حق پخش مسابقات ورزشی 15 میلیارد، قرارداد یک فوتبالیست 10 میلیارد!

به گزارش مجله ویراپارس، درحالی درآمدهای تبلیغاتی اختصاص یافته به ورزش ایران ناشی از پخش مسابقات در سال 99 معادل 15 میلیارد تومان معین شده است که طبق اعلام مدیرعامل یک باشگاه، در لیگ برتر فوتبال ایران بازیکن یا بازیکنانی با قرارداد بیش از 10 میلیارد تومان فعالیت دارند.

حق پخش مسابقات ورزشی 15 میلیارد، قرارداد یک فوتبالیست 10 میلیارد!

به گزارش خبرنگاران، بر اساس قانون بودجه سال 1399 معین شد که به استناد بند (پ) ماده (92) قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف شدند درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف درآمدی شماره 140184 نزد خزانه داری کل کشور واریز کنند. وجوه واریزی از محل ردیف 49-530000 مندرج در جدول شماره (9) این قانون به نسبت سی درصد 30 درصد در اختیار وزارت ورزش و جوانان (برای یاری به فدراسیون های مربوطه) و 70 درصد در اختیار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد.

درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی در قانون بودجه سال 99 معادل 50 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و در صورت پرداخت سهم درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی از سوی سازمان صدا و سیما به وزارت ورزش معادل 15 میلیارد تومان به این وزارتخانه در سال 99 باید پرداخت گردد؛ رقمی که مربوط به تمام رشته های ورزشی است که سهمی از پخش در صدا و سیما دارند.

به تازگی اما مدیرعامل پدیده شهر خودرو مدعی شد که در لیگ برتر فوتبال ایران بازیکنانی وجود دارند که رقم قرارداد آن ها بیش از 10 میلیارد تومان است. این یعنی بعضی تیم های لیگ رجحان شاید بیش از 100 میلیارد تومان هزینه نموده باشند و شاهد جابجایی اعداد و رشد صورت حساب های مالی فوتبال ایران در فصل جاری هستیم و این مساله صرفا به این رشته ورزشی خلاصه نمی گردد هرچند که نسبت بسیار بالاتری را در قیاس با سایرین به خود اختصاص داده است.

در عین حال میزان هزینه کرد باشگاه های ورزشی در رشته های مختلف به ویژه در حوزه فوتبال که نسبت به سایر رشته اعدام و ارقام درشت تری در آن جابجا می گردد معین نیست اما اگر بخواهیم در خصوص این رشته ورزشی که بیشترین میزان از پخش در صدا و سیما را به خود اختصاص داده و بیشترین توجهات به آن معطوف است صحبت کنیم، باید بگوییم سهم درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی بسیار عجیب است، آن هم در شرایطی که به طور مثال تیمی همچون شهر خودرو مشهد با رقمی بین 40 تا 50 میلیارد تومان بسته شده و به گفته مدیرعاملش از نظر هزینه کرد با بعضی تیم های فاصله بسیار زیادی دارد و نمی تواند با تیم های دولتی در این زمینه رقابت کند. این یعنی بعضی تیم های ممکن است تا 2 یا سه برای تیمی نظیر شهرخودرو هزینه نموده باشند.

ماجرای درآمدهای درآمدهای تبلیغاتی اختصاص یافته به ورزش ایران ناشی از پخش مسابقات در سال 99 که معادل 15 میلیارد تومان مشخص شده است زمانی عجیب تر به نظر می رسد که بخواهیم این رقم را نه تنها با هزینه کرد یک تیم در رشته فوتبال بلکه با دیگر تیم ها و رشته های ورزشی از جمله فوتبال، والیبال، بسکتبال، هندبال و... مقایسه کنیم. اینکه عدد 15 میلیاردی مشخص شده با چه توجیه مالی مدنظر قرار گرفته است و تا چه حد تامین کننده بخشی از هزینه های انجام شده در اقتصاد ورزش ایران است؟

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1383

به "حق پخش مسابقات ورزشی 15 میلیارد، قرارداد یک فوتبالیست 10 میلیارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حق پخش مسابقات ورزشی 15 میلیارد، قرارداد یک فوتبالیست 10 میلیارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید