راهنمای سفر به پکن، چین

به گزارش مجله ویراپارس، پکن، پایتخت چین و یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان است. اگر شما هم قصد سفر به این شهر زیبا را دارید، در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

راهنمای سفر به پکن، چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

پکن در سال 2013 بیش از 21 میلیون نفر جمعیت داشت. این شهر دومین شهر پرجمعیت چین پس از شانگهای و مرکز سیاسی، فرهنگی و آموزشی کشور است. فرودگاه بین المللی پکن دومین فرودگاه پر رفت وآمد دنیا از نظر ترافیک مسافران است.

قدمت این شهر به سه هزار سال قبل باز می گردد و در هشت قرن اخیر، در اغلب دوره ها پایتخت چین بوده است. کمتر شهرهایی در دنیا وجود دارند که برای دوره ای چنین طولانی، مرکز سیاسی و فرهنگی کشور خود باقی مانده باشند؛ به همین دلیل آثار تاریخی زیادی در شهر وجود دارد.

آب و هوا

پکن، آب وهوایی تقریبا بارانی دارد که حاصلش تابستان هایی گرم و مرطوب و زمستان هایی سرد و خشک است. بهترین زمان برای سفر به پکن، ماه های سپتامبر و اکتبر (شهریور و مهر) است که مصادف با پاییز طلایی و زیبای این شهر می گردد. پکن در بهار، آبستن طوفان های شنی یا آب وهوای گرم است. این شهر تابستان های بسیار گرم و طاقت فرسایی دارد و نیز در این فصل میزبان خیل عظیمی از گردشگران است؛ بادهای آلوده ای که از سمت جنوب به این شهر می وزند، موجب بدتر شدن و آلوده تر شدن وضعیت آب وهوای این مکان در تابستان می گردد.

میزان دود و آلودگی پکن در زمستان در بیشترین حد خود است،با این حال می توان شاهد بارش زیبا و گاه گدارِ برف نیز بود. دمای هوای پکن در زمستان به راحتی تا منفی 10 و در تابستان نیز بالای 35 درجه سانتی گراد می رسد.

جاذبه های گردشگری

میدان تیان آمن

مرکز شهر پکن و نیز مهم ترین جاذبه گردشگری آن، میدان تیان آمن در ناحیه دونگ چنگ است. این مکان، بزرگترین میدان عمومی دنیا است که گردشگران بسیاری را از سرتاسر دنیا و نیز خود چین جذب می نماید. در اطراف میدان تیان آمن، ساختمان ها و بناهای زیادی از جمله سالن بزرگ ملت، موزه تاریخ چین، موزه انقلاب چین، دروازه کاین من و شهر ممنوعه قرار گرفته اند. همچنین سالن یادبود مائو و یادبود شهدای مردم و قتلگاه فعالان دانشجویی ارتش آزادی مردم در سال 1989 میلادی نیز همین مکان است.

استادیوم ملی پکن

استادیوم ملی پکن یا آشیانه پرنده در ناحیه چائویانگ این شهر واقع شده که از جمله جاذبه های معروف و نیز نماد مسابقات المپیک سال 2008 است. دو بنای معاصر مهم در ناحیه چائویانگ وجود دارد: ساختمان CCTV و برج شماره 3 مرکز تجارت دنیای. هر دو ساختمان یاد شده، از جمله نمونه های شاخص معماری معاصر چین هستند.

همچنین بقایای قابل توجهی نیز از دوران قرون وسطی شامل پارک شهری سلسله مینگ در ناحیه چونگ ون، برج های طبل و ناقوس در ناحیه دانگ چنگ و کاین من در ناحیه چانگ ون در این شهر به یادگار مانده است.

قصرها، معابد و پارک ها

پس از اینکه در خیابان های تنگ و باریک و بلوارهای طویل پکن به قدم زنی پرداختید، پارک های زیبا و سرسبز این شهر مکان مناسبی برای استراحت هستند. مردم محلی پکن، هر گاه که وقت داشته باشند، به پارک ها و معابد شهر سر می زنند. این پارک ها نه تنها برای استراحت مورد استفاده مردم هستند، بلکه برای ورزش کردن، آواز و دیگر تفریحات سالم نیز مناسب اند.

شهر ممنوعه

مهم ترین قصر پکن، یقینا شهر ممنوعه واقع در ناحیه دانگ چنگ است. شهر ممنوعه، طی حکومت سلسله های مینگ و چینگ به عنوان دربار پادشاهی مورد استفاده بوده است. برخلاف بسیاری دیگر از مکان های تاریخی، شهر ممنوعه در طول انقلاب فرهنگی چین، با یاری چو ان لای سالم باقی ماند.

معبد آسمان

معبد آسمان، در ناحیه چونگ ون واقع شده که به عنوان نماد شهر پکن نیز شناخته می گردد. در اطراف این معبد، پارکی وجود دارد که معمولا مملو از افرادی است که یا در حال نوشیدن چای، مشغول خوشنویسی، ورزش یا نظاره گر گذر عمر هستند.

یانگ گانگ نیز در ناحیه دانگ چنگ واقع شده و از جمله زیباترین و مهم ترین معابد چین محسوب می گردد.

دیگر پارک های پکن در اقصی نقاط شهر پراکنده شده اند. بعضی از بهترین پارک های پکن عبارتند از: پارک ژونگ شان و پارک بیهای در ناحیه زیچنگ و پارک های چائویانگ و ریتان در ناحیه چائویانگ.

باغ وحش پکن

باغ وحش پکن به دلیل محیط سنتی و پانداهای غول پیکرش معروف است. با این حال، شرایط زندگی حیوانات این باغ وحش نیز مانند دیگر باغ وحش های دنیا، مسئله ای سوال برانگیز است. آکواریوم پکن نیز از این قاعده مستثنی نیست.

قصر تابستانی که بقایای یک قصر قدیمی به همین نام است، پارک سرای مطبوع و باغ گیاه شناسی پکن در ناحیه هایدن این شهر قرار دارند. همه این مناطق در نزدیکی یکدیگر واقع شده اند و ارزش سر زدن را دارند.

نانلوزیانگ

نانلوزیانگ خیابانی به طول 786 متر و عرض 8 متر است. این خیابان طویل، پل ارتباطی شمال تا جنوب پکن، در طول دوره سلسله یوآن بوده است. پکن در گذشته به دلیل وجود این خیابان از شهرت زیادی برخوردار بوده است.

گذرگاه جویانگ

گذرگاه جویانگ، در فاصله 20 کیلومتری شهر چانگ پینگ که در 60 کیلومتری پکن واقع شده، واقع شده است. این مکان، گذرگاهی بسیار معروف به سمت دیوار بزرگ چین است. گذرگاه جویانگ در سال 1987 به عنوان میراث دنیای یونسکو به ثبت رسید و اکنون نیز از جمله مکان های فرهنگی کشور محسوب می گردد.

پارک آبی المپیک

پارک آبی المپیک پکن، زمینی به وسعت 162.59 هکتار را در بر می گیرد. پارک شیونی این مکان، در مسابقات المپیک و پارالمپیک سال 2008 پکن، برای ورزش هایی مانند قایقرانی و ماراتن شنا در نظر گرفته شده بود.

موزه ها و نمایشگاه های هنری

پکن بیش از 100 موزه دارد اما گردشگران خارجی از بیشتر آن ها بازدید نمی نمایند. پکن میزبان یکی از بزرگ ترین و معروف ترین موزه های دنیا، یعنی کاخ موزه ملی است که با عنوان شهر ممنوعه نیز شناخته می گردد. بعضی از موزه های پکن در طول سال و طی تعطیلات خاصی دارای هزینه ورودی نیستند. علاوه بر این، بلیط های ورود به موزه نیز بایستی سه روز قبل رزرو شوند.

یکی دیگر از موزه های معروف پکن، موزه ملی در ناحیه دانگ چنگ است. موزه نظامی در ناحیه هایدن نیز از جمله مکان های مورد علاقه مردم پکن و گردشگران خارجی است. موزه پایتخت در ناحیه زیچنگ از جمله موزه های خاص و شناخته شده پکن است که آثار تاریخی و هنری جالب توجهی را در دل خود جای داده است. موزه هوانوردی چین واقع در پکن، بیش از 200 هواپیما و بالگرد منحصر به فرد و کمیاب چینی را برای علاقه مندان به نمایش گذاشته است که عمدتا مربوط به دوران شوری سابق هستند.

نمایشگاه هنر معاصر پکن، یکی از نمایشگاه های بزرگ و در حال توسعه این شهر است که هنرمندان زیادی اقدام به فروش آثار هنری خود در آن می نمایند. بیشتر نمایشگاه ها و گالری های هنری پکن در مناطق نزدیک به هم متمرکز شده اند و دسترسی به آن ها نیز بسیار راحت است. معروف ترین منطقه پکن برای انواع گالری های هنری، منطقه داشانزی در ناحیه چائویانگ است. از دیگر مناطق جدید و پیشرفته پکن که گالری های هنری زیادی دارد، می توان به کائوچانگی در ناحیه چائویانگ، داشیلار در حوالی کاین من و دهکده هنری سانگ ژوآن در ناحیه تانگ ژو اشاره نمود.

زبان

زبان مردم پکن، چینی ماندارین است. ماندارین استاندارد، زبان رسمی چین در طول حکومت سلسله های مینگ و چینگ بوده که عمدتا هم بر اساس لهجه پکنی است.

دانشجویانی که به دنبال یادگیری زبان چینی ماندارین هستند، پکن یکی از بهترین مکان ها برای فراگیری این زبان بطور پایه ای و صحیح است. راننده تاکسی های پکن بسیار پرحرف هستند و اشتیاق زیادی برای برقراری مکالمه با دانشجویان زبان چینی ماندارین دارند.

در بسیاری از جاذبه های گردشگری مهم پکن و هتل های بزرگ این شهر، کارکنان به زبان انگلیسی صحبت می نمایند. بجز مکان های یاد شده، در دیگر نقاط پکن زبان انگلیسی خیلی رایج نیست؛ بنابراین بهتر است کارت هتل خود را همیشه همراه داشته باشید تا اگر گم شدید، با نشان دادن آن به راننده تاکسی بتوانید جهت خود را پیدا کنید. همچنین از کارکنان هتل بخواهید که نام جاذبه های گردشگری مهم شهر را برایتان به زبان چینی روی کاغذ بنویسند تا بتوانید با نشان دادن آن به مردم، راه خود را پیدا کنید.

در پکن چکار کنیم؟

جشنواره ها و فستیوال ها

میاهوی

میاهوی نام مجموعه جشنواره های خوب پکن در فصل بهار است. بهار هر سال، چندین جشنواره میاهوی در معبد آسمان، دیتان بیهای، چانگداین، لانگتان لیک، پارک آبی نیلوفر آبی و غیره برگزار می گردد. اگر در فصل جشنوار های بهاره پکن به این شهر سفر کردید، حتما در این رویدادهای شاد و زیبا شرکت کنید.

  • زمان برگزاری: اواخر ژانویه تا اوایل فوریه (بسته به تقویم هجری چینی)

جشنواره بزرگ منظره باغچه

جشنواره بزرگ منظره باغچه، همه ساله طی فصل جشنواره های بهاره پکن برگزار می گردد. در این جشنواره، نمایش ها و تئاترهایی از رویای کاخ های سرخ که از جمله چهار رمان برتر چین محسوب می گردد، بر روی صحنه می رود. علاوه بر این، گردشگران و مردم می توانند با لباس های سنتی، عکس یادگاری بگیرند.

  • زمان برگزاری: اوایل ژانویه تا اواخر فوریه
  • محل برگزاری: نواحی خارج از چانگ آمن

جشنواره موسیقی

چندین جشنواره مختلف موسیقی در پارک هایدن، پارک چائویانگ، پارک تانگ ژو و دیگر پارک های اطراف پکن برگزار می شوند. بعضی از این جشنواره ها عبارتند از: جشنواره موسیقی میدی، جشنواره موسیقی توت فرنگی تحت عنوان آسمان نوین و جشنواره موسیقی پاپ پکن که در پارک چائویانگ برگزار می گردد.

  • زمان برگزاری: روز کارگر (اول ماه مه)، روز ملی (اول ماه اکتبر)

جشنواره گل های داودی پکن

این جشنواره همه ساله در پارک های بزرگ پکن برگزار می گردد. جشنواره گل های داودی پارک بیهای معروف ترین این جشنواره ها است که تاکنون بیش از 20 بار برگزار شده و گل های بسیار زیبایی را نمایش گذاشته است.

  • زمان برگزاری: ماه نوامبر هر سال

جشنواره برگ های سرخ پارک سرای مطبوع

درختان افرا در بخش های غربی پارک سرای مطبوع واقع شده اند که با برگ های سرخ و آتشین خود در اطراف چمنزار، صحنه بسیار تماشایی و خارق العاده ای به وجود می آورد.

  • زمان برگزاری: همه ساله از اواسط اکتبر تا اواسط نوامبر
  • محل برگزاری: پارک سرای مطبوع

خرید در پکن

تقریبا در تمامی بازارها و فروشگاه های پکن، چانه زنی امری لازم است! به ویژه زمانی که در فروشگاه های بزرگ و توریستی پکن به گشت وگذار و خرید می پردازید، سعی کنید تا حد امکان برای تخفیف دریافت، چانه زنی کنید. در واقع، می توانید در اکثر فروشگاه های پکن تا 15 الی 20 درصد برای کالاهای خود، درخواست تخفیف کنید.

پس از گشت وگذار در فروشگاه های این شهر، می توانید سراغ دستفروشان نیز بروید که تخفیف های خیلی خوبی برای خریداران در نظر دارند. همچنین خرید کالا به تعداد زیاد و عمده نیز می تواند برایتان تخفیف های خوبی به ارمغان بیاورد. نحوه قیمت گذاری دستفروشان روی کالاهای خود به مشتری، خود دستفروش، میزان محبوبیت کالای مورد نظر و حتی زمان روز نیز بستگی دارد.

بازارهای جالب زیادی در اطراف پکن وجود دارند که می توانید در آن ها، انواع و اقسام کالاهای ارزان قیمت (و اغلب تقلبی) پیدا کنید. بعضی از پرطرفدارترین این بازارها عبارتند از زیچی من در ناحیه زیچنگ، جاده ابریشم در ناحیه چائویانگ و بازار هونگ کیائو در ناحیه چانگ ون.

بجز موارد یاد شده، بعضی از مناطق پکن که می توانید در آن ها به خرید بپردازید را برایتان فهرست نموده ایم:

نانلوزیانگ (Nanluoguoxiang) واقع در ناحیه دانگ چنگ

پیاده رو کیامن داجی (Qianmen Dajie) واقع در ناحیه ژوآن وو

داشیلان (Dashilan) واقع در ناحیه ژوآن وو

لولی چانگ (Liulichang) واقع در ناحیه ژوآن وو

غذا

اگر به دنبال غذای سنتی چینی هستید، می توانید به رستوران Yinhehua Vegetarian واقع در ناحیه دانگ چنگ و رستوران The Tea Street واقع در ناحیه ژوآن وو بروید.

در پکن می توانید انواع و اقسام غذاهای چینی را امتحان کنید. بعضی از بهترین رستوران های این شهر عبارتند از: Sichuan،Hunan ،Guangzhou ،Tibet ،Yunnan و Xinjiang.

اقامت

بیشتر مهمانسراها و هتل های پکن در ناحیه دانگ چنگ و ژوآن وو واقع شده اند.

هزینه اقامت برای اتاق های کوچک، برای هر نفر 30 یوآن برای هر شب و حدود 200 یوآن نیز برای اتاق های دو تخته در ارزان ترین هتل های پکن است.

تعداد زیادی هتل سه و چهار ستاره در سرتاسر پکن وجود دارد. هزینه اقامت برای این هتل ها، در حدود 500 الی 1000 یوآن برای هر شب است اما معمولا می توانید برای تخفیف دریافت چانه زنی نیز کنید.

بعضی از هتل های گران قیمت پکن، در مرکز شهر و به ویژه در ناحیه دانگ چنگ و چائویانگ واقع شده اند؛ با این حال، اگر امکانات رفاهی و هزینه اقامت در این هتل ها را با هتل های غربی مقایسه کنید، متوجه ارزش بالای اقامت در آن ها خواهید شد. در نواحی حومه پکن، چندین هتل منحصر به فرد در حوالی دیوار بزرگ چین وجود دارد که از جمله گزینه های بسیار خوب برای اقامت محسوب می شوند. گران ترین این هتل ها شبی 4000 یوآن از مسافران دریافت می نمایند که اغلب اوقات تخفیف های 50 درصدی نیز برای گردشگران در نظر می گیرند.

منبع: کجارو / wikitravel.org
انتشار: 9 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 415

به "راهنمای سفر به پکن، چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به پکن، چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید