امشب ماه صورتی را رصد کنید

به گزارش مجله ویراپارس، در 6 آوریل برابر با 17 فروردین ماه، می توانید شاهد پدیده ماه صورتی در آسمان باشید. ماه صورتی اصطلاحی است که نخستین بار به وسیله بومیان آمریکایی برای توصیف ماه کامل آوریل به کار برده شد.

امشب ماه صورتی را رصد کنید

6 آوریل برابر با 17 فروردین، ماه با قدر 12.4- به فاز کامل خود خواهد رسید و در صورت فلکی سنبله (constellation Virgo) خواهد درخشید. در این لحظه، ماه دقیقا در زاویه 180 درجه مخالف خورشید خواهد بود. ماه کامل آوریل را ماه صورتی می نامند.

آیا ماه صورتی واقعا صورتی رنگ است؟

مطمئنا اگر با عینکی با شیشه های صورتی رنگ به ماه نگاه کنید، ماه را به رنگ صورتی خواهید دید، اما در واقعیت چنین نیست و این ماه به رنگ صورتی نیست. نخستین بار نام ماه صورتی به وسیله بومیان آمریکایی برای توصیف ماه کاملِ آوریل به کار برده شد. به کار بردن واژه صورتی برای توصیف ماه کامل آوریل ریشه در رنگ صورتی گلِ فلوکس (phlox) در طبیعت آمریکا در فصل بهار دارد.

فلوکس، سرده ای متشکل از 67 گونه از گیاهان چند ساله و یک ساله از خانواده Polemoniaceae است که بیشتر در آمریکای شمالی در زیستگاه های متنوع از توندراهای آلپی گرفته تا جنگل های باز و دشت ها یافت می شوند. بعضی از آن ها در بهار و بعضی دیگر در تابستان و پاییز گل می دهند.

لازم به ذکر است که سال جاری، ماه کامل آوریل نیز ماه کامل عید پاک (the Paschal Full Moon) است؛ چرا که نخستین یکشنبه بعد از ماه کاملی که پس از اعتدال بهاری باشد، عید پاک نامیده می گردد.

نام های مختلف ماه کامل آوریل

در فرهنگ های مختلف، نام های متفاوتی به ماه کامل آوریل نسبت داده شده است. این نام ها به قرار زیر است:

سلتیک: ماه در حال رشد

ویکان: ماه بذر

چروکی: ماه گل

نیمکره جنوبی: ماه برداشت، ماه شکارچی

نقطه درخشان کنار ماه امشب چیست؟

امشب، ماه در فاز کامل خود در صورت فلکی سنبله، نزدیک درخشان ترین ستاره خود به نام بی ژوبین (Spica)، با قدر 1.0 قرار خواهد گرفت. بی ژوبین یا سِماک اَعزَل، درخشان ترین ستاره در صورت فلکی دوشیزه است. به این ستاره در نامگذاری، بایر آلفای دوشیزه (α Virginis یا به اختصار Alpha Vir، α Vir) می گویند. بی ژوبین شانزدهمین ستاره پرنور آسمان شب است و به راحتی مشاهده می گردد.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید
انتشار: 17 فروردین 1402 بروزرسانی: 17 فروردین 1402 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 2217

به "امشب ماه صورتی را رصد کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امشب ماه صورتی را رصد کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید