وزیر ارتباطات: فیلترینگ عامل اصلی افت کیفیت اینترنت است

به گزارش مجله ویراپارس، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: حال شبکه اینترنت کشور به صورت عمومی خوب است، اما فیلترینگ تاثیر سویی بر کیفیت آن دارد.

وزیر ارتباطات: فیلترینگ عامل اصلی افت کیفیت اینترنت است

محمدجواد آذری جهرمی روز یکشنبه در مصاحبه با ایرنا گفت: شاخص های کیفی عمومی اینترنت کشور نشان می دهد شرایط شبکه در بسیاری از نقاط مطلوب و در چند استان، پایین تر از انتظار است.

وی با بیان این که عدم مطلوبیت در برخی نقاط تراکم پایین سایت های آنتن دهی است، اضافه کرد: شبکه مخابرات ایران ظرفیت انتقال مناسب را برای اپراتور ها فراهم نمی کند تا آن ها بتوانند خدمات مناسبی به کاربران خود در نقاط مختلف کشور ارائه دهند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: زمانی که مسائل مربوط به کیفیت اینترنت به ما گزارش می گردد و آن را بررسی می کنیم، متوجه می شویم مشکل اصلی فیلترینگ و اثر سویی است که این اتفاق بر تجربه کاربری می گذارد.

وی ادامه داد: روشن کردن فیلترشکن ها باعث می گردد استفاده از سرویس های داخلی علاوه بر هزینه زیاد با کندی روبه رو گردد. همین مسئله کیفیت اینترنت را خراب می کند. عمده شکایتی که از کندی ارتباط به ما ارسال می گردد ناشی از تاثیر سو فیلترینگ بر کیفیت اینترنت است.

آذری جهرمی اضافه کرد: در برخی از استان ها مانند مناطقی از کرمان و سیستان بلوچستان، به دلیل محدود بودن ظرفیت انتقال مخابرات، با کندی اینترنت روبه رو هستیم. این افت کیفیت در مناطقی از استان تهران هم گزارش می گردد که دلیل آن بیشتر به عدم اجازه شهروندان و شهرداری برای احداث سایت توسط اپراتور ها برمی گردد.

مناطقی از تهران به دلیل متراکم بودن نیاز به احداث سایت بیشتر دارند، اما عدم صدور مجوز برای احداث سایت، کیفیت اینترنت را با چالش روبه رو می کند. هنوز برای این مسئله راه حلی اندیشیده نشده است.

کیفیت پایین اینترنت مسئله ای است که معمولاً در اعتراض به وزارت ارتباطات از زبان شهروندان می شنویم. بازیکن های بازی های رایانه ای، کسب وکار های اینترنتی و حتی کاربرانی که روزانه دقایقی را در شبکه های مجازی می گذرانند، اغلب کیفیت اینترنت را مطلوب نمی دانند.

تازه ترین گزارشی که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر کرد نیز نشان می دهد جهشی که در بالا بردن پوشش دهی اینترنت در کشور داشتیم از نظر کمی جهش بی نظیری بوده، اما از نظر کیفیت هنوز نتوانسته تجربه دل نشینی را نصیب کاربران کند.

منبع: فرارو
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1303

به "وزیر ارتباطات: فیلترینگ عامل اصلی افت کیفیت اینترنت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر ارتباطات: فیلترینگ عامل اصلی افت کیفیت اینترنت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید