برگ ریزان یک خانواده؛همه چیز از سیزده به در شروع شد

به گزارش مجله ویراپارس، تهران (پانا) - عطیه سیاهپوش است. با حسرت به عکس های آلبوم نگاه می کند. صورت های خندان پدر و مادر حالا برای او معنای دیگری دارند، معنایی جز زندگی. یکی از عکس ها را بیرون می آورد و با دست نشان می دهد و می گوید: همه چیز از سیزده به در شروع شد.

برگ ریزان یک خانواده؛همه چیز از سیزده به در شروع شد

به گزارش ایران، نحسی سیزده دامن ما را گرفت. سیزده فروردین همه خانواده بزرگ مادری در خانه پدربزرگم در همدان جمع می شویم و از بودن کنار هم لذت می بریم. سال گذشته اوایل شیوع کرونا همه برای سلامتی پدربزرگ و مادربزرگ تصمیم گرفتیم سیزده به در را مجازی برگزار کنیم اما امسال احساس کردیم می توانیم مراسم را در فضای باز برگزار کنیم. ایام نوروز همدان رفتیم و مشغول دید و بازدید شدیم. روز سیزدهم همه در خانه پدربزرگ جمع شدیم و بساط میهمانی را در باغ بزرگ شان برپا کردیم. خاله ها و دایی ها و خانواده هایشان همه جمع بودند. 44 نفر بودیم. آن روز به بازی و شادی و شنیدن خاطرات پدربزرگ و ناهار و پذیرایی گذشت. پدربزرگ کمی حالت سرماخوردگی داشت. تصور می کردیم به خاطر سردی هوای همدان سرماخورده است.

فرایند ابتلا به کرونا و بستری در پیک چهارم نزولی شده است اما هنوز هم آمار قربانیان سه رقمی است. خیلی از خانواده ها مثل خانواده عطیه در پیک چهارم داغدار و سیاهپوش شدند و خیلی ها هم هستند که این روزها با نگرانی برای واکسینه کردن پدران و مادران سالخورده خود روزشماری می کنند.

عطیه از روزهایی می گوید که سروکله کرونا در خانواده پیدا شد و آنها را راهی بیمارستان کرد: یک هفته ای بود که از همدان برگشتیم. پدرم ناراحتی قلبی داشت و اواخر فروردین باید عمل جراحی می کرد. یک هفته قبل از عمل سرفه های پدرم شروع شد. فکر کردیم سرما خورده و دکتر عمومی هم دارو تجویز کرد اما حال پدر بدتر شد. این بار با توصیه پزشک تست پی سی آر دادیم و سی تی اسکن ریه گرفتیم. سخت ترین لحظه وقتی بود که دکتر گفت 60 درصد ریه پدرم درگیر شده و باید بستری شود. حال پدر هر روز وخیم تر شد و یک هفته بعد ایست قلبی کرد. داغ بزرگی بود. در آن شرایط نگران مادر و بقیه بودیم. بعد از مراسم خاکسپاری همه تست کرونا دادیم. تست مادر و دو تا از خاله هایم مثبت شد. البته شرایط عمومی خوبی داشتند و به توصیه پزشکان در خانه قرنطینه شدند. اما بعد از سه روز حال مادر بدتر شد. روماتیسم قلبی داشت و همین ما را نگران می کرد. پزشکان اورژانس بعد از معاینه گفتند باید در بیمارستان بستری شود. تخت خالی پیدا نمی شد. با هر سختی که بود در یکی از بیمارستان های جنوب شهر پذیرش گرفتیم. مادر بستری شد. همه نگران بودیم. سعی کردیم پدربزرگ و مادربزرگ باخبر نشوند. ویروس کرونا به مادرم هم رحم نکرد و سه روز بعد از بستری پزشکان اعلام کردند، ایست قلبی کرده است. همان روز هم پدربزرگم در بیمارستان همدان بستری شد. سوگوار از دست دادن مادر بودم و نگران حال پدربزرگ. انگار دو قربانی برای کرونا کم بود. سعی کردیم پدربزرگ از مرگ دخترش با خبر نشود. همان روزها هم دو خاله ام در آی سی یو بستری شدند و نتوانستند به مراسم خاکسپاری خواهرشان بیایند. چند روز بعد پدربزرگ هم فوت کرد و یک هفته بعد هم مادربزرگم رفت. کرونا فرصت نفس کشیدن به ما نداد. هر روز در جهت رفت و آمد به قبرستان بودیم. خدا را شکر دو خاله ام نجات پیدا کردند و با سلامتی به خانه هایشان برگشتند. حالا من مانده ام و این همه مصیبت. کرونا خانه خرابمان کرد.

مرتضی اصرار می کرد برای تازه عروس خانواده جشن تولد بگیرد. بزرگ خانواده بود و کسی روی حرف او حرف نمی زد. می خواست عشق و علاقه اش را به عروسش نشان دهد اما شادی جشن فقط یک هفته دوام داشت. کرونا داغ سنگینی به دل خانواده گذاشت. مرتضی با حسرت به عکس پدر نگاه می کند و می گوید: دلش می خواست همیشه جشن و سرور در این خانه برپا باشد اما یک ماهی است که لبخند به صورت کسی نیامده. یک سال قبل برادرم عقد کرد و منتظر بودیم کرونا تمام شود و با برپایی جشن عروسی راهی خانه بخت شوند. بعد از یک سال تصمیم دریافتد بدون جشن عروسی زندگی مشترک شان را شروع کنند. همه شاد بودیم. پدرم گفت حالا که جشن عروسی ندریافتد به بهانه ای جشن بگیریم و عروس جدید خانواده را شاد کنیم. خودش دست به کار شد و برای عروسش جشن تولد گرفت. اقوام را دعوت کرد و گروه موسیقی هم آورد. پدر تلاش کرد به همه خوش بگذرد. یک هفته بعد با نفس تنگی و تب تست کرونا داد و مثبت شد. همه نگران شدیم. هر روز حال پدر بدتر می شد. با توصیه پزشک در بیمارستان بستری شد و روز بعد به آی سی یو منتقل شد. همان روز عموی بزرگم هم با علائم کرونا به بیمارستان آمد. سی تی اسکن، درگیری بالای ریه را نشان داد و او هم بستری شد. کاری جز دعا از دست ما برنمی آمد. سطح اکسیژن خون پدرم هر روز پایین تر می آمد تا اینکه بعد از یک هفته ایست قلبی کرد. سعی کردیم عمو از فوت پدر با خبر نشود. اما سه روز بعد عمو هم فوت کرد.

مریم هم این روزها داغدار از دست دادن برادر و نگران حال خواهری است که در آی سی یو با کمک دستگاه نفس می کشد. خودش یک هفته ای است که از شر کرونا راحت شده و روزهای سختی را پشت سر گذاشته است: شاید خیلی از مردم به اندازه ما چهره ترسناک کرونا را درک نکنند. ما و خیلی از خانواده هایی که چند عضو خانواده شان درگیر کرونا شده یا فوت کرده اند بهتر می دانیم این ویروس براحتی می تواند خانواده ای را از هم بپاشد. برادرم بیماری زمینه ای داشت و از روز اول شیوع کرونا از خانه بیرون نیامد. همه مراقب بودیم و به خانه اش نمی رفتیم. حتی نوروز پارسال و امسال هم با تماس تصویری عید را تبریک گفتیم. برادرم در پاکدشت رستوران داشت و از وقتی کرونا آمد، تعطیل کرد و در خانه نشست. با وجود همه مراقبت ها دختر برادرم در محل کارش به کرونا مبتلا شد. بالاخره چیزی که نگران بودیم رخ داد. برادرم هم مبتلا شده بود ولی دوبار تست کرونایش منفی شد. یعنی تست اشتباه بود. در کمتر از یک هفته ریه هایش 60 درصد درگیر شدند. تخت خالی پیدا نمی کردیم. همه بیمارستان ها می گفتند بیمار جدید پذیرش نمی کنند. هر راهی را که می شد امتحان کردیم تا اینکه یک نفر از ما پول گرفت و در یکی از بیمارستان ها تحت خالی پیدا کرد. بعدها متوجه شدیم او و چند نفر دیگر به شکل مافیایی با دریافت پول برای بیماران تخت رزرو می کنند.

وقتی به بیمارستان رفتیم تخت به نام برادرم رزرو شده بود. همه امید داشتیم سلامتی اش را به دست بیاورد. بیمارستان خصوصی بود و هر دارویی که می خواستند به سختی پیدا می کردیم. در ناصر خسرو هر رقمی می گفتند برای دارو می دادیم. متأسفانه برادرم را با حال بد ترخیص کردند و یک روز بعد با خونریزی معده دوباره به بیمارستان برگشت. برادرم همان شب فوت کرد ولی بیمارستان اطلاع نداد و صبح روز بعد وقتی همسرش برای او غذا برده بود، خبر دادند فوت کرده. بعد از فوت برادرم خواهرم هم مبتلا شد. در بیمارستان تعیین شد 80 درصد ریه اش درگیر شده. خواهرم بیماری زمینه ای دارد و به خاطر دیابت دو روز توی کما بود. الان هم اینتوبه شده و با کمک دستگاه نفس می کشد. این روزها نگران حال خواهرم هستم و امیدوارم خدا به ما رحم کند.

متاسفانه پس از نوشتن گزارش خبردار شدم خواهر مریم هم به رحمت خدا رفته است. این روزها کسانی مثل او کم نیستند؛ خانواده هایی که مصیبت کرونا، بارها و بارها روی سرشان آوار شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1659

به "برگ ریزان یک خانواده؛همه چیز از سیزده به در شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگ ریزان یک خانواده؛همه چیز از سیزده به در شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید