پرتاب نخستین ایستگاه فضایی دائمی چین به فضا

به گزارش مجله ویراپارس، از آنجا که چین، عضو برنامه ایستگاه فضایی بین المللی نیست، از دهه 90 میلادی کوشیده است تا ایستگاه فضایی دائمی خود را بسازد و آمریکا هم اغلب با ماموریت های فضایی چین، به دلیل پنهان کاری و ویژگی های نظامی آن ها، مخالف بوده است.

پرتاب نخستین ایستگاه فضایی دائمی چین به فضا

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

ایستگاه فضایی جدید چین نخستین ایستگاه فضایی دائمی این کشور خواهد بود که فضانوردان به مدت دست کم 10 سال در آن مستقر خواهند بود

روز پنجشنبه، چین پیروز شد ماژول (نوعی سازه برای فضا) اصلی ایستگاه فضایی اش به نام تیانهه (هماهنگی آسمانی)، به وزن 22 تن را به فضا بفرستد که در برنامه اکتشاف های فضایی این کشور، نقطه عطف مهمی به شمار می آید.

قرار است این سازه 17 متری محل زندگی حداکثر سه فضا نورد در سی. اس. اس، ایستگاه فضایی چین، باشد و مرکز واپایش، نیروگاه، سامانه رانش و سامانه پشتیبان حیات این ایستگاه در آن واقع شده است. این ماژول از پایگاه فضایی ساحلی ونچانگ چین و با موشک سنگین بر لانگ مارچ 5 ب، به فضا فرستاده شد.

به گزارش رسانه های چینی، ماژول اصلی 490 ثانیه بعد از پرواز از طبقه اول موشک جدا شد و حدود یک ساعت بعد از پرتاب نیز آرایه های خورشیدی (مجموعه ای از پنل های خورشیدی) آن به کار افتاد. به گزارش اسپیس نیوز، قرار است این ماژول در مداری در ارتفاع 370 کیلومتری از زمین مستقر گردد.

دو ماژول اصلی دیگر که دارای ابزار های علمی برای آزمایش های ستاره شناسی، پزشکی فضایی، زیست فناوری، فیزیک سیالات کم گرانشی و فناوری های فضایی اند، نیز در آینده نزدیک به فضا پرتاب می شوند. ابعاد ایستگاه فضایی چین یک ششم ایستگاه فضایی بین المللی (آی. اس. اس) است و قرار است تلسکوپی فضایی در رده تلسکوپ هابل به نام ماژول نوری ژونتیان هم در مدار به آن ملحق گردد.

چین در نظر دارد با 11 ماموریت در دو سال آینده و انجام دو پرتاب دیگر در اواخر ماه مه و ژوئن، ایستگاه فضایی اش را ساماندهی کند. با انجام این ماموریت ها، ساخت ایستگاهی 66 تنی که سه ماژول در مدار زمین دارد، تکمیل خواهد شد.

از آنجا که چین، عضو برنامه ایستگاه فضایی بین المللی نیست، از دهه 90 میلادی کوشیده است تا ایستگاه فضایی دائمی خود را بسازد و آمریکا هم اغلب با ماموریت های فضایی چین، به دلیل پنهان کاری و ویژگی های نظامی آن ها، مخالف بوده است.

با پیشرفت های اخیر در برنامه های فضایی از جمله دو فرود پیروزیت آمیز در کره ماه و برقراری رابطه قوی و فزاینده با سازمان فضایی روسیه (روسکوموس)، چین توانسته است به ساخت ایستگاه فضایی خود نزدیک گردد. چین پیش از این و در سال 2011، اولین ایستگاه فضایی سرنشین دار خود به نام تیانگونگ-1 را به فضا فرستاد، اما در گذر زمان، مدار این ایستگاه تغییر کرد و مقام های چینی در سال 2016 اعلام کردند که کنترل آن را از دست داده اند.

عملکرد تیانگونگ-2، از ایستگاه قبلی بهتر بود و به دو فضانورد امکان داد که به مدت 30 روز در مدار زمین درباره تشعشع های فضایی و بی وزنی تحقیق نمایند، اما این ایستگاه نیز بنا بر برنامه قبلی، در سال 2019 غیر فعال شد. ایستگاه فضایی جدید چین یازدهمین ایستگاه فضایی سرنشین دار و نخستین ایستگاه فضایی دائمی این کشور خواهد بود که فضانوردان به مدت طولانی یعنی دست کم 10 سال در آن مستقر خواهند بود.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1599

به "پرتاب نخستین ایستگاه فضایی دائمی چین به فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرتاب نخستین ایستگاه فضایی دائمی چین به فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید