باید فرهنگ کتاب و کتاب خوانی تبلیغ گردد

به گزارش مجله ویراپارس، به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران؛ سید کاظم موسوی بجنوردی رییس دائره المعارف عظیم اسلامی، در گفت وگو با ستاد خبری بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: اهمیت کتاب و کتاب خوانی در این است که ما با کلمه فکر می کنیم و اگر کلمه نباشد قادر به تفکر نیستیم. هر کلمه مفهومی کلی است؛ در طول تاریخ بعد از ده ها هزار سال تجربه زیسته انسان شکل می گیرد. پس اساسا کلمه و کلام از قداست خاصی برخوردار است و ما تمام داشته هایمان را به صورت کلمه درآورده و می نویسیم.

باید فرهنگ کتاب و کتاب خوانی تبلیغ گردد

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی جلد کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

او در ادامه، به عوامل مختلف کاهش فرهنگ مطالعه اشاره نمود: مهم ترین عامل، مسائل معیشتی است. وقتی مردم در تنگنا باشند، مسئله مطالعه در اولویت بعدی آن ها قرار می گیرد و همه در فکر تأمین معاش هستند. دیگر موضوع، ارتباطات است. اگر ارتباطات ما محدود و محصور باشد مطالعه ما نیز کم می گردد و آزادی برای انتخاب سوژه های مختلف از بین می رود.

رئیس مرکز دائرة المعارف عظیم اسلامی به بیان راهکارهایی برای افزایش مطالعه در جامعه پرداخت و گفت: باید فرهنگ کتاب و کتاب خوانی تبلیغ گردد تا اشاعه پیدا کند. همچنین باید جوانان را به این فهم برسانیم که اگر می خواهند، از خمودگی درآیند، عضو مفیدی در جامعه باشند و نگاه شان وسعت یابد، باید بخوانند و بخوانند. زیرا چیکده تجربه انسانی است که در کتاب نهفته است و می تواند ما را به توسعه برساند.

وی در ادامه بیان نمود: حتی این کتاب است که فضای ذهنی انسان را باز می نماید؛ با مطالعه، بهتر می توان معاشرت کرد و رفتار اجتماعی خود را با دیگران تنظیم کرد. در نتیجه فکر می کنم اکنون جوانان بیش از هر زمان دیگری نیازمند مطالعه هستند. ناگفته نماند، هر چه فضا بازتر بوده و تنوع در کتاب هایی که پدید می آید، بیشتر باشد، جوانان به مطالعه علاقه مندتر می شوند.

رییس دائره المعارف عظیم اسلامی، با بیان این که کتب مرجع و دانشنامه ها از جمله کتاب هایی هستند که می تواند فرهنگ را تعمیق بخشد و حتی در گسترش فرهنگ مطالعه اثرگذار باشد مطرح کرد: ما که دانشنامه نویس هستیم، دانشنامه ها را حافظ فرهنگ ملی می دانیم؛ یکی از وظایف همه دایرةالمعارف ها این است که دانش های مختلف و مفاهیم گسترده را در میان مردم رواج دهند و در واقع به مثابه شناسنامه ای برای فرهنگ مردم هستند.

سید کاظم موسوی بجنوردی در خاتمه درباره کتاب خوانی در قرنطینه گفت: حالا که به اجبار در خانه هستیم، پیشنهادم این است بیشتر مطالعه کنیم و کاش مردمِ ما، فولکلور بخوانند. فرهنگ فولکلوریک سرزمین ما، دنیای وسیعی بوده و حامل بار فرهنگیِ عظیمی است. ما به وسیله فولکلور به فرهنگ و هویت ملی و ساختار ارزشی یک ملت پی می بریم.

بیست وهشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار دانایی؛ مانایی از 24 آبان شروع و تا 30 آبان ماه 1399 ادامه دارد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1284

به "باید فرهنگ کتاب و کتاب خوانی تبلیغ گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید فرهنگ کتاب و کتاب خوانی تبلیغ گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید