زرافه ها توانایی عجیبی در استدلال آماری دارند

به گزارش مجله ویراپارس، مطالعه جدیدی نشان می دهد که زرافه های کوچک مغز قادر به استدلال آماری هستند.

زرافه ها توانایی عجیبی در استدلال آماری دارند

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از ساینس الرت، انسان ها هر روز با استفاده از اطلاعات آماری تصمیم می گیرند. تصور کنید در حال انتخاب یک بسته آب نبات ژله ای هستید. اگر آب نبات های قرمز را بیشتر دوست دارید، احتمالا سعی می کنید بسته ای را پیدا کنید که بیشترین رنگ قرمز را داشته باشد. از آن جایی که نمی توانید همه آب نبات های داخل بسته بندی را ببینید، از استدلال آماری برای تصمیم گیری استفاده می کنید. حتی نوزادان نیز این قابلیت را دارند.

همان طور که تعیین است، انسان ها در استفاده از استنباط های آماری برای تصمیم گیری تنها نیستند. معلوم شده که میمون های بزرگ، ماکاک های دم دراز و کیا ها (پرندگانی بزرگ از گروه طوطی سانان) از بسامد نسبی آیتم ها برای پیش بینی رویداد ها استفاده می نمایند.

اکنون یک مطالعه نو زرافه ها را به این فهرست اضافه نموده است. این تحقیق که اخیرا در Scientific Reports منتشر شده، نشان می دهد که زرافه ها می توانند از استنباط های آماری برای افزایش احتمال پیدا کردن تکه های هویج به جای کدو سبز استفاده نمایند؛ دقیقا مانند انسان در حال انتخاب آب نبات ژله ای.

اندازه مغز و مهارت های آماری

تا به امروز فقط پرندگان و نخستی سانان شواهدی از استدلال آماری نشان می دادند. هر دوی آن ها، دارای مغز های بزرگی به نسبت اندازه بدنشان هستند که با هوش بالاتر مرتبط است. محققان دانشگاه بارسلونا، دانشگاه لایپزیگ و موسسه انسان شناسی تکاملی ماکس پلانک می خواستند ببینند که آیا حیوانی با مغز کوچک نسبت به اندازه بدنش هم می تواند استدلال آماری انجام دهد یا خیر.

زرافه ها انتخاب ایده آلی بودند. آن ها قبلا توانسته بودند اندازه بیشتر و کمتر را تشخیص دهند و سیستم های اجتماعی و گستردگی رژیم غذایی آن ها با ظهور شناخت پیچیده تر مرتبط است.

زرافه چگونه استدلال آماری را نشان می دهد؟

همان طور که تعیین است، زرافه ها هویج دوست دارند، اما نسبت به کدو سبز بی میلند و این باعث می گردد که این دو خوراکی، برای آزمودن استدلال آماری مناسب باشد. محققان در کار با چهار زرافه، نسبت های متفاوتی از برش های هویج و کدو سبز را در ظروف شفاف قرار دادند تا آزمایش نمایند که آیا زرافه ها می توانند احتمال بیشتر دریافت هویج را در سه آزمایش با مقادیر مختلف پیش بینی نمایند یا نه. زرافه ها در طول این آزمایش ها توانستند ظرف های دارای هویج های بیشتر را انتخاب نمایند.

نتایج ترکیبی آزمایش ها نشان داد که زرافه ها در انتخاب ظرف درست از استدلال آماری استفاده کردند. شواهد استدلال آماری در زرافه ها نشان می دهد که برای مهارت های آماری به مغز های نسبتا بزرگ احتیاج نیست. علاوه بر این، محققان گمان می نمایند که توانایی ایجاد ارجاعات آماری ممکن است واقعا در قلمرو حیوانات گسترده باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1402 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 2229

به "زرافه ها توانایی عجیبی در استدلال آماری دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زرافه ها توانایی عجیبی در استدلال آماری دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید