بودجه 99 با اذن رهبری مستقیم به شورای نگهبان رفت؛ مهلت 20 روزه برای آنالیز لایحه

به گزارش مجله ویراپارس، خبرنگاران؛ عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به ارسال مستقیم لایحه بودجه 99 به شورای نگهبان بر اساس اذن رهبری گفت: لایحه بودجه کل کشور ظهر امروز (سه شنبه 13 اسفندماه) به شورای نگهبان ارسال شده است.

بودجه 99 با اذن رهبری مستقیم به شورای نگهبان رفت؛ مهلت 20 روزه برای آنالیز لایحه

وی اضافه کرد: شورای نگهبان باید آنالیز های اولیه خود را درباره این لایحه انجام داده و سپس اظهارنظر کند.

سخنگوی شورای نگهبان در سرانجام اعلام کرد: طبق قانون، شورای نگهبان 20روز مهلت برای آنالیز لایحه بودجه 99 را دارد، البته در رابطه با نحوه برگزاری جلسات شورای نگهبان هم باید آنالیز کنیم که جلسات آنالیز بودجه به چه شکل صورت گیرد.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در جمع مجله ویراپارس با اشاره به تعطیلی جلسات علنی مجلس، اظهار کرد: برابر مصوبه شورای عالی امنیت ملی و ستاد مبارزه با کرونا جلسات علنی مجلس فعلاً اجازه تشکیل ندارد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما بعد از انتخابات مجلس جلسات علنی را تشکیل دادیم، اما از طرف ستاد با ما تماس گرفتند که باید صحن علنی مجلس تعطیل گردد چرا که نمایندگان ناقل هستند و ارتباط مستمر آنها ممکن است برای مردم آسیب زا باشد و بعد از آن به صورت کتبی از طرف آقای نمکی ریاست ستاد مبارزه با کرونا نامه ای در راستای تعطیلی جلسات مجلس به ما ابلاغ شد.

مصری توضیح داد: بر اساس آزمایش هایی که از همکاران به عمل آمد نسبت به میانگین جامعه تعداد زیادی از نمایندگان آلوده و ناقل ویروس کرونا هستند، چراکه با مردم ارتباط تنگاتنگی دارند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: جلسات هیئت رئیسه تشکیل شد تا درباره بودجه سال 99 و وزارت جهاد کشاورزی تصمیم گیری گردد تا راهی پیدا کنیم تا جلسات علنی حتی به صورت محدود برگزار گردد، اما ستاد مبارزه با کرونا با این مسئله مخالفت کرد.

او ادامه داد: رئیس مجلس بسیار کوشش کرد تا جلسات مجلس به وسیله ویدئو کنفرانس برگزار گردد، اما این امر فعالیتی زمان بر بوده و مخالف آیین نامه داخلی مجلس بود. نهایتاً از میان پیشنهاد های مختلف از طرف ریاست مجلس نامه ای در 3 صفحه به رهبر معظم انقلاب تقدیم شد چراکه اگر بودجه سال جاری تصویب نگردد دولت اجازه افزایش حقوق کارمندان را ندارد و دخل و خرج کشور نیز غیرقانونی خواهد بود.

مصری اضافه کرد: پیشنهاد دو دوازدهم و سه دوازدهم تبعاتی را در برداشت و مستلزم تشکیل جلسات علنی بود که ستاد مبارزه با کرونا اجازه آن را نمی دهد.

او توضیح داد: اگر بودجه را به صورت سه دوازدهم تصویب می کردیم مجلس یازدهم باید بودجه را مورد آنالیز قرار می داد که با توجه به انجام تشریفات، تشکیل کمیسیون های تخصصی و کمیسیون تلفیق جدید زودتر از شهریور ماه امکان آنالیز وجود نداشت، بنابراین آقای لاریجانی این موارد را در نامه خود به رهبری مطرح نمود و اجازه خواسته شد که مصوبه کمیسیون تلفیق تقدیم شورای نگهبان گردد و در صورت تأیید به دولت ابلاغ گردد. همچنین در این نامه اشاره شده که اجازه داده گردد سرپرست وزارت جهاد کشاورزی تا برگزاری جلسه رأی اعتماد استمرار پیدا کند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بیان نمود: از آنجایی که قانون اساسی ما قانون بسیار مترقی ای است و در آن هیچ بن بستی وجود ندارد رهبر معظم انقلاب با هر دو پیشنهاد موافقت کردند و ما از طرف مجلس و مردم از ایشان تشکر می کنیم چراکه با گره گشایی ایشان تکلیف دولت، مجلس و وزارت جهاد کشاورزی معین شد.

مصری گفت: مصوبه تلفیق امروز تقدیم شورای نگهبان شد و اگر ایرادی در آن وجود داشته باشد در کمیسیون تلفیق مجدداً آنالیز می گردد تا ا ن شاالله تا سرانجام سال بودجه به دولت ابلاغ گردد.

او گفت: نمایندگان بیشترین اصرار را برای تشکیل جلسات علنی مجلس دارند چراکه روی مسئله بودجه به شدت حساس هستند، اما ستاد مبارزه با کرونا این اجازه را به ما نمی دهد بنابراین تشکیل جلسات علنی منوط به اجازه این ستاد است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 1 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 812

به "بودجه 99 با اذن رهبری مستقیم به شورای نگهبان رفت؛ مهلت 20 روزه برای آنالیز لایحه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بودجه 99 با اذن رهبری مستقیم به شورای نگهبان رفت؛ مهلت 20 روزه برای آنالیز لایحه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید