امام خمینی اسوه است، انقلاب ایران؛ اولین انقلاب حقیقی اسلامی

به گزارش مجله ویراپارس، خبرنگاران، گروه بین الملل - امروز سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران است. رهبری که در دیدگاه بسیاری از شخصیت های دنیای شناخته شده است. کسی که ویژگی های متفاوتی از دیگر رهبران دنیا دارد و این نکته را می توان در تفسیر مواضع و دیدگاه های ایشان در سخنان رهبران عظیم دنیا دید.

امام خمینی اسوه است، انقلاب ایران؛ اولین انقلاب حقیقی اسلامی

ایشان صاحب انقلاب و تفکری بودند که در داخل مرزها نماند و هندسه آن اکنون در تمامی دنیا رو به گسترش است. و این بخش مهم انقلاب و تفکر امام خمینی است. آنچه که بعضی از آن با نام مصادره انقلاب از آن برای ایجاد ایران هراسی و نیز اعتبار زدایی از انقلاب ایران نام می برند.

تمامی شخصیت ها و نخبگان سیاسی دنیا صرف نظر از مواضع متفاوت و حتی ضدیت با انقلاب اسلامی ایران اما نتوانستند نقش مهم و تأثیرگذار امام خمینی در تغییر فرایند تاریخ و معادله دنیای را نادیده بگیرند.

در این میان پرفسور سید احمد برزنجی استاد دانشگاه و رئیس اندیشکده تمدن در اقلیم کردستان عراق در تبادل نظر با خبرنگار مهر ضمن تاکید بر صندلی و نقش احیاگرانه امام خمینی (ره) در تاریخ 1400 ساله اسلام، گفت: آرمان های اسلامی که پس از شهادت امیرالمومنین علی (ع) به فراموشی سپرده شده بود، به وسیله امام خمینی (ره) در انقلاب اسلامی ایران نمود پیدا کرد. از این جهت انقلاب اسلامی ایران اولین انقلاب حقیقی اسلامی است که نه با ابزار قهری، بلکه به صورت خودجوش و مردمی پیروز شد.

وی اضافه نمود: تمامی کوشش امام خمینی (ره) احیا دوباره اسلام بر مبنای روح انقلابی آن بود و در راستای تحقق آن کوشش و مبارزه کرد و مبارزه ایشان خود بستری برای تسری اندیشه و موضع ایشان شد. چرا که امام خمینی (ره) همیشه بر این اصل تاکید داشتند که نباید این انقلاب به هیچکدام از بلوک های شرق و غرب وابسته باشد و یگانه ایدئولوژی انقلابی به زعم ایشان، ایدئولوژی اسلامی بود. همین موجب پیروزی انقلاب اسلامی و در عین بی نظیری این انقلاب در سطح منطقه و دنیا شد؛ انقلابی که نه تنها ماحاصل تحریک و تشویق کشورها و ملت های بیگانه نبود، بلکه به شکلی مردمی و غیرمسلحانه و با پرهیز از خشونت و با اتکاء به ایمان و اعتقاد خویش در مقابل یکی از قدرتمندترین و تا دندان مسلح ترین کشورهای دنیا عرض اندام نمود و با چنین رویکردی رژیم شاهنشاهی را از پای درآورد.

رئیس اندیشکده تمدن در اقلیم کردستان، انقلاب اسلامی را یک معجزه دانست که با اتکاء به اندیشه و کوشش امام خمینی (ره)، بە شکلی غیر قابل تصور به سر منزل موفقیت رسیده است.

برزنجی در ادامه تأثیر اندیشه های امام خمینی بر دنیای اسلام، توفیق انقلاب اسلامی را اصلی بدیهی دانست و توضیح داد: امام و انقلاب اسلامی برای همه کشورهای غصب شده و تحت ستم دنیای (چه اسلامی و غیر آن) الگو و اسوه ای بی همتا به شمار می آید و آموزه های ایشان اعم از خوداتکایی، مردمی بودن و عدم وابستگی به بیگانگان که همیشه در بیانات و تالیفات خویش بر آن تاکید داشتند، در انقلاب اسلامی تجلی یافته است. امام خمینی (ره) به صراحت فرمودند که انقلاب اسلامی حامی تمامی ملت های تحت ستم و مستضعفین دنیای است. به همین جهت این انقلاب ضمن آنکه زمینه ساز بیداری دنیای شد، در نوع خود اولین و نادر بود.

به گفته این استاد دانشگاه، عمده عوامل فوق و نقش انکارناپذیر امام خمینی (ره) موجب شد که تمامی آزادی خواستار و مبارزان حق علیه باطل، انقلاب اسلامی را به عنوان اتفاق و رخدادی مبارک، الگوی خویش قرار دهند.

چرا که الگوی اسلامی تراوش یافته از دل انقلاب اسلامی و اندیشه های بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران، مبتنی است بر اسلامی حقیقی و نه سیاسی؛ اسلامی از جنس اسلام محمدی (ص)، حضرت علی و اهل بیت (ع) اش که با خون خود آن را حفظ کرده بودند. اسلامی که امام خمینی آن را از نو احیا نمود تا هزاران رهرو و طلبه ایشان جان بر کف، در راه اعتلای آن بکوشند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1029

به "امام خمینی اسوه است، انقلاب ایران؛ اولین انقلاب حقیقی اسلامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امام خمینی اسوه است، انقلاب ایران؛ اولین انقلاب حقیقی اسلامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید