سخنگوی بورل از احتمال برگزاری کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا خبر داد

به گزارش مجله ویراپارس، سخنگوی ارشد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از احتمال برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران خارجه ، ظرف یک ماه آینده خبر داد.

سخنگوی بورل از احتمال برگزاری کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا خبر داد

پیتر استانو روز پنجشنبه بیان داشت؛ جوسپ بورل تمایل دارد تا پیش از کریسمس این نشست را منعقد کند. به گفته وی این نشست بصورت غیر رسمی خواهد بود اما درباره زمان آن توضیحی نداد.

بورل که مسئولیت هماهنگی برجام را نیز بر عهده دارد دیروز در نشستی با خبرنگاران در بروکسل تلویحا به برگزاری این نشست اشاره کرد اما برداشت بیشتر رسانه ها به جلسه 26 آذر با حضور مدیران کل سیاسی وزارت خارجه کشورهای عضو برجام معطوف شد.

سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه گذشته با صدور بیانیه ای از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران کل سیاسی وزارت امور خارجه کشورهای عضو این توافق، در 26 آذر 1399 خبر داد.

در این بیانیه آمده است که نشست یاد شده به ریاست هلگا اشمید دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و با حضور کنندگان تروئیکای اروپایی، چین ، روسیه و ایران در وین برگزار می گردد.

بر اساس بیانیه یادشده، شرکت کنندگان قرار است درباره اقدامات جاری برای حفظ برجام و نحوه تضمین اجرای کامل و موثر این توافق توسط همه طرف ها از جمله آمادگی برای تبادل نظرات در سطح وزرا (در آینده) گفت وگو کنند.

طرف های باقی مانده در برجام نسبت به دمیده شدن جان تازه ای به این توافق بین المللی با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا ابراز امید بسته اند. آن ها امیدوارند که بازگشت آمریکا به برجام و حضور در مذاکرات با ایران، منجر به توافقی گردد که در ازاء آن تهران از مزایای اقتصادی توافق با قدرت های جهانی بهره مند شده و به اجرای کامل تعهداتش ذیل برجام باز گردد.

جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا وعده داده بود که در صورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق بازخواهد گشت. او چندی پیش در گفت وگو با نشریه نیویورک تایمز گفت: اگر ایران به تعهدات برجامی اش بازگردد، آمریکا بار دیگر به این توافق می پیوندد و تحریم های ضد ایرانی را لغو می کند.

ایران 2 سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز کرد.

بر این اساس، ایران 15 دی ماه 1398، با صدور بیانیه ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را گفت که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، گام های برداشته شده در راستا کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

در همین حال، وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی عضو برجام دوشنبه گذشته در برلین گردهم آمدند تا درباره رویکردی مشترک برای احیای توافق هسته ای ایران در سایه روی کار آمدن دولتی جدید در ایالات متحده رایزنی کنند.

آن ها اطمینان دارند که رویکرد سازنده آمریکا در قبال توافق هسته ای وین می تواند به طور قابل توجهی دور منفی کنونی تعامل با ایران را از بین ببرد و چشم اندازهای جدیدی را برای حفظ برجام بگشاید.

وزیر امور خارجه انگلیس یکشنبه گذشته در گفت وگو با شبکه خبری اسکای گفت: شرایطی که اکنون در آن قرار داریم مجموعه ای از انتخاب هایی است که در راستا عدم پایبندی به برجام قرار گرفته است. اما من قرار است تا کریسمس با همکاران اروپایی ام و ایران اگر مایل باشد دیدار کنم تا راه مسالمت آمیزی را به سمت جلو پیدا کنیم.

اولین نشست رسمی کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران تیرماه سال 1397 به دنبال خروج یکجانبه آمریکا از برجام در وین برگزار گشت. این نشست به صدور بیانیه ای مشترک مشتمل بر 11 بند منجر شد که طرف های باقی مانده در برجام به دلیل فشارهای غیر قانونی آمریکا از اجرای آن عاجز ماندند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیروز در گفت وگو با خبرنگاران ابراز امیدواری کرد که با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا همکاری های اتحادیه و آمریکا در مجموعه ای از مسائل مهم بین الملل از جمله برجام افزایش یابد. وی افزود: امیدواریم بتوانیم به شکل سازمان یافته تر و با شناخت بیشتر از دیدگاه های یکدیگر مشارکت بهتری داشته باشیم.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1382

به "سخنگوی بورل از احتمال برگزاری کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا خبر داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی بورل از احتمال برگزاری کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا خبر داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید