واکنش حجت نظری به توجیه آتش نشانی درباره میدان تاریخی حسن آباد ، بخش قابل توجهی از شمال غربی میدان تخریب شد

حجت نظری عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با انتقاد از تاخیر در اطفای حریق میدان حسن آباد و نیز نحوه اطفا می گوید که آتش نشانی در این زمینه توجیه می نماید و از نظر او این توجیه پذیرفته نیست.

واکنش حجت نظری به توجیه آتش نشانی درباره میدان تاریخی حسن آباد ، بخش قابل توجهی از شمال غربی میدان تخریب شد

خبرنگاران: آتش سوزی میدان تاریخی حسن آباد در 27 تیر ماه باعث تخریب بخشی از بناهای تاریخی این میدان تهران شد. در اثر این آتش سوزی که در ضلع شمال غربی میدان صورت گرفت، دو گنبد از هشت گنبد میدان تاریخی حسن آباد در اثر آتش ویران شدند. ضمن اینکه علاوه بر سوختن در و پنجره های چوبی بنا، داخل بنای تاریخی نیز آسیب دیدند.

حجت نظری عضو شورای شهر در تشریح این آتش سوزی می گوید: آتش سوزی در این میدان اتفاق بسیار غم انگیزی بود که برای بخشی از هویت تهران افتاد و اشخاص حقیقی و حقوقی مختلفی در این موضوع ورود کردند؛ حتی شخص رئیس جمهوری نیز نسبت به آن حساسیت نشان داد و از مدیریت شهر خواست هرچه سریعتر نسبت به بازسازی میدان حسن آباد و ایمن سازی فضاهای تاریخی اقدام گردد.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه درباره علت تاخیر در اطفای حریق میدان حسن آباد از آتش نشانی سوالاتی پرسیده است زیرا یک ایستگاه آتش نشانی دیوار به دیوار میدان حسن آباد واقع شده است به ایرنا گفت: توجیهی که مسئولان آتش نشانی مطرح کردند این بود که همزمان با آتش سوزی میدان حسن آباد آتش سوزی دیگری نزدیک بازار رخ داده بود که خودروهای این ایستگاه آنجا مستقر بودند. به نظر من این توجیه به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. اولا برای خاموش کردن یک حریق یک ایستگاه کاملاً تخلیه نمی گردد و ثانیاً ما ایستگاه های دیگری هم داشتیم که هم به میدان حسن آباد و هم به بازار نزدیک بودند و می شد از ظرفیت آنها استفاده کرد.

نظری ادامه داد: با تمامی این اوصاف متأسفانه بخش شمال غربی میدان حسن آباد تا حد قابل توجهی تخریب شد البته شهرداری بلافاصله سعی کرد برای حفظ منظر محدوده بنر چاپ و آنجا نصب کند.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه در فضاهایی مانند حسن آباد حتماً دقت بیشتری در کاربری ها و بهره برداری های فضا باید داشته باشیم گفت: فضاهایی مانند میدان حسن آباد که به ثبت ملی رسیده است به هیچ وجه مناسب فروش ابزار، یراق یا کاموا و امثال آن نیست و ضرورت دارد حتماً جنس فعالیت های مالی آنجا را تغییر دهیم.

نظری در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه بخشی از بناهای این میدان دارای مالک خصوصی است، شهرداری به لحاظ قانونی چه کارهایی می تواند انجام دهد؟ گفت: در طرح تفصیلی می توان به این موضوع پرداخت. البته شهرداری ها و به خصوص شهرداری تهران می توانند فضاهای اینچنینی را تملک و نگهداری نمایند و با کاربری فرهنگی این فضاها را در اختیار مردم قرار دهند.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تاکید نمود: سازمان میراث فرهنگی و اتاق اصناف نیز باید ورود نمایند تا بتوانیم پیش از اینکه وارد فرآیند بروکراتیک (اداری) تغییر مقررات و قوانین شویم با تعامل بین بخشی و با لحاظ انتفاع ذینفعان، شرایط را به سمتی پیش ببریم که خود مالکان به این سمت بروند که مثلاً بخواهند در فضایی مانند حسن آباد، صنایع دستی بفروشند یا فعالیتی داشته باشند که جنس آن کاملاً فرهنگی باشد و به آن بافت بیشتر بیاید.

منبع: چمدان
انتشار: بروزرسانی: 26 مهر 1398 شناسه مطلب: 290

به "واکنش حجت نظری به توجیه آتش نشانی درباره میدان تاریخی حسن آباد ، بخش قابل توجهی از شمال غربی میدان تخریب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش حجت نظری به توجیه آتش نشانی درباره میدان تاریخی حسن آباد ، بخش قابل توجهی از شمال غربی میدان تخریب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید