بازی ناجوانمردانه!

به گزارش مجله ویراپارس، با وجود اینکه هنوز واکسیناسیون گروه های پرخطر و سالمندان به خاتمه نرسیده، فدراسیون فوتبال با فشار به وزارت بهداشت به دنبال واکسینه کردن خارج از نوبت ملی پوشان به بهانه حضور شاگردان اسکوچیچ در انتخابی جام جهانی است.

بازی ناجوانمردانه!

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از جوان، عزیزنموده و تافته جدا بافته، حکایت فوتبالی هاست، چهار دهه از آخرین قهرمانی شان در آسیا می گذرد، اما وقت بودجه و پاداش، می شوند نورچشمی مسئولانی که می خواهند با دریافت عکس یادگاری کنار آن ها خودشان را روی جلد رسانه ها ببرند، اگر المپیکی ها برای مدال های شان پاداش ریالی می گیرند، آن هم با هزار و یک منتی که سرشان گذاشته می گردد، آن سو فوتبالی ها، اما برای موفقیت هایی که دست شان از رسیدن به آن کوتاه مانده هم پاداش های دلاری می گیرند! همین سبب شده انتخابی جام جهانی بهانه دست شان بدهد و پای شان را در یک کفش نمایند تا بدون اینکه در اولویت واکسیناسیون باشند، زودتر از گروه های پرخطر و بیمارانی که جان شان در خطر است، واکسن بزنند.

جوسازی برای واکسیناسیون خارج از نوبت

واکسیناسیون بیماری کرونا در شرایطی از اواخر سال گذشته در ایران شروع شده که بر اساس اولویت بندی وزارت بهداشت قرار است در چهار فاز انجام گردد. در فاز های یک تا سه، گروه های پرخطر مانند کادر درمان، سالمندان، بیماران صعب العلاج و... قرار گرفته اند و در فاز چهارم هم واکسیناسیون عمومی شروع می گردد. با گذشت کمتر از دو ماه از شروع واکسیناسیون و در حالی که هنوز گروه های پرخطر واکسینه نشده اند، ملی پوشان فوتبال که باید در فاز پایانی واکسیناسیون واکسن بزنند در مصاحبه هایی جهت دار با جوسازی با توجه به حضور در مسابقات انتخابی جام جهانی که خرداد ماه در بحرین برگزار می گردد از مسئولان خواسته اند در اولویت واکسیناسیون قرار بگیرند.

به خصوص که واکسیناسیون کاروان المپیک و پارالمپیک که با توجه به رقابت های مهمی که تابستان در توکیو پیش رو دارند ضروری بود و کشور های مختلفی نیز دست به چنین اقدامی زده اند، سبب شده صدای فوتبالی ها هم از گوشه و کنار شنیده گردد که آن ها نیز باید در اولویت واکسن قرار بگیرند. علیرضا بیرانوند اولین کسی بود که این خواسته را رسانه ای کرد و در پیامی که 26 فروردین به یکی از برنامه های تلویزیونی ارسال نموده بود، خطاب به مسئولان با لحنی طلبکارانه گفته بود: فکری به حال واکسن بازیکنان تیم ملی کنید که وقتی به اردو می آیند، همه واکسن زده باشند.

پس از او دراگان اسکوچیچ هم وارد این بازی شد و روز ششم اردیبهشت از کوشش عزیزی خادم، رئیس فدراسیون فوتبال برای تأمین واکسن ملی پوشان خبر داده بود: در جریان هستم که مسئولان فدراسیون از هیچ کوششی برای تهیه واکسن برای اعضای تیم ملی فروگذار ننموده اند، مسئله ای که بسیار حائز اهمیت است، چراکه احتمال غیبت بازیکنان را به حداقل می رساند.

یک شنبه این هفته هم مصاحبه سعید عزت اللهی یکی دیگر از ملی پوشان فوتبال با تیتر واکسن برای تیم ملی خواسته معقولی است، روی جلد یکی از روزنامه های ورزشی نزدیک به مدیران فدراسیون فوتبال رفت تا فشار ها برای واکسیناسیون خارج از نوبت فوتبالی ها بیشتر گردد.

جواب مثبت وزارت بهداشت به زیاده خواهی فوتبالی ها!

زیاده خواهی ملی پوشان و فدراسیون فوتبال برای واکسینه شدن تیم ملی، گویا در حال به نتیجه رسیدن است و وزارت بهداشت قصد کوتاه آمدن مقابل فوتبالی ها را دارد. مجتبی خورشیدی، سرپرست تیم ملی فوتبال که انتخاب او حاشیه های زیادی را به همراه داشت، روز دوشنبه و پس از جلسه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال از قول هایی که در این باره داده شده، صحبت نموده است: مسئولان به شدت پیگیر واکسن هستند و امیدواریم با قول ها و مساعدت هایی که اجرا شده واکسن تهیه گردد تا مسئله ای از این بابت وجود نداشته باشد.

حسین شریفی، سرپرست روابط عمومی فدراسیون فوتبال هم از اعلام موافقت اولیه وزارت بهداشت خبر داده است: وزارت بهداشت هنوز برای در نظر دریافت سهمیه موافقت قطعی ننموده و فقط اعلام نموده است. آن ها می گویند باید لیست اعضای تیم ملی ارائه و بعد از آنالیز در خصوص تخصیص سهمیه تصمیم گیری گردد. در واقع آن ها سهمیه را به فدراسیون نمی دهند و به فرد تعلق می گیرد. به همین دلیل از فدراسیون لیست خواسته اند. تعییناً اعضای کادرفنی، پزشکی و تدارکات تیم ملی تعیین هستند، اما در خصوص لیست بازیکنان چیزی تعیین نیست و عملاً فدراسیون با توجه به اینکه زمان حضور لژیونر ها در ایران تعیین نیست، نمی تواند از حالا فهرستی تهیه کند.

فیفا: اولویت گروه های پرخطر هستند، نه فوتبالیست ها

جوسازی و فشار فدراسیون فوتبال برای واکسن زدن خارج از نوبت ملی پوشان در شرایطی است که در بیشتر کشورها، فوتبالیست ها با توجه به شرایط شان در فاز های آخر واکسیناسیون هستند و گروه های پرخطر در اولویت قرار گرفته اند، حتی جیانی اینفانتینو بهمن گذشته به صراحت گفت که فوتبالیست ها در اولویت واکسینه شدن نیستند: البته که اولویت برای واکسیناسیون با افرادی است که در معرض خطر قرار دارند، به خصوص کارکنان بخش بهداشت و سلامت. به نظر ما این یک واقعیت کاملاً روشن است. من و در کل ما تصور نمی کنیم که فوتبالیست ها در طبقه بندی افراد برای دریافت واکسن در اولویت قرار داشته باشند. افرادی هستند که در معرض خطرند و بدون شک این افراد باید در اولویت قرار بگیرند، اما فوتبالیست ها یا سایر دست اندرکاران فوتبال جزو این گروه نیستند.

سرمربی مشهور پرتغالی هم موافق اولویت قرار دادن فوتبالیست ها نیست: من موافق واکسینه شدن بازیکنان زودتر از مردم نیستم. شاید بحث برانگیز باشد، شاید مردم با من مخالف باشند، اما من این کار را نمی کنم. افراد جامعه بیشتر از بازیکنان در معرض خطر هستند. من احساس می کنم که هر روز کادر درمان، کارگران بهداشتی و افراد مسن باید در اولویت باشند.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1610

به "بازی ناجوانمردانه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی ناجوانمردانه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید