زمینه ارتباطی شکل گیری غیرمجازها در اقتصاد ایران

به گزارش مجله ویراپارس، بحران غیرمجازها، یکی از پرچالش ترین و گسترده ترین مسائل مالی - اجتماعی ایران به شمار می رود. تعاونی هایی که به واسطه در پیش دریافت سیاست ها و مهم تر از آن ضعف نظارت تخصصی و عمومی از دهه 70 شمسی به اقتصاد ایران پا نهادند و ظرف دو دهه ابعاد غول آسایی پیدا کردند و خاتمه با تاخیر و با پرداخت هزینه سنگین از جیب ایرانیان و گذشت بیش از 20 سال فعالیت مخرب، متوقف شدند.

زمینه ارتباطی شکل گیری غیرمجازها در اقتصاد ایران

جهت دریافت مشاوره خدمات سایز استاندارد تراکت از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ تراکت های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

بحران تعاونی ها یا موسسات پولی غیرمجاز که دو سال پیش دامن جامعه ما را گرفت، یکی از پرچالش ترین و گسترده ترین مسائل اقتصادی - اجتماعی ایران به شمار می رود. تعاونی هایی که به واسطه در پیش دریافت سیاست ها و مهم تر از آن ضعف نظارت تخصصی و عمومی از دهه 70 شمسی به اقتصاد ایران پا نهادند و ظرف دو دهه ابعاد غول آسایی پیدا کردند و خاتمه با تاخیر و با پرداخت هزینه سنگین از جیب ایرانیان و گذشت بیش از 20 سال فعالیت مخرب، نهایتا در سال های 95 و 96 متوقف شدند. بعضی تعاونی های مهم و بزرگ - که از سال گذشته دادگاه مدیران متخلف آنها و فرایند رسیدگی به اتهامات آنان شروع و در بعضی موارد به صدور حکم هم انجامیده است - با حسن استفاده یا سوء استفاده از اعتماد مردم و خلأ نظارت از سوی ادارات کل تعاون استان ها، نیروی انتظامی و پس از آن بانک مرکزی پا را از محدوده قانونی و مصوب حوزه فعالیت خود فراتر گذاشتند و با جذب سپرده های مردمی توانستند بیش از 20 درصد نقدینگی جامعه را با وعده پرداخت سودهای بالاتر از سود سالانه مصوب شورای پول و اعتبار در اختیار بگیرند تا خاتمه پس از وقوع رخدادهایی چون رکود املاک و مستغلات در دهه 90 و در پی آن ثبات اقتصادی در ابتدای دولت اول روحانی، عدم تعادل در دارایی ها و بدهی های این تعاونی ها مانند ثامن الحجج، فرشتگان، البرز ایرانیان و.... ظهور و بروز یافت و بالاخره با اوج گیری اعتراضات سپرده گذاران آنها، با اراده و جدیت ارکان حکومت و بانک مرکزی پفراینده فعالیت آنها تا حدودی بسته شد. این جراحی اقتصادی به قیمت پرداخت حدود 23 هزار میلیارد تومان از منابع پرقدرت بانک مرکزی تا معین تکلیف دارایی های آنها صورت گرفت اما باید هشدار داد که متاسفانه زمینه های اقتصادی و اجتماعی شکل گیری نهادهای پولی غیرمجاز یا تشکل ها و نهادهای غیررسمی که با ترفندهای مختلف برای سرمایه و دارایی مردم نقشه های شوم می کشند، همچنان پابرجاست و اگر خیال کنیم که موضوعی به این درجه اهمیت، مرتفع شده است و خطری جامعه و مردم را تهدید نمی کند، اشتباه نموده ایم.

براساس آمار، بیشترین جذب سپرده توسط تعاونی های پولی غیرمجاز بین سال های 1388 تا 1394 در پرتو شکل گیری میزان تورم فزاینده و سیاست های پول پاشی شکل گرفت و درست در همین زمان رسانه های ملی، محلی و استانی نه تنها توجه ویژه ای به این آسیب و آفت نکردند که حتی بعضی از رسانه های بزرگ و سراسری، برنامه های مشارکتی و تبلیغاتی با این موسسات تعریف و زمینه ترویج فعالیت آنها را که دارای مجوز از بانک مرکزی نبودند، تقویت کردند. یکی از جنبه های غفلت آمیز شکل گیری این موسسات - که شیره اقتصاد و جامعه را مکیدند و برای نظام بانکی و اقتصادی رسمی کشور زحمات زیادی درست کردند - یک نظام ارتباطی بیدار و مسوول بود.

نظام ارتباطی بیدار و مسوولی که در همان زمان با نگاه تیزبین خود وقوع مفسده را پیش بینی کند، هشدار بدهد و افکار عمومی را به طرق مختلف از اعتماد به چنین موسساتی بازدارد. این نظام ارتباطی می توانست با ایفای مسوولیت روشنگری اجتماعی، آگاهی بخشی پیشگیرانه و پرسشگری حرفه ای هم به نهادهای نظارتی برای عدم نظارت دقیق اخطار بدهد و از آنها بپرسد که چرا اقدام کافی و لازم را برای مهار موضوع و جلوگیری از بروز بحران انجام نمی دهند و هم به مردم انذار بدهد که طمع در کسب سود بیشتر می تواند بنا به دلایل متعدد کارشناسی منجر به هدررفت کل سرمایه آنها گردد.

اگر رسانه ها در طول 20 سال گذشته درباره آثار این موسسات در اقتصاد ایران به اندازه کافی هشدار داده بودند، اگر نظام بانکی به عنوان یکی از بزرگ ترین کارفرمایان تبلیغات و اطلاع رسانی درباره رابطه سود و ریسک برای افکار عمومی شرح داده بود، اگر مجموعه نظام ارتباطی، سیاست های اقتصادی منجر به شکل گیری و حمایت از این موسسات را به نقد می کشید، اگر گروه های مرجع از جمله اقتصاددانان با مسوولیت شناسی، آسیب حضور این موسسات را به طور مکرر در صحن عمومی جامعه طرح می کردند، جامعه 80 میلیونی ایرانی، برای پرداخت بدهی حدود چهار میلیون سپرده گذار این موسسات، تاوان نمی پرداخت. اگرچه نهادهای حاکمیتی از وظایف نظارتی خود در طول این دو دهه غفلت کردند، اما نمی توان از نقش آگاهی بخشی و فرهنگ سازی رسانه های عمومی اعم از رادیو و تلویزیون، روزنامه ها، خبرگزاری ها و شبکه های اجتماعی برای خشکاندن ریشه این گونه تعاونی ها و هشدار دادن به موقع به مسوولان و مردم برای پذیرفتن ریسک ناشی از اعتماد به این موسسات چشم پوشید. تب موسسات اقتصادی و اعتباری غیر مجاز، بالاخره فروکش کرد، اما زمینه های شکل گیری آنها هنوز همچون آتش زیرخاکستر باقی مانده است.

گواه ادعای وجود بستر فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی سودجو و تبهکار که با حقه های متبحرانه سرمایه مردم را به تاراج می برند این است که همین چند روز گذشته خبر دستگیری سرشبکه های یونیک فاینانس توسط رئیس کل دادگستری استان یزد اعلام شد که تنها در استان یزد به بهانه خرید سهام شرکت های خارجی 155 میلیون دلار معادل 2هزار میلیارد تومان از مردم پول جمع نموده بودند! درست است که ریشه این گونه مسائل، اقتصادی و متاثر از نابسامانی های ناشی از افزایش نقدینگی و تورم است و مردم گاهی برای صیانت از دارایی خویش به هر ریسکی دست می زنند، اما نباید نقش رسانه ها و روابط عمومی ها را در یادآوری و گوشزد خطرات به جامعه نادیده گرفت.

نظام ارتباطی شامل رسانه و روابط عمومی، مسوولیت اجتماعی و وظیفه آموزشی نیز دارند و لاجرم در غیاب نهادهای مدنی و صنفی، ضامن حفاظت از حقوق شهفرایندی و اجتماعی و ارتقای سطح سواد اقتصادی مردم هستند. مسوولیت ما در رسانه ها و روابط عمومی ها در قبال این اخبار، فقط بازتاب آنها نیست وگرنه در سال های بعد، هیولاهای دیگری به اسامی دیگری در اقتصاد ایران سر برمی آورند؛ هیولاهایی که از اضطراب عمومی برای کاهش ارزش دارایی ها، سواد کم اقتصادی و فقدان نهادهای مشاوره و مطمئن اقتصادی تغذیه می نمایند و زیر نورافکن هیچ رسانه ای هم نیستند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 2 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 698

به "زمینه ارتباطی شکل گیری غیرمجازها در اقتصاد ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمینه ارتباطی شکل گیری غیرمجازها در اقتصاد ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید