اینترنت خود را بسنجید، از خدمات بد شکایت کنید

به گزارش مجله ویراپارس، به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با راه اندازی سامانه نت سنج پلاس، امکان آنالیز کیفیت و سرعت اپراتورها و مشاهده شکایاتی که در هر منطقه از هر اپراتور شده، برای تمامی کاربران فراهم خواهد شد.

اینترنت خود را بسنجید، از خدمات بد شکایت کنید

به گزارش خبرنگاران محمدجواد آذری جهرمی امشب در پخش زنده اینستاگرام، درباره دسترسی کاربران در کشور به اینترنت اظهار کرد: در پنج سال اخیر کوشش زیادی از طریق دولت انجام شد که مجموعه ارتباطات مردم و دسترسی آنها به اینترنت توسعه یابد. در ابتدای دولت یازدهم مجموع مشترکان اینترنت موبایل در کشور بیش از 300 هزار نبود و تنها یک اپراتور خدمات 3G ارائه می داد، اما امروز هر سه اپراتور موبایل در سراسر کشور این امکانات را فراهم کردند.

وی ادامه داد: امروز بیش از 70 میلیون ایرانی در 1242 شهر کشور و بیش از 80 درصد روستاهای بالای 20 خانوار به خدمات پهن باند موبایل دسترسی دارند. سرمایه گذاری زیادی توسط دولت و اپراتورها به ویژه در چهار سال اخیر صورت گرفته که کمیت ارتباطات توسعه جدی پیدا کند اما همیشه خواسته کاربران دو مقوله مهم کیفیت و قیمت بوده است و همیشه نظراتی در این زمینه داده می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه کاربران نگرانی های خود در این حوزه دارید را با ما به اشتراک می گذارند، اضافه کرد: بهترین راه مدیریت این درخواست ها و نیازهایی که مطرح می شود این است که ما نظارت دقیقی بر اپراتورها داشته باشیم و از کاری که انجام می دهند ارزیابی داشته باشیم. ما امروز سه اپراتور موبایل و بیش از 17 شرکت در حوزه ارتباطات ثابت داریم که با هم رقابت می نمایند. البته در حوزه ارتباطات ثابت هنوز هم انحصار داریم و صرفا اپراتور مخابرات قابلیت ارائه خدمات را دارد اما در عمده شهرهای کشور ظرفیت رقابت وجود دارد.

جمع آوری اطلاعات 6000 سنسور در نت سنج پلاس

آذری جهرمی ادامه داد: بیش از 1242 شهر و همه روستاهای کشور در طول دو سال گذشته پایش شدند، در تمام جاده ها و محله ها، گام به گام مناطق کشور کیفیت ارتباطات اندازه گیری شده و بیش از 6000 سنسور در سراسر شبکه قرار دادیم که به صورت آنلاین کیفیت ارتباطات را مورد رصد قرار می دهد. تمامی این اطلاعات در سامانه نت سنج پلاس جمع شده است. علاوه بر آن شکایاتی که در سامانه 195 طرح شده هم در نت سنج پلاس مطرح شده است.

وی با برشمردن ویژگی های سامانه نت سنج پلاس شرح داد: در نت سنج پلاس هر ایرانی در هر مکانی می تواند ببیند که چه شرکت هایی خدماتشان ارائه می شود؟ کیفیت پوشش چیست؟ میزان سرعتی که می تواند دریافت کند چقدر است؟ شکایات مردم در آن منطقه چه بوده؟ و اندازه گیری های کیفی ما چه می گوید؟ یعنی هم اطلاعات ما و هم اطلاعاتی که کاربران منعکس می نمایند در این سامانه وجود دارد. بنابراین در هر نقطه از کشور می توانید انتخاب کنید که کدام اپراتور چه سرویسی می دهد و از نظرات سایر مردم هم آگاه شوید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه این کار برای اولین بار در جهان انجام می شود، اضافه کرد: هیچ یک از رگولاتورها و سازمان های تنظیم مقررات جهان چنین سامانه ای را برای نظارت بر اپراتورهایشان نداشتند. ما این سامانه را به سازمان جهانی مخابرات عرضه و به عنوان اولین کشوری که این کار را نموده ثبت می کنیم. این سامانه کیفیت را برای شما شفاف می نماید و به واسطه آن حقوق مشترکان به رسمیت شناخته می شود، اعتراض کاربران به فعالیت اپراتورها ثبت می شود و همه آنلاین آن را می بینند.

امکان ثبت آنلاین شکایات

وی اعلام کرد: در سامانه نت سنج پلاس می توانید سرعت ارتباطات داخلی و سرعت اینترنت را در منطقه ای که هستید اندازه گیری نموده و آن را در نقشه ثبت کنید؛ افراد دیگر می توانند از نتایج تجربیات شما آگاه شوند و ببینند سرعت شما در آن منطقه چقدر است. همچنین می توانید شکایتتان را به صورت آنلاین ثبت کنید. شکایتتان از اپراتورها اعم از کیفیت، یا عدم پاسخگویی اپراتورها، گران فروشی یا کم فروشی آنها و سایر مسائل به صورت آنلاین در اختیار همه افراد در مناطق مختلف کشور قرار می گیرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مشاهده آمار به معنای شفافیت است، اضافه کرد: این موضوع برای اپراتورها رقابت ایجاد می نمایند تا برای بهبود کیفیت کوشش نمایند. ما هم شاخص هایی به عنوان حداقل ها داریم و از این پس با نظرات کاربران به اپراتورها نظارت می کنیم. اپراتورها باید به درخواست های شما در هر منطقه پاسخ دهند که به چه میزان توانستند نظرات را جلب نمایند و سامانه های سنجشی و گزارش های دوره ای سازمان تنظیم مقررات هم به این فیدبک ها برمی شود.

آذری جهرمی با بیان اینکه شما کاربران به صورت مستقیم با ما برای نظارت در مشارکت هستید، گفت: ما این نظارت را به یک نظارت همگانی تبدیل کردیم و از همه شما دعوت می کنیم که در آن شرکت و نظراتتان را ثبت کنید، بر اپراتورها و نظارت های ما هم نظارت کنید. درنهایت نتیجه این اقدام یک مکانیزم خوب برای افزایش کیفیت ارتباطات در کشور است. بارها عنوان کردیم کیفیت حق الناس است و وظیفه ما به عنوان مسوولین، گزارش دادن به شما و تامین نظرات شماست.

اهدای جایزه به مشارکت نمایندگان در نت سنج پلاس

وی با اشاره به راه اندازی سامانه نت سنج پلاس از امشب اعلام کرد: برای قدردانی از کسانی که در این نظرات مشارکت حضور دارند، جوایزی اهدا می کنیم و به صورت روزانه به 50 نفر از کسانی که در این فرآیند همگانی مشارکت نمایند، یک سال اینترنت رایگان از طرف اپراتوری که استفاده می نمایند ارائه می دهیم. این سامانه می تواند بخش زیادی از مطالبات را شفاف کند و بهبود کیفت، بهبود کسب وکار را به دنبال خواهد داشت و نتایج نهایی آن هم رضایت شماست و امیدواریم با راه اندازی این سامانه به فهم مشترکی از موضوع کیفیت برسیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فرقی بین مناظق محروم و شهری وجود ندارد، در نت سنج پلاس همه مناطق حضور دارند، اظهار کرد: اگر کیفیت اپراتوری که از خدمات آن استفاده می کنید خوب نیست، این حق را دارید که از خدمات اپراتور دیگری بهره ببرید و یا شکایت خود را ثبت کنید تا اپراتور آن را آنالیز کند. از این پس با اطلاعات سامانه نت سنج پلاس، می توانید اپراتورها را مورد خطاب قرار دهید و کیفیت و سرعت ارتباطات در منطقه خود را در شبکه های اجتماعی با منشن کردن بنده یا اپراتورها مورد مطالبه قرار دهید.

وی با تایید این موضوع که سرعت اینترنت خانگی در برخی از استان ها به دلیل مسائل در ارائه خدمات پایین است، اعلام کرد: بنا بود سال جاری VDSL را جایگزین ADSL کنیم؛ در دزفول این رخ داد، ظرف 10 روز آینده هم بخش زیادی از مشترکان ADSL شهر قم، به VDSL منقل می شوند و این سرعت اینترنت خانگی را تا چهار برابر افزایش می دهد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: سازمان تنظیم مقررات و اپراتورهای ثابت در کوشش هستند تا به اهداقی که برای سرانجام سال معین شده برسند، البته با اطلاعاتی که از کنترل پروژه ها دارم، فکر می کنم تا سرانجام سال کمی تاخیر داشته باشند اما کوشش می کنیم تا سرانجام خرداد سال آینده، حداقل 25 درصد مشتریان اینترنت خانگی را به آن چهار برابر سرعت مجهز کنیم و تکنولوژی شان را به VDSL ارتقا دهیم.

بهبود در پینگ 40 بازی رایانه ای

آذری جهرمی درباره کیفیت بازی های اینترنتی که یکی از مطالبات کاربران است، اظهار کرد: همان طور که همکارانم در شرکت ارتباطات زیرساخت گزارش دادند، نزدیک به دو روز پیش برای 40 بازی رایانه ای بهبود جدی کیفیت داشتیم، بخشی از بازی ها مانده که در دست اقدام است و دوستان در شرکت ارتباطات زیرساخت قول دادند که موضوع پینگ بازی ها تا سرانجام دو هفته آینده بهبود جدی پیدا کند.

وی درباره اینترنت نسل پنج نیز شرح داد: مقدمات پیاده سازی 5G در ایران صورت گرفته، سازمان تنظیم مقررات هم فراخوان داده و از صاحب نظران دعوت نموده که در تنظیم مقررات شرکت نمایند. فکر می کنم اولین نسخه 5G را بتوانیم سال آینده در ایران اجرا کنیم و خدمات آن را ارائه دهیم، به عنوان یک مطالبه جدی و نیازمندی کسب وکارها در کشور.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره خدمات ارزش اضافه نموده نیز اظهار کرد: ما در حال جمع بندی پیشنهاداتمان با مرکز ملی فضای مجازی هستیم. اگر این جمع بندی به نتیجه برسد، در جلسه کمیسیون تنظیم مقررات در روز یکشنبه، معین تکلیف نهایی کلاهبرداری های ارزش اضافه نموده انجام می شود و در غیر این صورت در جلسه دو هفته بعد آنالیز شده و تا قبل از سرانجام سال 1398، کلاهبرداری های ارزش اضافه نموده حتما معین تکلیف خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 785

به "اینترنت خود را بسنجید، از خدمات بد شکایت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت خود را بسنجید، از خدمات بد شکایت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید