امیر کویت فردا راهی آمریکا می گردد

به گزارش مجله ویراپارس، به گزارش خبرنگاران، خبرگزاری کویت بیان کرد که امیر این کشور فردا راهی آمریکا می گردد.

امیر کویت فردا راهی آمریکا می گردد

بر اساس گزارش این خبرگزاری؛ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت پس از عملیات جراحی موفقیت آمیز، فردا (پنجشنبه) برای تکمیل فرایند درمانی، راهی آمریکا خواهد شد.

شرایط مبهم سلامتی امیر کویت طی روزهای اخیر موجب شده است تا برآورد ها پیرامون شخصیت هایی که ممکن است پس از درگذشت وی به عنوان جانشین او منصوب شوند، افزایش یابد. امیر 91 ساله کویت اخیراً در بیمارستان بستری شد اما دفتر وی اعلام نمود که او یک عمل جراحی را به صورت موفقیت آمیز پشت سر گذاشته است.

واقعیت آن است که شرایط جسمانی امیر کویت موجب نگرانی در دربار پادشاهی شده است؛ کما اینکه بعضی کشورهای عربی نیز نسبت به شرایط امیر کویت نگران شده اند. طبق آخرین اخبار و گزارش ها، امیر 91 ساله کویت در حال حاضر از مسائل جسمانی بسیاری نظیر مسائل قلبی و مسائل تنفسی رنج می بَرَد. درست به همین دلیل است که او در بیمارستان بستری شد و تحت عمل جراحی نهاده شد.

با وخامت یافتن شرایط جسمانی امیر کویت برآورد ها پیرامون جانشینان احتمالی وی شروع شده است. پس از خروج او از کویت و بستری شدنش در آمریکا برای عمل جراحی، اختیارات امیر کویت به صورت موقت به برادر و ولیعهدش یعنی شیخ نواف سپرده شد تا او در غیاب صباح الاحمد جابر الصباح تصمیمات سیاسی، مالی و امنیتی فوری را اتخاذ کند.

رسانه های مختلف اعتقاد دارند در صورتی که اتفاقی برای امیر کویت رخ دهد و او جان خود را از دست بدهد، بیشترین شانس برای تصاحب صندلی وی متعلق به شیخ نواف است. از آنجایی که شیخ نواف از لحاظ جسمانی نیز مسئله ای ندارد و قادر به اداره امور کشور است، بنابراین بیش از دیگران از شانس نشستن بر کرسی پادشاهی برخوردار است. البته ممکن است در نهایت بنا بر بعضی دلایل پزشکی وی از رسیدن به این صندلی باز بماند.

این نکته را نیز باید در نظر گرفت که در صورت درگذشت امیر کویت، جانشین وی بلافاصله مشخص نمی گردد زیرا مشورت ها و رایزنی ها میان خاندان الصباح شاید هفته ها به طول بیانجامد. از آنجایی که شیخ نواف برادر امیر کویت 84 سال دارد بنابراین در صورت تکیه زدن بر صندلی برادرش به نظر نمی رسد که بتواند مدت زیادی حکمرانی کند. به طور کلی فرایند مشخص جانشین امیر کویت جنجال آفرین نخواهد بود اما قطعاً به طول خواهد انجامید.

این احتمال نیز وجود دارد که نایب‬ رئیس گارد ملی کویت یعنی مشعل الاحمد به عنوان ولیعهد انتخاب گردد اما تا این لحظه هیچ چیزِ قطعی وجود ندارد و نمی توان با قطعیت از اتفاقاتی که ممکن است رخ دهد، سخن گفت. آنچه که واضح به نظر می رسد این است که شرایط جسمانی وخیم امیر کویت نگرانی سران بعضی کشورها از جمله عربستان را به دنبال داشته است. پس از بستری شدن امیر کویت در بیمارستان سران سعودی چند مرتبه در تماس تلفنی با وی جویای حال او شدند.

در همین حال، کویت همپیمان واشنگتن نیز محسوب می گردد و در دوران حکمرانی شیخ الصباح این کشور روابط مستحکمی را با آمریکا داشته است. آمریکایی ها روابط نظامی گسترده ای با کویت دارند. افزون بر این، چندین پایگاه نظامی متعلق به آمریکا در کویت وجود دارد. بنابراین بدیهی است که آمریکایی ها نیز همچون بعضی سران عرب نگران شرایط سلامتی امیر کویت در برهه کنونی باشند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1115

به "امیر کویت فردا راهی آمریکا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیر کویت فردا راهی آمریکا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید