مقایسه دو روش خاص جراحی برای درمان اختلالات خواب

به گزارش مجله ویراپارس، معاون پژوهشی مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره طرحی تحقیقاتی درباره روش جراحی درمان اختلالات خواب گفت: در این طرح که با مشارکت مرکز تحقیقات اختلالات خواب شغلی انجام شد دو روش مختلف جراحی کام نرم آنالیز شد و معین شد که روشی که کمتر تهاجمی بود برای بیماران دچار اختلالات خواب خفیف مناسب تر است.

مقایسه دو روش خاص جراحی برای درمان اختلالات خواب

دکتر امین آمالی در گفت وگو با مجله ویراپارس، با بیان این که بسیاری از طرح های تحقیقاتی مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی به صورت مشترک با دیگر مراکز تحقیقاتی انجام می گردد، گفت: به عنوان مثال طرح هایی تحقیقاتی در زمینه اختلالات بویایی که به دلیل تصادف در فرد ایجاد شده است با مرکز تحقیقات نوروساینس انجام شد و این تحقیقات به ام آرآی این بیماران اختصاص داشت.

وی گفت: در بسیاری از طرح های تحقیقاتی که در زمینه اختلالات خواب انجام می گردد نیز با مراکز تحقیقاتی دیگر همکاری داریم. یکی از جدیدترین طرح های تحقیقاتی اختلالات خواب مقایسه دو روش مختلف جراحی کام نرم در درمان اختلالات خواب بود که با مشارکت مرکز تحقیقات اختلالات خواب شغلی انجام گرفت.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی درباره این طرح پژوهشی گفت: در این طرح یکی از جراحی ها با ابزارهای رادیو فرکونسی انجام گرفت و روش دیگر جراحی سنتی بود. از آن جایی که جراحی هایی که با رادیو فرکونسی انجام می شد میزان تهاجمی بودن کمتری داشت، مقایسه ای در بیماران دچار اختلالات خواب و کاندید عمل جراحی کام نرم انجام دادیم. نتیجه ای که به دست آمد این بود که در فاصله کوتاه مدت شش ماه تا یک سال بهبود کیفیت خواب بین هر دو گروه نسبتا یکسان بود ولی کیفیت زندگی در بیمارانی که با روش تهاجمی کمتری مورد جراحی قرار گرفتند بسیار بالاتر بود. در کل برای بیمارانی که اختلالات خواب خفیف دارند استفاده از روش های کم تهاجمی تر بهتر است.

وی یکی دیگر از تحقیقات مشترک با مرکز اختلالات خواب شغلی را استفاده از مانورهای مختلف تشخیصی برای اختلالات خواب مطرح نمود و اضافه کرد: دو روش مختلف در این پژوهش آنالیز شد. در یکی از گروه ها، در درمانگاه و با استفاده از اندوسکوپی فیبراپتیک راستا راه هوایی را با استفاده از مانوری به نام مولر آنالیز کردیم و برای یک گروه دیگر در اتاق عمل با استفاده از اندوسکوپی و خواب القایی مانوری انجام شد. مقایسه این دو روش تشخیصی برای محل انسداد نشان داد که انجام تست های تشخیصی با القای خواب و اندوسکوپی به محققان یاری بهتری می نماید.

طرح هایی در زمینه خر و پف

آمالی ادامه داد: بیشترین شکایت بیماران از اختلالات خواب خروپف کردن است اما اختلالات دیگری همچون سردردهای صبحگاهی، خواب آلودگی روزانه، کاهش تمرکز و کارایی و اختلالات شخصیتی هم وجود دارد.

این متخصص گوش و حلق و بینی با بیان این که در زمینه خروپف طرح های تحقیقاتی زیادی در زمینه های تشخیصی و درمانی در حال اجرا است، گفت: یکی از روش های تشخیصی جدید که تحقیقات مرتبط با آن در مرکز گوش و حلق و بینی و اختلالات خواب شغلی در حال اجرا است استفاده از روش های رادیولوژی خاص است تا از طریق آن بتوان با دقت بالاتری محل انسداد بیماران مبتلا به اختلالات خواب را پیدا کرد. در درمان اختلالات خواب، نکته مهم یافتن محل انسداد است.

همکاری مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی با مراکز تحقیقاتی دیگر

وی یکی دیگر از مراکز تحقیقاتی همکار با مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی را مرکز تحقیقات طب کار معرفی کرد و اضافه کرد: تحقیقات متعددی درباره آسیب های صوتی مشاغل مختلف با مرکز تحقیقات طب کار صورت گرفته است. در زمینه اختلالات خواب نیز مرکز تحقیقات طب کار فعالیت هایی داشته است چرا که بعضی از افرادی که به دلیل خواب آلودگی حین رانندگی به مرکز تحقیقات طب کار ارجاع داده می شوند دچار اختلالات خوابی هستند که تحقیقات مرتبط با آن به صورت مشترک با مرکز تحقیقات گوش وحلق و بینی و طب کار انجام می گردد.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی در انتها خاطر نشان کرد: ما تقریبا با تمام مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی تهران مثل گوارش، اختلالات خواب شغلی، رادیولوژی و نوروساینس ارتباطات تنگاتنگی داریم. بسیاری از طرح های تحقیقاتی که در زمینه قاعده جمجمه انجام می گردد و به رادیولوژی ارتباط دارد، اعضای گروه رادیولوژی نیز یاری به سزایی را به محققان مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 321

به "مقایسه دو روش خاص جراحی برای درمان اختلالات خواب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه دو روش خاص جراحی برای درمان اختلالات خواب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید