آژانس بین المللی انرژی اتمی انتقال گاز UF6 به فردو را تأیید کرد

به گزارش مجله ویراپارس، آژانس بین المللی انرژی اتمی شامگاه پنج شنبه تأیید کرد که ایران کار انتقال گاز هگزافلوراید اورانیوم (UF6) به فردو را به انجام رسانده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی انتقال گاز UF6 به فردو را تأیید کرد

به گزارش گروه بین الملل مجله ویراپارس به نقل از رویترز، آژانس بین المللی انرژی اتمی شامگاه پنج شنبه تأیید کرد که ایران یک سیلندر یا گاز هگزافلوراید اورانیوم را به سایت فردو انتقال داده و آن را به سانتریفیوژها در این سایت هسته ای متصل نموده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی کمتر از 24 ساعت پس از شروع گازدهی به سانتریفیوژها در تأسیسات فردو گفت که ایران اقدام به اتصال سیلندر به دو آبشار سانتریفیوژ برای انجام عملیات پسیواسیون (passivaition) نموده است.

بر اساس گزارشی که آژانس بین المللی انرژی اتمی در اختیار کشورهای عضو خود قرار داده و رویترز ادعا می نماید که این گزارش را مشاهده نموده است، به جز دو آبشار سانتریفیوژی که سیلندر به آنها متصل شده، چهار آبشار سانتریفیوژ دیگر در تأسیسات فردو وجود دارد که هنوز تغییری در وضعیت آنها مشاهده نشده است،

به نوشته رویترز، آژانس در گزارش خود درباره شروع غنی سازی در سایت هسته ای فردو اظهارنظر ننموده است.

ایران که طی ماههای گذشته در پاسخ به بدعهدی طرف های اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان طی سه مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته ای خود نموده بود، روز سه شنبه 14 آبان گفت که در چارچوب گام چهارم کاهش تعهدات هسته ای خود، گازدهی به سانتریفیوژ ها در تأسیسات هسته ای فردو را برای اولین بار بعد از توافق هسته ای سال 2015 از سر خواهد گرفت.

در نخستین ساعات بامداد روز پنج شنبه 16 آبان، سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران گفت کار گازدهی به سانتریفیوژها در سایت هسته ای شهید علیمحمدی (فردو) شروع شده است.

ایران تأکید نموده است که روند کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته ای خود را تا زمانی که طرف های اروپایی برجام تعهداتشان را اجرا نکنند، ادامه خواهد داد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 557

به "آژانس بین المللی انرژی اتمی انتقال گاز UF6 به فردو را تأیید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس بین المللی انرژی اتمی انتقال گاز UF6 به فردو را تأیید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید