارس، تهران (پانا) - ویژه برنامه افطار شبکه سلامت سیما در شانزدهمین شب از ماه مبارک رمضان میزبان جمعی از مدیران و کادر اورژانس کشور بود.

30 درصد از تماس های اورژانس، مزاحمت تلفنی است

به گزارش روابط عمومی برنامه، شانزدهمین برنامه ماهِ ماه شب گذشته نهم اردیبهشت ماه با یاد و خاطره دکتر سیدمحمد موسوی متخصص اطفال بیمارستان حضرت زهرا (س) در اصفهان که بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت و به جمع شهدای مدافع سلامت پیوست، آغاز شد.

مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور، سعیده مساح مسئول پایگاه اورژانس بانوان، محبوبه ترکی تکنسین مرکز اورژانس تهران و اداره ارتباطات 115 و وحید مشکی تکنسین موتورلانس اورژانس در این قسمت از برنامه حضور داشتند.

در ابتدا مجتبی خالدی شرحاتی راجع به اورژانس پیش بیمارستانی ارائه داد و گفت: فرآیند امداد خواهی و امداد رسانی از تماس با شماره 115 آغاز شده و در مرحله تحویل بیمار به اولین مرکز درمانی انتها می پذیرد که به همین دلیل به آن اورژانس پیش بیمارستانی گفته می گردد . در واقع کار اورژانس پیش بیمارستانی از صحنه حادثه تا مرکز درمانی تعریف شده و بعد از رسیدن به اولین مرکز درمانی بیمار یا مصدوم خود را به آنها تحویل می دهد. مردم در اغلب مواردی که در پی وقوع حادثه و بحران با نیروهای امدادی تماس می گیرند، تحت تاثیر اضطراب بسیار زیادی قرار دارند و همین موضوع ممکن است موجب گردد که اطلاعات کافی را در اختیار دستگاه های امدادی قرار ندهند؛ اما دانستن اینکه ارائه چه نکاتی به اپراتورها ضروری است، به سریع تر رسیدن نیروهای امدادی یاری می نماید و باعث می گردد که تکنسین های اورژانس بتوانند در زمان طلایی به محل مورد نظر برسند.

وی در پاسخ به اینکه برای سریع تر رسیدن آمبولانس ها به محل وقوع حادثه باید چه اطلاعاتی را به اپراتورهای اورژانس ارائه کند، گفت: در زمانی که با اورژانس تماس گرفته می گردد باید در وهله اول نوع حادثه اعلام گردد. مکانیزم آسیب برای ما بسیار مهم است اعلام این موارد به اورژانس یاری می نماید که اگر به حضور ارگان های امدادی دیگری نیز احتیاج است در همان لحظات اول این فراخوان را انجام دهیم.

خالدی اظهار کرد: اعلام تعداد دقیق مصدومان نیز بسیار مهم است چرا که سازمان اورژانس می تواند تعداد خودروهای امدادی مورداحتیاج در محل را تشخیص بدهد. همچنین اعلام آدرس دقیق نیز یکی از موارد یاری نماینده است و اگر افراد بتوانند جهت محوری که در آن حضور دارند را نیز اعلام نمایند در سریع تر رسیدن اورژانس بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور ادامه داد: آشنایی با یاری های اولیه شانس بقا را بالا می برد و باعث می گردد که زحمت من و همکارانم کمتر گردد. تماس گیرندگان می توانند اگر آشنایی با خدمات فوریت های پزشکی دارند به کارشناسان اپراتور اعلام نمایند تا کارشناسان نسبت به اقدامات اولیه ای که باید انجام گردد، آنها را هدایت نمایند.

وی به مسائلی که بر سرراه کادر اورژانس در راه امداد رسانی وجود دارد اشاره نمود و گفت: یکی از مسائل موجود در راه امداد رسانی به حوادث خصوصا حوادث جاده ای وجود ترافیک در راستا هست که اغلب توسط افراد حاضر در صحنه که برای تماشای صحنه حادثه از سرعت خود کم نموده اند یا حتی در محل توقف نموده اند بوجود می آید. بهترین اقدام و یاری افراد حاضر در صحنه حادثه برای تسریع در فرآیند امداد رسانی این هست که راه را برای نیروهای امدادی باز نمایند و خودروی خود را در نقطه ای دور از محل حادثه پارک نمایند، ضمن اینکه توقف بی مورد در صحنه حادثه ممکن است بدلیل وجود خطرات ثانویه در اینگونه صحنه ها باعث آسیب افراد غیر از مصدوم حادثه نیز بگردد. همچنین افراد حاضر در صحنه حادثه باید به این نکته توجه داشته باشند که تا حد امکان از جابجا کردن مصدوم تصادفی در صحنه حادثه خودداری نمایند زیرا حرکت ناگهانی و جابجا کردن مصدوم خطر آسیب به ستون فقرات و قطع نخاع را به همراه دارد.

*حدود 30 درصد از تماس های اورژانس، مزاحمت تلفنی است

در ادامه محبوبه ترکی تکنسین مرکز اورژانس تهران و اداره ارتباطات 115 گفت: به دنبال شیوع بیماری کرونا در کشور تعداد تماس های تلفنی با مرکز اورژانس برای دریافت مشاوره نسبت به قبل بیشتر شده است که گاهی این تماس ها در طول 24 ساعت به حدود 8 هزار تماس می رسد که از این تعداد 2 هزار تماس احتیاج به امداد حضوری دارد. وی همچنین گفت در کمال تعجب و تاسف باید بگویم که حدود 30 الی 40 درصد از این تماس ها نیز از سوی مزاحمین تلفنی است.

*پایگاه اورژانس بانوان از سال 97 راه اندازی شد

سعیده مساح مسئول پایگاه اورژانس بانوان دیگر مهمان برنامه بود و درباره این پایگاه که به تازگی به اورژانس کشور اضافه شده است شرحاتی داد: پایگاه اورژانس بانوان اردیبهشت ماه سال 97 به پیشنهاد دکتر کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور برای رفاه حال بانوانی که شاید در هنگام سوانح و حوادث مسائلی داشته باشند و احتیاج به حضور خانم باشد راه اندازی شد. با افتتاح این پایگاه خدمات اورژانسی عمدتا ویژه بانوان که احتیاج به ارائه بعضی اقدامات ویژه خانم ها و مداخلات پزشکی از جانب این تیم باشد استفاده می گردد.

*از سوی همراه بیمار مورد ضرب و شتم قرار گرفتم

انتها برنامه اختصاص به گفت و گو با وحید مشکی تکنسین اورژانس موتورلانس داشت. وی درباره اضافه شدن این بخش به ناوگان خدمات اورژانس گفت: موتورلانس ها در سال های اخیر به ناوگان ما اضافه شدند. این نوع امکانات در شهری مثل تهران با این حجم بالای ترافیکی که در ساعت های مختلف روز دارد بسیار معین نماینده است. ترافیک و رسیدن بر بالین بیمار یک موضوع است و مسأله دیگر به صرفه بودن استفاده از این دستگاه های تک نفره است. البته برای تکنسینی که به تنهایی بر بالین بیمار می رود این کار مسائل و سختی های خودش را دارد.

وحید مشکی درباره حادثه ای که اخیرا در ماه مبارک رمضان در هنگام ماموریت برایش به وجود آمده است شرح داد: حوالی ساعت 20 و 17 دقیقه بعد از اذان مغرب یک مورد تروما (آسیب) به کمر در منطقه سعادت آباد به اورژانس گزارش شد و من در ساعت 20 و 30 دقیقه یعنی تنها پس از 3 دقیقه خود را به مرکز سانحه رساندم. مصدوم خانمی بود که از پله سقوط نموده بود و امکان جابجایی نداشت. ناگهان همراه مصدوم به بهانه اینکه چرا موتورلانس اعزام شده است، آغاز به داد و بیدا کرد. به وی شرح دادم که به دلیل وجود ترافیک من زودتر آماده ام که مقدمات مداوا را انجام دهم و همزمان هم آمبولانس در حال اعزام به محل است ولی ظاهرا همراه مصدوم دچار تشویش و اضطراب بود و فحاشی کرد و مصدوم را که دچار آسیب از مهره های کمر شده بود را به خودرو شخصی خود انتقال داد. در نهایت هم به من حمله ور شد، مرا مورد ضرب و شتم قرار داد و با خودرو به موتورلانس اورژانس خسارت جدی وارد کرد که متاسفانه از ناحیه بینی، دچار شکستگی شدم و قرار است فردا تحت عمل جراحی قرار بگیرم. مشکل عمده ای که ما با آن روبرو هستیم این است که مردم جامعه از تخصص ما اطلاعی ندارند و فکر می نمایند که دانش ما در حد جابجایی بیمار است.

ویژه برنامه ماهِ ماه با مشارکت مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فراوری شده است که با اجرای اسماعیل باستانی، سردبیری مهدی حاجی میرآقا، کارگردان هنری حسن نظری و تهیه نمایندگی سیدمحمدحسین پورفاضلی در ایام ماه مبارک رمضان هر شب از ساعت 19 از شبکه سلامت سیما پخش می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1606

به "30 درصد از تماس های اورژانس، مزاحمت تلفنی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 درصد از تماس های اورژانس، مزاحمت تلفنی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید