شلختگی نشان دهنده چه بعدی از شخصیت است؟

تا به حال پیش خود فکر نموده اید که در یک جای مرتب و تمیزی مانند اتاق هایی که در بروشور دکوراسیون خانه می بینید، زندگی کنید یا ترجیح می دهید در اتاقی که پر از وسیله ها، یادگاری ها، کتاب ها، لباس ها و چیزهای دیگر است بمانید؟ برخی افراد یک اتاق مرتب و تمیز را آرامش بخش می دانند. اما برای برخی دیگر چنین اتاق مرتبی یک نواخت و کسل نماینده است. برخی افراد در اتاق به هم ریخته دچار اضطراب و پریشانی می شوند، درحالی که افرادی دیگر هستند که در میان این شلوغی و درهم ریختگی احساس افزایش خلاقیت می نمایند.

شلختگی نشان دهنده چه بعدی از شخصیت است؟

سازماندهی و مدیریت کردن در این روزها بسیار مهم شده است. کتاب ها، سمینارها و سازمان هایی طراحی شده که همگی به دنبال راهی برای سر و سامان دادن به ابعاد مختلف زندگی هستند. به بی نظمی و آشفتگی همواره به عنوان ضعفی در شخصیت یا نشانه تنبلی دیده شده است. تمیزی و مرتبی هم نمایانگر ایده آلی و پیروزیت یا راهی برای پیروزیت بوده است.

اما کسانی که کمی شلخته و نامرتب هستند چطور؟ خانه و اتاق به هم ریخته چه چیزی در خصوص شخصیت شما می گوید و از نظر روانشناسی نشان دهنده چه چیزی است؟

از نظر سلامت روانی

داشتن اتاق به هم ریخته و بی نظم می تواند عوامل زیادی داشته باشد. ممکن است سرتان انقدر شلوغ باشد که وقت کمی برای مرتب کردن داشته باشید؛ ممکن است به دلیل داشتن وسایل زیادی باشد، یا شاید هم دلیل آن داشتن بچه های کوچک در خانه است؛ بچه هایی که یاد ندریافتد بعد از بازی ریخت و پاش خود را جمع نمایند.

اما اگر اتاق شما بر حسب عادت به هم ریخته است، می تواند معنی متفاوتی داشته باشد.

در برخی از نمونه ها وضعیت محل زندگی یا کار مرتبط با شرایط روانی است. برای مثال افرادی که دارای وسواس فکری هستند، به اندازه ای درگیر تمیز نگه داشتن وسایل می شوند که هر گونه بی نظمی می تواند باعث استرس و اضطراب آن ها گردد.

در نمونه های دیگر، افرادی که وسیله جمع کن هستند و هیچ چیز را دور نمی ریزند، عدم توانایی آن ها در جدا شدن از وسایل خود حتی وسایل بی ارزش را دلیل این این کار می دانند. خانه این افراد هر سال با اشیا بی ارزش مثل روزنامه های قدیمی و ظرف های پلاستیکی یا چیزهای بی ارزش دیگر پر می گردد.

آیا اتاق به هم ریخته پیامدهایی برای سلامت ذهن دارد؟

علاوه بر شرایط ذهنی که در بالا ذکر کردیم و خیلی مسائل ذهنی جدی دیگر، روانشناسی نشان داد کسانی که خانه و اتاق نامرتب دارند جزو این فاکتورهای اصلی هستند؛

 • داشتن اتاق نامرتب یک عارضه جدید برای شما است.
 • شلختگی و نامرتبی واقعا شما را آزار می دهد.
 • این عارضه نشانه موضوعی جدی تر در زندگی شما است.

شلختگی می تواند طبیعی باشد

 • آیا نامرتبی و شلختگی شما یک عادت است؟
 • مرتب و تمیز کردن برای برخی از افراد در اولویت نیست.
 • در این صورت شلختگی و نامرتبی یک امر طبیعی است. اگر خانه به هم ریخته و نامرتب است و شما با این مسئله مسئله ای ندارید، به احتمال زیاد نشان دهنده نوع شخصیت و اولویت های شما است.

شلختگی به عنوان چیزی فراتر از تحمل

 • آیا نامرتبی شما را آزار می دهد؟
 • اگر به دلیل نامرتبی و بی نظمی احساس خستگی و عصبانیت شدید می کنید، مشخصا جایی از کار مشکل دارد.
 • گاهی اوقات بی نظمی می تواند طاقت فرسا باشد اما پیدا کردن راهی برای حل مشکل ممکن است به نظر چیزی فراتر از این ها بیاید.
 • حل این مشکل ممکن است به قیمت گذشتن از برخی چیزها، یاددریافت تاکتیک های جدید سازمان دهی یا پیداکردن هم خانه ای جدید تمام گردد.

شلختگی به عنوان علائم افسردگی

 • آیا به هم ریختگی اتاق یا خانه برای شما اتفاق جدید و غیرعادی است؟ اگر شما معمولا فرد مرتب و تمیزی هستید، اما به تازگی متوجه شدید که شلختگی و نامرتبی اتاق برای شما اهمیت کمتری پیدا نموده، ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدید در زندگی شما باشد. برای مثال شلختگی و نامرتبی می تواند نشان دهنده افسردگی باشد. افراد افسرده معمولا برای مرتب و تمیز کردن محل کار یا زندگی احساس درماندگی و بی میلی دارند.
 • افسردگی می تواند توجه و انرژی فرد برای مرتب و تمیز نگه داشتن محل زندگی اش را برای او سخت کند یا حتی از بین ببرد. اگر برای حفظ تمرکز روی برخی کارها مشکل دارید، توجه به تمیز نگه داشتن اطراف، می تواند برای شما کار مسئله ای باشد. همچنین وقتی متوجه نامرتبی خانه می شوید، وقت و انرژی گذاشتن برای این کار به نظرتان سخت یا حتی غیرممکن می آید.
 • اگر در خصوص بی نظمی و نامرتبی خانه شک دارید، شاید نشان دهنده مسئله ای در زندگی یا افسردگی شما باشد، از روبرو شدن با آن نترسید. با دکتر یا تراپیست خود در این مورد صحبت کنید تا نظر یک متخصص را درباره این موضوع بشنوید. تراپیست یا دکتر می تواند به فهمیدن مشکل و در پیدا کردن یک راه چاره و راه چاره به شما یاری کند.

آیا منیزیم به کنترل استرس و افسردگی یاری می نماید؟

شخصیت

وجه تمایز افراد مرتب و افراد نامرتب در چیست؟ آیا برخی از افراد با شخصیتی منظم به جهان می آیند و برخی دیگر با شخصیتی شلخته؟

درحالی که برخی عقیده دارند خانه یا اتاق منظم نشان دهنده ذهن منظم است، باید گفت کسانی که محیط های منظم را ترجیح می دهند لزوما افراد منظمی نیستند. کارهای آن ها ممکن است برهم ریخته، با کوهی از کاغذها و پوشه ها باشد. با این حال به نظر می رسد وقتی به دنبال چیزی هستند دقیقا می دانند کجا باید دنبال آن بگردند. همانطور که از روانکاو مشهور، زیگموند فروید روایت می نمایند: به هم ریختگی ها را مرتب نکنید؛ من دقیقا می دانم که هرچیزی در کجا واقع شده است!

در واقع به نظر می رسد برخی از افراد در محیط های شلوغ و نامرتب پیروز تر هستند. برخی از خلاق ترین و پیروز ترین افراد، تنبل هایی غیرقابل اصلاح به نظر می رسیدند.

اگر داشتن خانه ای مرتب برای شما الهام بخش است و باعث می گردد احساس خلاق تر و مفیدتری داشته باشید، به احتمال زیاد جزو گروه شخصیت A هستید. افرادی که در این گروه شخصیتی قرار دارند، غالبا به کمالگرایی تمایل دارند. قرار داشتن همه چیز سر جای خود باعث می گردد احتیاج آن ها برای نظم و کنترل کردن رفع گردد.

اما اگر ترجیح می دهید کارهای خانه و مرتب کردن را پشت گوش بیاندازید، ممکن است نشان دهد شما جز گروه شخصیتی B هستید. افرادی که این تایپ شخصیتی را دارند، در مقایسه با افراد تایپ شخصیتی A آرامش بیشتری دارند. به جای تمرکز برای به کمال رساندن چیزی، بیشتر جذب ایده ها، تجربیات و خلاقیت می شوند.

مزایای بی نظم بودن چیست؟

تحقیقات این ایده که بی نظمی مزایایی هم دارد را تایید می نماید . این تحقیقات نشان داد در حالی که کار کردن در یک اتاق مرتب برخی از خصوصیات اخلاقی مانند سخاوت و سالم غذا خوردن را تقویت می نماید، کار کردن در اتاق به هم ریخته می تواند خلاقیت را افزایش دهد.

افزایش سخاوت

در یکی از تحقیقات، از شرکت نماینده ها درخواست شد تا فرم سوالاتی را پر نمایند. آن ها را در دو اتاق جداگانه قرار دادند، بخشی را در اتاقی به هم ریخته و شلوغ و برخی دیگر را در اتاقی تمیز و مرتب. در سوال ها افراد گزینه ای داشتند که از آن ها درخواست یاری به خیره شده بود و سپس به آن ها دو خوراکی پیشنهاد می شد؛ یک سیب و یک شکلات. کسانی که در اتاق تمیز و مرتب قرار داشتند، یاری بیشتری به خیره می کردند و برای خوراکی انتخاب آن ها سیب بود.

افزایش خلاقیت

محققین اعتقاد دارند که کار کردن در اتاق مرتب و تمیز فضایی ایجاد می نمایند که فرد را موظف به انجام کاری که از او انتظار می رود خواهد نمود. اما از طرف دیگر کار کردن در فضای به نامرتب، به آرامش احتیاج دارد و به افراد اجازه می دهد که از مرزهای تعریف شده و توقعات عبور نمایند.

در تحقیقاتی که به صورت جداگانه انجام شد، شرکت نماینده ها مجددا در دو اتاق به هم ریخته و مرتب قرار دریافتد و از آن ها خواسته شد تا کاربردی جدید برای توپ پینگ پونگ پیدا نمایند. افرادی که در اتاق به هم ریخته و نامرتب بودند ایده های بسیار خلاقانه تری نسبت به کسانی که در اتاق مرتب قرار داشتند ارائه دادند.

قطعا این تحقیقات به این معنی نیست که هرکسی در اتاق به هم ریخته و آشفته قرار بگیرد می تواند خلاق تر باشد. برخی افراد در فضاهای منظم و مرتب بهتر کار می نمایند و برخی دیگر در فضاهایی که زیاد مرتب نیستند. شخصیت فرد و اولویت های او در برخی موقعیت ها نقش بیشتری ایفا می نماید. برای مثال فشار آوردن برای کار کردن در محیط های شلوغ، به فردی که فضای منظم را ترجیح می دهد، می تواند نتیجه عکس بدهد و باعث کاهش خلاقیت او گردد.

افزایش میل به تجربه کردن چیزهای جدید

یکی از تحقیقات نشان داد افراد در اتاق به هم ریخته و نامنظم، این قابلیت را دارند که پازل های پیچیده را سریع تر از کسانی که در اتاق های منظم بودند حل نمایند. آلبرت انیشتن که به دلیل نبوغ و فکر خلاقش معروف است، همواره میزکار شلوغ و به هم ریخته ای داشت و می گفت: اگر میزکار نامرتب نشانه ذهن نامرتب است، پس میزکار خالی نشانه چیست؟

با این که مینیمالیسم این روزها بسیار رایج شده، ممکن است خلاقیت را در شما از بین ببرد. اگر داشتن میزکار یا اتاق مرتب بیشتر از میز و اتاق شلوغ به شما استرس می دهد، سعی کنید آرامش خودتان را حفظ کنید و برای مدتی در فضای شلوغ تر کار کنید و ببینید آیا این شلوغی به افزایش خلاقیت شما یاری می نماید.

معایب بی نظمی چیست؟

شلختگی و بی نظمی که بر حسب عادت باشد معایبی هم در پی دارد. یک اتاق شلوغ و به هم ریخته می تواند پیدا کردن وسایلی که لازم داریم را برای ما سخت کند و همچنین در کار منجر به از دست دادن فرصت ها یا گم کردن مدارک مهم گردد. علاوه بر این ممکن است معایب دیگری هم در پی داشته باشد.

بخشش کمتر

یکی از تحقیقات نشان داده است افرادی که وقت خود را در اتاق به هم ریخته و شلوغ می گذرانند، کمتر به خیریه ها و افراد احتیاجمند یاری می نمایند. 82 درصد از شرکت نمایندگانی که در فضاهای منظم و مرتب زندگی می کردند، میل به بخشیدن پول و یاری کردن به خیریه دارند اما تنها 47 درصد از کسانی که در فضاهای شلوغ و به هم ریخته کار می نمایند، حاضر بودند به خیره یاری نمایند.

کاهش تمایل به پیروی از مقررات

تحقیقات گذشته نشان داد افرادی که وقت خود را در محیط های آشفته و بی نظم می گذراندند، بیشتر مرتکب جرم می شدند. این موضوع اصلا به این معنی نیست که افراد منظم با اخلاق تر از افراد نامنظم هستند؛ بلکه به این معنی است که به نظر می رسد قرار دریافت در معرض محیط های منظم، افراد را ترغیب به پیروی از قانون می نماید. این مزیت می تواند در موقعیت هایی که پیروی از مقررات مهم است، بسیار مفید باشد.

انتخاب های ناسالم تر

در تحقیقاتی که قبل تر اشاره شد، محققین دریافتند که شرکت نمایندگانی که در اتاق های مرتب و تمیز بودند، تمایل بیشتری به انتخاب گزینه های سالم تر داشتند و به جای شکلات، آن ها سیب را انتخاب می کردند. این نتایج نشان داد اگر می خواهید در جهت سلامتی قدم بردارید، شاید بد نباشد آغاز به تمیز و مرتب کردن فضای زندگی و کار خود کنید.

منبع: Very Well Mind

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 تیر 1398 بروزرسانی: 26 مهر 1398 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 181

به "شلختگی نشان دهنده چه بعدی از شخصیت است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شلختگی نشان دهنده چه بعدی از شخصیت است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید