تحریم ها هوا- فضا را نشانه گرفت

به گزارش مجله ویراپارس، این روزها برنامه های هوا- فضای ایران در صدر اخبار قرار گرفته است و پس از بازی رسانه ای هفته گذشته امریکا درباره انفجاری که به واسطه نقص فنی در سایت سمنان رخ داد، این بار وزارت خزانه داری این کشور با هدف قرار دادن سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه هوا-فضا و همچنین مرکز تحقیقات فضایی ایران، تحریم های جدیدی را علیه برنامه های هوافضای ایران اعمال کرد؛ موضوعی که واکنش های متفاوتی را به دنبال داشت و شاید جالب ترین واکنش را بتوان به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت داد.

تحریم ها هوا- فضا را نشانه گرفت

واکنش توئیتری وزیر ارتباطات

پس از اعلام فهرست جدید تحریم های وزارت خزانه داری امریکا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار عکسی در اکانت توئیتر خود نسبت به تحریم سازمان فضایی ایران توسط امریکا واکنش نشان داد. محمدجواد آذری جهرمی در توئیتی به زبان انگلیسی نوشت: نمی توانم امریکا را حتی در این تصویر بیابم چه برسد به اینکه فضا را تحریم کند. جهان و آینده روشن متعلق به همه است و نه یک عده محدود. وی در ادامه توئیت خود خطاب به ترامپ نوشت: دونالد ترامپ تقلید از تانوس را متوقف کن. لازم به ذکر است که تانوس یکی از شخصیت های سینمایی منفور است که هدف وی کشتن تعداد زیادی از مردم جهان برای بهبود زندگی عده محدود دیگری در جهان است.

واکنش ها تنها به وزیر ارتباطات محدود نمی گردد و مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا نیز با تأیید خبر تحریم های جدید علیه سازمان های فضایی ایران گفت: امریکا به ایران اجازه نخواهد داد از برنامه فضایی به عنوان پوششی برای برنامه های موشک بالیستیکی خود استفاده کند. هفته قبل امریکا انفجار در سکوی پرتاب موشک در مرکز فضایی سمنان را نیز نشانگر فعالیت موشکی ایران دانست و بسیاری معتقدند که بازی رسانه ای اخیر امریکا درواقع زمینه سازی برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران بوده است.

تحریم هایی بی دلیل علیه فعالیت های فضایی ایران

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن درباره تأثیر تحریم جدید امریکا بر پیشرفت صنعت هوا- فضای کشور هم دراین باره به ایران گفت: تحریم فضایی کشورمان از سوی امریکا هیچ تأثیری در روند کاری ما چه در بخش فضایی و چه در دیگر بخش ها نخواهد داشت. دلیل آن نیز این است که کشور ما از نظر علمی، فنی و دانشی در بیشتر بخش ها بویژه بخش فضایی پیش از این نیز تحریم بوده و این، موضوع جدیدی نیست.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن اضافه کرد: ازسوی دیگر مدارها و دیگر بخش ها در این حوزه جزو کنوانسیون های بین المللی است و قطعاً تحریم های امریکا را شامل نمی گردد.

نماینده مردم تربت حیدریه در ادامه یادآور شد: کشور ما با وجود تحریم ها توانسته است ماهواره را با دانش بومی خود ساخته و آماده پرتاب کند که البته این کار با همت جوانان اجرا شده است. وی اعمال اینگونه تحریم ها از سوی امریکا را یک بازی رسانه ای دانست و اضافه کرد: درست است که کشور ما در پرتاب ماهواره قبلی (پیغام) پیروز عمل نکرد ولی این نوع شکست ها جزئی از کارهای علمی است که در تمام جهان رخ می دهد و مختص ایران نیست. به هرحال این نوع شکست ها با اینکه هزینه بر است اما زمینه کسب پیروزیت های بعدی او بخشی از توسعه محسوب می گردد. بنابراین جوانان ایرانی با تکیه بر دانش بومی و علمی خود به این صندلی رسیده اند و مطمئناً به کار خود ادامه می دهند.

پیغامدهای خوب تحریم برای ایران

رضا انصاری یکی دیگر از اعضای کمیسیون صنایع و معادن نیز دراین باره گفت: امریکایی ها تحلیل درستی از مردم کشور ما ندارند. تصور آنها این است که با اعمال تحریم های بیشتر می توانند ایران را وادار به تسلیم نمایند. درحالی که اگر با روحیات مردم ما آشنایی کامل داشتند اینگونه مطالب را بیان ننموده و چنین تحریم هایی را اعمال نمی کردند.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه با بیان اینکه کشور ما سال هاست که تحریم بوده و در سایه تحریم ها و بدون یاری امریکایی ها توانسته به کار خود ادامه دهد، یادآور شد: معتقدم اگر امریکایی ها در حوزه تکنولوژی و بخصوص در زمینه تکنولوژی های پیشرفته مانند های تک ما را تحریم نمایند، اتفاقاً به نفع ماست، چرا که کشور به خود متکی می گردد.

انصاری ادامه داد: با تکیه بر توانمندی های داخلی و با تکیه بر سرمایه های انسانی است که تاکنون توانسته ایم در بخش تکنولوژی هایی مانند هوا - فضا پیروز عمل کنیم. از سوی دیگر تحریم ها موجب می گردد نگاه ها به جای اینکه به خارج از کشور دوخته گردد متمرکز و معطوف به داخل گردد.

وی اضافه کرد: به طور خلاصه بگویم که تحریم های امریکا دو پیغامد در کشور دارد اول اینکه عزم ملت و مسئولان کشور را برای مقاومت مدبرانه و دوراندیشانه در برابر تحریم های امریکا جزم تر می نماید و از سوی دیگر باعث می گردد که ما بر توانمندی های تکنولوژی داخل کشور خود بخصوص در حوزه هوا و فضا متمرکز شویم. بهتر است امریکا منتظر خبرهای خوبی از کشورمان در زمینه توانمندی های تکنولوژیک جوانان کشورمان باشد.

افزایش حساسیت امریکا نسبت به پیشرفت های فضایی ایران

یکی دیگر از نمایندگان مجلس که نسبت به تحریم های فضایی ایران واکنش نشان داد، محمد اسماعیل سعیدی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس است. وی دراین باره گفت: وقتی خبرهای فضایی ما ازجمله طراحی و ساخت ماهواره و موشک های ماهواره بر در جهان رسانه ای شد، امریکا این خبرها را تاب نیاورد. وی اضافه کرد: از آن موقع تاکنون حساسیت امریکا نسبت به پیشرفت های فضایی ما بیشتر شده به همین دلیل به دنبال افزایش تحریم هاست و برخلاف رویه قبل که بدون اعلام، تحریم ها را اعمال می کرد اکنون قبل از اجرا، آن را رسانه ای می نماید.

نماینده مردم تبریز در مجلس اضافه کرد: امریکا تاکنون با وجود تحریم های مختلف علیه کشور، نتوانسته است کاری از پیش ببرد و مانع پیشرفت های فناوری و تکنولوژیک کشور گردد. تحریم های امریکا تازگی ندارد و پیش از این نیز در حوزه فناوری هسته ای، تحریم های بسیار شدیدی اعمال نموده بود ولی دانشمندان فرهیخته ایرانی توانستند به دانش هسته ای دست یابند و گام های پیروزیت آمیزی هم در این راستا بردارند.

وی ادامه داد: به نظر می رسد امریکا می خواهد با اعمال تحریم بیشتر در حوزه هوا - فضا، عدم پیروزیت احتمالی کشورمان در پرتاب ماهواره بعدی را به موضوع تحریم ها نسبت دهد. البته حرف من بدان معنا نیست که در این کار شکست می خوریم بلکه به جوانان ایرانی کاملاً اعتماد دارم ولی معتقدم به هرحال هرگونه شکست در زمینه هوا و فضا جزئی از کار است و در تمام جهان برای رسیدن به پیروزیت، هزینه هایی نیز می گردد. مهم این است که با وجود شکست های احتمالی دیگر کشور ما به راه خود ادامه می دهد تا به اهدافی که در راستا هوا و فضا و دیگر بخش ها تعریف نموده است، دست یابد.

رمضانعلی سبحانی فر عضو کمیسیون صنایع و معادن نیز درباره تحریم های جدید امریکا گفت: هر کسی که چنین رفتارهایی را در بخش های سیاسی، مالی، علمی و... علیه کشو ر ما انجام می دهد معین است چنان عرصه و میدان بر وی تنگ شده است که به هر چیزی در حال چنگ زدن است.

نماینده مردم جغتای و سبزوار اضافه کرد: امریکا به انزوا کشیده شده و اگر امروز شاهد اینگونه رفتارها از آنها هستیم به دلیل قرار دریافت در موضع ضعف است. سبحانی فر در ادامه گفت: چنین رفتارهای امریکا و افزایش تحریم ها بر روند کار ما در حوزه هوا و فضا تأثیر چندانی نخواهد گذاشت.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 338

به "تحریم ها هوا- فضا را نشانه گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم ها هوا- فضا را نشانه گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید