چین خواهان حل و فصل سریع تر پرونده هسته ای ایران شد

به گزارش مجله ویراپارس، خبرنگاران: چین ابراز امیدواری کرد که در دور جدید مذاکرات هسته ای ایران طرف های مقابل ضمن توجه به اهداف مهم نشست های صورت گرفته، کوشش های خود را در به نتیجه رسیدن گفت وگوها و حل و فصل سریع تر این پرونده به کار بگیرند.

چین خواهان حل و فصل سریع تر پرونده هسته ای ایران شد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

خبرنگاران- نخستین دور مذاکرات هسته ای پس از دستیابی به توافق اولیه روز چهارشنبه دوم اردیبهشت با گفت وگوی سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره نماینده ایران و هلگا اشمید معاون هماهنگ نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین شروع شد.

هونگ لی سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری روزانه خود با خبرنگاران با اعلام موضع پکن در خصوص این نشست، گفت: ما انتظار داریم در مذاکرات جدید بر سر برنامه هسته ای ایران پیشرفت های جدیدی حاصل گردد.

وی گفت که مذاکرات هم اکنون وارد شرایط حساسی شده و چین امیدوار است طرف های مقابل به توافقات لازم در سریع ترین زمان ممکن دست یابند.

هونگ در سخنان خود که با بازتاب گسترده ای نیز در رسانه های چین همراه بود، گفت: نگارش متن توافق جامع محور نشست وین است و پکن امیدوار است طرفین هر چه سریع تر مسایل باقیمانده را حل نموده و شرایط لازم جهت دستیابی به توافقنامه جامع را فراهم نمایند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در بخش دیگری از سخنان خود از عزیمت کانگ یونگ معاون بخش کنترل نظامی وزارت امور خارجه این کشور به وین اطلاع داد و گفت: او ریاست هیات چینی در این مرحله از مذاکرات را برعهده دارد.

وی گفت: چین نسبت به برگزاری این دور از مذاکرات که در سطح کارشناسان نیز برگزار می گردد، بسیار خوشبین بوده و امیداور است، طرفین گفت وگوها با در نظر دریافت شرایط موجود و نگرانی ها، فضای مطلوب برای رسیدن به توافق نهایی تا 30 ژوئن را فراهم نمایند.

دور جدید مذکرات سه جانبه هسته ای ایران در وین در رسانه های چین نیز با بازتاب گسترده ای همراه بود و بسیاری از روزنامه ها و سایت های خبری در بخش های مختلف اخبار خود به این موضوع پرداختند.

آسیا تایمز یکی از شبکه ها پرمخاطب چینی روز آدینه در گزارشی در خصوص نشست وین نوشت: جزییات توافق لوزان سوئیس هم اکنون میان کارشناسان ایران و آمریکا در وین در حال آنالیز است و در چنین شرایطی مساله لغو تحریم ها بیش از گذشته مورد تاکید طرفین قرار گرفته است.

این شبکه می افزاید: کشورهایی نظیر چین و هند موافق برنامه صلح آمیز هسته ای ایران هستند و ایران اکنون اثبات می نماید عامل صلح در خاورمیانه بوده و هست.

این گزارش تصریح می نماید که با امضای توافق نهایی، روابط ایران با کشورهای مختلف از جمله آسیایی ها با تهران تقویت خواهد شد.

مذاکره ایران و آمریکا برای نگارش متن توافق جامع و بحث درباره نحوه برچیدن تحریم ها از روز چهارشنبه - 2 اردیبهشت - در وین شروع شد.

دور جدید گفت وگوهای هسته ای، بخشی از اقدامات برای رسیدن به توافق نهایی در خصوص برنامه هسته ای ایران تا سرانجام ژوئن (9 تیرماه) است.

این مذاکره به ریاست سید عباس عراقچی و وندی شرمن مذاکره نمایندگان ارشد ایران و آمریکا برگزار گردید و کارشناسان تیم مذاکره نماینده ایران و اروپا نیز نشست هایی را برگزار کردند.

این مذاکرات امروز - آدینه - به سرانجام می رسد و روز یکشنبه تیم مذاکره نماینده ایران به ریاست محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به نیویورک می رود تا در حاشیه همایش بازنگری ان.پی.تی در این شهر پیگیری گردد.

پ

منبع: تسنیم
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 579

به "چین خواهان حل و فصل سریع تر پرونده هسته ای ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین خواهان حل و فصل سریع تر پرونده هسته ای ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید