فضاپیمای سایوز پس از یک بار کوشش ناموفق، خاتمه به ایستگاه فضایی متصل شد

به گزارش مجله ویراپارس، برای اولین بار یک فضاپیمای سایوز روسی بدون سرنشین انسانی به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شد. در این ماموریت بدون سرنشین اما یک ربات انسان نما حضور داشت.

فضاپیمای سایوز پس از یک بار کوشش ناموفق، خاتمه به ایستگاه فضایی متصل شد

فضاپیمای سایوز MS-14 چند روز پیش نیز کوشش کرد تا به ایستگاه فضایی متصل گردد. کوششی که ناموفق ماند. اما سایوز توانست در کوشش دوم خود در بامداد سه شنبه و در مانوری بی نقص در ایستگاه فضایی پهلو بگیرد. طبق برنامه قرار بود فضاپیمای سایوز روز شنبه به ایستگاه فضایی متصل گردد اما مسئله ای در یکی از سیستم های اتوماتیک پیش آمد و سایوز در گام اول ناکام ماند.

در این ماموریت موشک بهبودیافته سایوز 2.1a آزمایش شد. به همین دلیل روسیه تصمیم گرفت تا این ماموریت آزمایشی را بدون سرنشین انجام دهد. این موشک در ماموریتی سرنشین دار در اوایل سال 2020 بار دیگر به کار گرفته خواهد شد.

با این که فضانوردی در این ماموریت حضور نداشت اما یک ربات انسان نما در این پرواز سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کرد. رباتی 1/8 متری که در این ماموریت روی جایگاه فرماندهی فضاپیمای سایوز نشسته بود. ربات Skybot-F850 در طول پرواز شرایط مختلف مانند نیروها و لرزش ها را برای آنالیز بیشتر موشک جدید سایوز ثبت کرد. علاوه بر ربات Skybot F-850 بیش از 650 کیلوگرم غذا و دیگر منابع ضروری برای فضانوردان نیز در این ماموریت به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال شد.

رفت و آمدها در ایستگاه فضایی ادامه دارد و امروز فضاپیمای دراگون اسپیس ایکس از ایستگاه فضایی راهی زمین خواهد شد. دراگون حدود یک ماه پیش به ایستگاه فضایی سفر کرد و بیش از 2200 کیلوگرم تجهیزات مورد احتیاج فضانوردان را به ایستگاه فضایی فرستاد. این فضاپیما در بازگشت به زمین حدود 1200 کیلوگرم از وسایل مربوط به پژوهش های علمی و دیگر تجهیزات را به زمین بازخواهد گرداند.

عکس کاور: نمایی تماشایی از نزدیک شدن فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی.

Credit: NASA TV

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 303

به "فضاپیمای سایوز پس از یک بار کوشش ناموفق، خاتمه به ایستگاه فضایی متصل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیمای سایوز پس از یک بار کوشش ناموفق، خاتمه به ایستگاه فضایی متصل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید