عراقچی: به مذاکرات وین خوشبین هستم

به گزارش مجله ویراپارس، معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره نتایج مذاکرات سه روزه وین گفت: نتیجه ای که تا به امروز به آن رسیده ایم، این است که در راستا درستی هستیم.

عراقچی: به مذاکرات وین خوشبین هستم

به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی با بیان این که کوشش های هر دو گروه کاری تحریم ها و اقدامات ایران خوب بود، اضافه کرد: همچنان احتیاج است بحث ها ادامه یابد. به ویژه دور موضوع برطرف تحریم ها که موضوع پیچیده ای است. روز آدینه گزارش های ها دو گروه کاری را شنیدیم. تصمیم گرفتیم فرصتی داده گردد که اعضا به پایتخت های خود بفرایند و مشورت های لازم را انجام بدهند و چهارشنبه هفته آینده برای از سر گیری تبادل نظر ها بازگردند.

مذاکره نماینده ارشد ایران آدینه شب در تبادل نظر با پرس تی وی همچنین در خصوص تحریم های آمریکا و نحوه لغو آن ها گفت: در موضوع برداشته شدن تحریم ها، ایران موضعی منطقی و مستدل دارد. آمریکایی ها میز برجام را ترک نموده اند و لذا باید ابتدا آن ها بازگردند. آن ها باید تحریم ها را بردارند و دوباره عضوی از برجام شوند و سپس ایران به اجرای کامل برجام باز خواهد گشت. این موضوعی است که تقریبا همه با آن موافق هستند. ما باید ببینیم این فرایند چگونه اتفاق خواهد افتاد. قبل از آن دو طرف درباره این موضوع در حال بحث هستند که هر طرف چه اقدامی باید انجام دهد. پس از اینکه تعیین شد که دقیقا ایران و آمریکا چه کاری باید انجام دهند، آنگاه باید روی موضوع ترتیب اقدامات و راستی آزمایی کار کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص چگونگی برطرف تحریم ها و اینکه آیا تحریم ها بصورت غیرقابل بازگشت لغو خواهد شد یا اینکه صرفا برداشته می گردد و امکان بازگشت آن ها وجود خواهد داشت؟، اضافه کرد: ما باید دقیقا به مدل برجام بازگردیم. تحریم هایی وجود دارند که باید خاتمه یابند و رئیس جمهوری آمریکا صلاحیت و قدرت خاتمه دادن به آن ها را با فرمان اجرایی دارد. تحریم های دیگری هستند که ناشی از قانون گذاری کنگره است.

در خصوص این تحریم ها رئیس جمهوری آمریکا فقط می تواند آن ها را تعلیق (wave) کند. موضع ما این است که همه تحریم ها چه آن ها که در دوره ترامپ تحمیل شده و چه آن ها که در دوره ترامپ با برچسب های دیگری تحمیل شده اند و چه تحریم هایی که در برجام ذکر شده، همه باید برداشته گردد و آمریکایی ها خودشان بهتر می دانند باید چه نمایند.

عراقچی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکایی ها آمادگی دارند تحریم هایی را که با برچسب های غیر هسته ای در دوره ترامپ تحمیل شده است را لغو نمایند؟، گفت: در این مورد بحث ادامه دارد. ما الان در موقعیتی هستیم که درک بهتری از موضع یکدیگر داریم. ما راه درازی در پیش داریم و هنوز در موقعیتی نیستیم که کدام تحریم ها (باید برداشته گردد) و اقدامات دو طرف دقیقا باید چه چیزی باشد. اما در آن جهت در حال حرکت هستیم و درخواست ما کاملا روشن است و ما روی آن اصرار داریم. باید ببینیم در دور بعد تبادل نظر ها چه اتفاقی خواهد افتاد.

او در ادامه در باره نحوه راستی آزمایی و زمان مورد احتیاج برای آن نیز اضافه کرد: مقصود ما از راستی آزمایی این است است که در عمل آثار برداشته شدن تحریم ها را ببینیم. کافی نیست که آمریکا صرفا برطرف تحریم ها را امضا کند. آنچه برای ما مهم است این است که آثار برداشته شدن تحریم ها را روی زمین ببینیم. ما اصرار داریم تحریم هایی را که برداشته شده است راستی آزمایی کنیم. این احتیاجمند روش های خاص خود است که (با اعضای برجام) در حال بحث کردن روی آن هستیم. نمی دانیم این موضوع چقدر طول خواهد کشید. اما آمادگی داریم در خصوص یک فرایند سریع و راحت راستی آزمایی با دیگر اعضای برجام تبادل نظر کنیم.

عراقچی در پاسخ به این پرسش که با توجه به پیچیدگی هایی که گفتید آیا این واقع بینانه است که فرایند راستی آزمایی و احیای برجام تا قبل از انتخابات ایران تمام گردد؟، گفت: برای ما بیش از آنکه انتخابات اهمیت داشته باشد، این مهم است که ما با آژانس انرژی اتمی توافقی سه ماهه انجام داده ایم که یک ماه و نیم از آن گذشته و یک ماه و نیم دیگر از آن باقی مانده است.

او ادامه داد: اگر این توافق منقضی گردد شرایط پروتکل الحاقی خود تبدیل به یک موضوع جدی می گردد و، چون آژانس ثبات و استمرار دانش (و نظارت) خود را از دست خواهد داد، ما در موقعیت متفاوتی قرار خواهیم گرفت. فکر می کنم این درک همه اعضای برجام است که باید قبل از قرار دریافت در آن شرایط سخت به نتیجه برسیم.

عراقچی اضافه کرد: البته انتخابات در ایران به این سختی اضافه خواهد نمود، اما مهمتر از آن این است که ما باید زودتر به نتیجه برسیم تا آژانس دچار مشکل در زمینه موضوع پروتکل الحاقی نگردد. فکر می کنم این امکان وجود دارد در این بازه زمانی به نتیجه برسیم، البته شرط آن این است که سایر اطراف هم حسن نیت و جدیت داشته باشند.

معاون وزیر امور خارجه در خاتمه گفت که من به عنوان دیپلمات خوشبین هستم.

منبع: فرارو
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1589

به "عراقچی: به مذاکرات وین خوشبین هستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: به مذاکرات وین خوشبین هستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید