فوت و فن پرورش گل سنگ

به گزارش مجله ویراپارس، گیاه گل سنگ گیاهی کوچک و سرزنده است با برگ هایی روشن و لکه دار که در ترکیب با دیگر گیاهان برگ سبز بسیار عالی می شوند. ترکیب آنها با خزه هم، ترکیب چشم گیری خواهد شد. محبوب ترین و معمول ترین گیاه گل سنگ در مغازه ها، نوع صورتی آن است، اما در سال های اخیر رنگ های بیشتری از این گیاه مانند سفید و قرمز به بازار معرفی شده است. گونه های جدید برگ هایی با رنگ های پر رنگ تر و با تضاد بیشتر دارند و جذاب تر به نظر می رسند!

فوت و فن پرورش گل سنگ

به گزارش خبرنگاران به نقل از شیعه نیوز ،گل سنگ پرورش آسانی دارد و اگر بعد از چند وقت نگهداری از گیاه تمام شاخ و برگ بدون هیچ دلیلی آغاز به خشک شدن از سر شاخه ها کرد، بدانید که عمر گیاه تمام شده. این گیاه عمر کوتاهی دارد. بعد از گلدهی گیاه به دوره استراحت می رود و یا می میرد. در کل بهتر است هر بهار گیاه قدیمی خود را دور بیاندازید و گیاهی جدید تهیه کنید.

شرایط رشد

- نور

مکانی روشن بهترین جا برای نگهداری گل سنگ است. اگر گیاه را در مکانی با نور کم قرار دهید برگ ها به رنگ سبز یک دست درمی آیند و جلوه گیاه گرفته می گردد. اگر گیاهتان کم رنگ شده یا به اندازه کافی رنگ ندارد، مقداری نور مستقیم به گیاه بدهید. بعد از مدتی رنگ ها دوباره برمی گردند.

- آبیاری

در طول تابستان که فصل رشد گیاه است، خاک گلدان را همیشه مرطوب نگه دارید. در فصل زمستان آبیاری را کاش دهید. اگر گیاه تان گل داد و بعد از آن وارد دوره کمون شد، آبیاری را کاهش دهید و تنها بعد از دیدن رشد جدید گیاه آبیاری را به حالت قبل برگردانید.

- خاک

خاکی سبک با زهکشی خوب بهترین خاک برای گل سنگ است.

- کود دهی

در طول فصل رشد گیاه را با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد احتیاج گیاه هستند کود دهی کنید. اگر کودی که انتخاب نموده اید کودی قوی است، محلولی که برای کود دهی گیاه درست می کنید را رقیق تر از مقدار گفته شده روی بسته کود تهیه کنید.

- گل دهی

در کل بخش زینتی گیاه گل سنگ برگ های رنگی آن است و گل آن جلوه خاصی ندارد و کوچک است، پس برای حفظ انرژی گیاه و طولانی کردن عمر آن، به محض ظهور گل ها آنها را بچینید و از گیاه جدا کنید.

تکثیر

گل سنگ از طریق کاشت دانه و قلمه ساقه قابل تکثیر است. اگر می خواهید گیاه تان را از طریق دانه تکثیر کنید، دانه ها را در اوایل بهار در داخل خانه و درون خاک مخصوص جوانه زنی بکارید و برای آنها نور زیادی فراهم کنید. از نورهای مصنوعی هم می توانید بهره ببرید. دانه ها را همیشه مرطوب نگه دارید. با ظهور جوانه ها، آنهایی که ضعیف تر هستند را دور بریزید و بقیه را نگه دارید. جوانه ها را بعد از اندکی رشد بیشتر، به گلدان های کوچک منتقل کنید و خاک شان را همیشه مرطوب نگه دارید. همچنین برای شان نور مناسبی فراهم کنید تا رنگ های برگ به زیبایی پدیدار شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1386

به "فوت و فن پرورش گل سنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوت و فن پرورش گل سنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید