قیمت اوراق مسکن به 75 هزار تومان رسید

به گزارش مجله ویراپارس، علی رغم گذشت 6 روز از شروع خرداد ماه، هنوز از عرضه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت سال جاری (تسه 9902) خبری نیست.

قیمت اوراق مسکن به 75 هزار تومان رسید

جهت دریافت خدمات درب ورودی ساختمان ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

در حالی که هر ماه با عرضه اوراق تسهیلاتی که به تازگی در اختیار دارندگان حساب سپرده ممتاز از سوی بانک عامل بخش مسکن تعلق می گیرد، بلافاصله شاهد عرضه حجم سنگین برای فروش بودیم.

اما در دو هفته اخیر و همزمان با رشد عجیب قیمت اوراق تسهیلات مسکن، دارندگان این برگه به امید افزایش بیشتر قیمت ها، از عرضه آنها خودداری می نمایند.

در معاملات امروز (سه شنبه 6 خرداد) بازار سرمایه، بیشتر نمادهای تسه زیرمجموعه اوراق تسهیلات مسکن، عملاً عرضه ای نداشتند و تنها نیمی از نمادهای فعال امروز معامله شدند که سبب شد تا قیمت برگه های عرضه شده به حدود 75 هزار تومان برسد.

تنها نماد پُرفروش، تسه 9901 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در فروردین سال جاری) با 18 هزار و 500 برگه با 650 فقره معامله بود؛ قیمت آن نیز 74 هزار و 670 تومان کشف شد.

نماد 9806 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در شهریور سال گذشته) با قیمت 72 تا 74 هزار تومان با فروش 2 هزار و 300 برگه از نمادهای معاملاتی گران قیمت امروز بود که در آستانه رسیدن به نرخ 75 هزار تومانی بود.

اوراق تسهیلات فروردین 97 نیز اگرچه تاریخ اعتبار آن منقضی شده، اما به یاری بانک مسکن بار دیگر وارد چرخه معاملات شد و توانست نرخ 68 هزار تومانی در معاملات روز شنبه 3 خرداد را تا سقف دامنه 5 درصدی طی نموده و به 71 هزار تومان در معاملات امروز برسد.

6 نماد معاملاتی دیگر نیز بین 74 تا 75 هزار تومان امروز قیمت گذاری شدند در حالی که میزان برگه های فروش رفته آنها کمتر از هزار برگه بوده است؛ به جز نماد 9706 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در شهریور 97) که 5 هزار برگه در معاملات امروز با قیمت 74 هزار و 700 تومان دست به دست شد.

تقریباً همه نمادهایی که امروز به فروش رسیدند، به سقف دامنه نوسان 5 درصدی در قیمت ها نسبت به آخرین معامله روز کاری هفته جاری (شنبه 3 خرداد) رسیدند.

بازار این روزهای اوراق تسهیلات مسکن، یادآور نابسامانی بازار تسه در سال 87

لازم به ذکر است نابسامانی بازار این روزهای اوراق تسهیلات مسکن و ورود دلالان و سفته بازان به این بازار، یادآور معاملات اوراق تسهیلات مسکن در سال 87 است که قیمت هر برگه وام 500 هزار تومانی خرید مسکن به حدود 100 هزار تومان در بازار سرمایه رسیده بود؛ اقدامی که سبب شد تا سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت فرابورس کف زمانی 4 ماهه برای این اوراق مشخص کرد و این اقدام، به فروکش کردن ناگهانی قیمت این اوراق منجر شد.

قیمت اوراق معادل 10 درصد کل وام مسکن شد!

به نظر می رسد نهاد ناظر بازار می بایست بار دیگر در قوانین خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن بازنگری کند. به خصوص که در حال حاضر برای دریافت تسهیلات 240 میلیون تومانی خرید مسکن زوجین در تهران، متقاضی باید 36 میلیون تومان اوراق تسهیلات مسکن خریداری کند که عملاً معادل حدود 10 درصد ارزش کل وام را شامل می گردد.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 948

به "قیمت اوراق مسکن به 75 هزار تومان رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت اوراق مسکن به 75 هزار تومان رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید