10 فیلم مهم اروپایی سال 2019 که ارزش دیدن دارند

به گزارش مجله ویراپارس، سینمای اروپا همواره چیزی برای شگفت زده کردن مخاطب در آستین دارد. سال 2019 هم با مجموعه فیلم هایی درباره زندگی، عشق و روابط خانوادگی برای سینمای اروپا سال پرباری بود.

10 فیلم مهم اروپایی سال 2019 که ارزش دیدن دارند

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

در حالی که برخی از این فیلم ها چشم اندازهای جدیدی را در خصوص موضوعات روزمره روزگار ما ارائه می دهند، برخی دیگر دوباره به گذشته و تبعات آن می پردازند و فرصتی برای کشف زمان های فراموش شده یا مکان های ناشناخته ایجاد می نمایند. تنوع این فیلم ها محدود به طرح اصلی آن ها نیست و در تکنیک های سینمایی که توسط کارگردانان استفاده می گردد نیز قابل مشاهده است.

فیلم های 2019 نشان دهنده خلاقیت و سلطه کارگردانان مطرح و عظیمی مانند پدرو آلمودوار، سلین سیاما و همچنین کارگردانان جوان و خوش آتیه ای همچون برایان ولش و استیون واترلود بود. در سال 2019 فیلم های باکیفیتی به نمایش درآمدند و نسل جدیدی از بازیگران جوان و فوق العاده دراین قاره قدیمی ظهور کردند.

این فیلم ها به غیر از بازی خوب بازیگران شان یک عنصر اساسی دیگر از فیلم های عظیم را نیز با خود دارند: این آثار در ذهن مخاطبان شان می مانند چرا که عمق احساسات انسان ها و پیچیدگی زندگی را به تصویر می کشند. لزوما روی شرایط یا شخصیت های خارق العاده تمرکز نمی نمایند، آن ها قدرت فوق العاده انسانیت را نشان می دهند.

بیشتر این فیلم ها قبلا در جشنواره های اروپایی جایزه گرفته اند و دو فیلم از این فهرست 10تایی (فیلم بینوایان و فیلم درد و شکوه) نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم بین المللی جوایز اسکار بودند.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به 10 فیلم اروپایی برجسته سال 2019 که باید مورد توجه قرار دهید:

10- هفده سالگی

عنوان اصلی: Seventeen

کارگردان: دانیل سانچس آره بالو

بازیگران: بیل مونتورو، ناچو سانچز، لولا کوردون

محصول: اسپانیا

فیلم سینمایی هفده سالگی به کارگردانی و نویسندگی دانیل سانچس آره بالو یک فیلم اسپانیایی درباره روابط خانوادگی است که در طبیعت زیبای شمال اسپانیا جایی به نام کانتابریا فیلم برداری شده است.

هفده سالگی داستان نوجوانی به نام هکتور (با بازی بیل مونتورو) است که برای تحقق آخرین آرزوی مادرعظیمش از یک مرکز بازپروری نوجوانان فرار می نماید و همزمان به جستجوی سگی که وابسته اش بوده می پردازد. هکتور چند روز قبل از اینکه به سن قانونی یعنی 18 سالگی برسد از بازداشتگاه فرار نموده و برادر عظیمترش اسماعیل را که مسئولیت پذیرتر از خود او است را متقاعد می نماید تا در این راستا ماجراجویانه به او بپیوندد. روابط بین این دو برادر به دنبال زخم هایی که خورده اند دچار آشفتگی است اما همزمان همین آسیب های گذشته است که هر دوی آن ها را به هم گره می زند و روابط بین شان را مستحکم می نماید.

داستان فیلم به طور طبیعی و البته در لحظاتی همراه با برخی کلیشه ها پیش می رود اما کارگردان فیلم دانیل سانچس آره بالو با آمیزه ای از شوخ طبعی و لحظات احساسی تاثیرگذار در فیلم، این ضعف را می پوشاند. شخصیت های فیلم وضعیتی یک نواخت ندارند؛ آن ها گاهی احساس ضعف و ناایمنی می نمایند، گاهی سرسختی و لجاجت به خرج می دهند و لحظاتی اسیر دست احساسات اند. در کل اگر قرار باشد در توضیح فیلم هفده سالگی فقط یک کلمه بگوییم آن کلمه انسانیت خواهد بود. هفده سالگی فیلمی است که پیروز شده یک داستان موثر را به زیبایی روایت کند.

9- دستکش طلایی

عنوان اصلی: The Golden Glove

کارگردان: فاتح آکین

بازیگران: یوناس داسلر، مارگارت تیزل، کاتیا استت

محصول: آلمان، فرانسه

فیلم سینمایی دستکش طلایی بر اساس داستان قاتلی سریالی به نام فریتز هونکا توسط فاتح آکین کارگردان آلمانی تبار ساخته شده است. دستکش طلایی اثری ترسناک با روایتی بی رحمانه است که برای به تصویر کشیدن داستان یکی از خشن ترین قاتل های سریالی آلمان آنچنان به استفاده از تعلیق یا تخیلات تماشاگران تکیه نمی نماید. فریتز هونکا در سال 1970 میلادی در فرانکفورت چهار زن را به شکل وحشیانه ای به قتل می رساند؛ واقعه ای که باعث ایجاد رعب و وحشت در شهر می گردد. فیلم آکین با وضوح، سادگی و بدون تمرکز بر پیشینه قربانیان، قاتل یا مقاماتی که قصد دستگیری او را دارند قصه را روایت می نماید.

در واقع دستکش طلایی صرفاً روی واقعیت های وحشتناکی که شخصیت اصلی فیلم را مشهور ساخته است، متمرکز شده: روش خشونت آمیز او در قتل قربانیانش. روشی وحشیانه، خشن و حتی بیمارگونه. داستان فیلم دستکش طلایی قطعاً داستانی نیست که به دنبال توجیهی برای قتل های هونکا باشد. در عین حال با صحنه های وحشت آور و ترس های واقعی که خلق می نماید از موثرترین فیلم هایی است که درباره قاتلان سریالی ساخته شده. یوناس داسلر در نقش فریتز هونکا بازی شگفت انگیزی ارائه داده و به خوبی از پس ایفای نقش این قاتل سریالی برآمده است.

این حقیقت که آکین در فیلمش به دنیال توضیحات روانشناختی وحشی گری های فریتز هونکا نیست به اثر رنگ و بویی کاملا متفاوت بخشیده. دستکش طلایی ترس ها و آشفتگی های جامعه را نشان می دهد؛ فیلم وحشتی که نام فریتز هونکا باید در مستمع برانگیزد را به خوبی در مخاطبانش ایجاد می نماید.

8- تابستان فوق العاده من با تس

عنوان اصلی: My Extraordinary Summer with Tess

کارگردان: استیون واترلود

بازیگران: سانی کوپس فان اوترن، جوزفین آرنتسن، ژبو خریتسما

محصول: هلند، اتریش

فیلم سینمایی تابستان فوق العاده من با تس اثری هلندی است با درون مایه بلوغ به کارگردانی استیون واترلود. این فیلم اقتباسی است از کتابی به همین نام نوشته آنا ولتز. داستان فیلم در خصوص کودکی، بی گناهی و ترس از تنهایی و مرگ است که به زیبایی از دیدگاه سم بیان می گردد. سم پسری ده ساله است که تعطیلاتش را به همراه خانواده خود در یک جزیره در هلند می گذراند. او به عنوان جوانترین عضو خانواده اش، از این فکر که خانواده اش روزی می میرند و او تنها می ماند، وحشت دارد. سم خیلی زود با تس، دختری پرماجرا، پرانرژی و شجاع روبرو می گردد که دیدگاه متفاوتی نسبت به زندگی دارد.

هنگامی که این دو شخصیت در این تعطیلات تابستانی ترس ها، اضطراب ها و خواسته های دوران کودکی شان را کشف می نمایند سم یاد می گیرد که زندگی پیش بینی بدترین ها نیست بلکه دریافتن و تسخیر کردن زمان حال است. تابستان فوق العاده من با تس می توانست به راحتی تبدیل به یک فیلم انگیزشی سطح پایین گردد اما با نگاه دقیق کارگردان اثر استیون واترلود، به یک داستان صمیمانه در خصوص جوانان، دوستی با سوالاتی ساده اما عمیق مربوط به هستی تبدیل شده. فیلمی با صحنه های بدیع و گیرا، در برخی مواقع عمیق، با این وجود همیشه سرگرم نماینده و شگفت آور.

7- بیتس

عنوان اصلی: Beats

کارگردان: برایان ولش

بازیگران: لورا فریزر، لورن مک دونالد، کریستین اورتگا

محصول: بریتانیا

فیلم سینمایی بیتس از محصولات سینمای بریتانیا است و توسط برایان ولش کارگردانی شده. ولش سابقه ساخت چند فیلم سینمایی و کارگردانی آثار تلویزیونی را در کارنامه دارد که از جمله آن ها می توان به کارگردانی یک قسمت از مجموعه آینه سیاه (Black Mirror) به نام همه تاریخچه تو (The Entire History of You) اشاره نمود.

فیلم سینمایی بیتس داستان زندگی دو نوجوان را در یکی از پرآسیب ترین دوره های تاریخ بریتانیا دنبال می نماید. فیلم فضایی نوستالژیک دارد و تصویری از مناطق دلگیر صنعتی اسکاتلند در دهه نود را پیش چشم مخاطب می آورد. از مسائل خانوادگی گرفته تا درگیری با قانون و پلیس درون این اثر سینمایی تصویر شده اما تمرکز فیلم بر نوسان و بالا و پایین رابطه دو نوجوان حفظ می گردد که در این فضا زیست می نمایند. ولش کارگردان اثر، خود در دهه نود دوران نوجوانی اش را گذرانده و متولد اسکاتلند است به این ترتیب شناختی عینی از موضوع دارد.

تقریبا بخش عمده فیلم سیاه و سفید است و دشواری های زندگی جوانان و نوجوانان اسکاتلندی را با لحنی احساسات برانگیز ترسیم می نماید. با این وجود در معدود صحنه هایی کارگردان تصمیم گرفته از تصاویر رنگی هم در کنار تصاویر سیاه و سفید بهره ببرد. این تصاویر رنگی در یک هماهنگی مناسب با حال و هوای شخصیت ها و موسیقی فیلم غنای بیشتری به این اثر سینمایی بخشیده است. فیلم به وسیله تضادهای درونش پیروز شده داستان قدرتمندی درباره دوستی و جوانی در اسکاتلند اواسط دهه نود روایت کند.

6- آن ها که ماندند

عنوان اصلی: Those Who Remained

کارگردان: بارناباش توث

بازیگران: کارولی هایدوک، ابیگیل سوک، ماری ناگی

محصول: مجارستان

فیلم سینمایی آن ها که ماندند به کارگردانی بارناباش توث کارگردان مجارستانی طرح اصلی خود را روی پیامدهایی که جنگ جهانی دوم و هولوکاست بر مجارستان داشته است متمرکز می نماید. شخصیت های اصلی فیلم دو بازمانده از فاجعه هولوکاست هستند؛ یک پزشک 42 ساله به نام آلدو (با بازی کارولی هایدوک) و یک دختر نوجوان 16 ساله به نام کلارا (با بازی ابیگیل سوک) که هر دوی آن ها خانواده شان را از دست داده اند و با احساس گناه و ناامیدی روزگار می گذرانند.

آن ها که از تجربه خود در هولوکاست آسیب جدی دیده بودند اکنون باید با واقعیت یک کشور فروپاشیده و یک حکومت مستبد جدید روبرو شوند. در ابتدا کلارا در چهره آلدو پدرش را می بیند که بسیار دلتنگ او است. آلدو نیز هنوز بابت از دست دادن همسر و فرزندش در هولوکاست رنج می کشد اما کلارا همچون یک پرتوی امیدبخش به او روحیه می دهد؛ روحیه ای که به آلدو امکان می دهد خود را در جامعه ای بیمار با مناسبات ناعادلانه حفظ کند. به این ترتیب دردهای گذشته این دو نفر را به هم وصل نموده است.

فیلم سینمایی آن ها که ماندند به نوعی در وصف ضربه روحی سختی است که خانواده ها و اجتماع را به کلی نابود نموده و زندگی های فروپاشیده شان را در دنیایی گیج نماینده رها نموده تا با واقعیت های وحشتناک دوره پس از جنگ روبرو شوند. اما عشق و محبت عمیق تر از درد است. احساسی که آلدو و کلارا به آن احتیاج دارند تا بر ناامیدی غلبه نمایند.

آن ها که ماندند اثری است که احساسات شما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. این فیلم نشان می دهد زنده ماندن یک نتیجه نیست بلکه یک فرایند است؛ فرایندی که برای آن حضور عشق و پیوندهای انسانی کاملا لازم است.

5- پرتره دوشیزه ای شعله ور

عنوان اصلی: Portrait of a Lady on Fire

کارگردان: سلین سیاما

بازیگران: نوئمی مرلان، آدل انل، لوانا بایرامی

محصول: فرانسه

فیلم سینمایی فرانسوی پرتره دوشیزه ای شعله ور ارتباط میان دو زن یعنی ماریان (با بازی نوئمی مرلان) و هلوئیز (با بازی آدل انل) را در منطقه بریتان فرانسه و در اواخر قرن هجدهم میلادی نشان می دهد. ماریان یک نقاش است که توسط مادر هلوئیز استخدام شده تا یک پرتره عروسی از ماریان نقاشی کند.

سلین سیاما کارگردان و نویسنده این اثر سینمایی است که ابتدا در جشنواره کن مورد توجه نهاده شد. این اثر در بخش اصلی جشنواره کن به رقابت پرداخت و جایزه بهترین فیلمنامه را از این فستیوال هنری دریافت کرد. جدیدترین اثر سیاما در سال 2019 مورد توجه منتقدین بسیاری نهاده شد و از طرف بسیاری از مجلات و نشریات در فهرست بهترین فیلم های سال جا داشت. صحنه های خیره نماینده و قاب بندی های فوق العاده ای که سیاما در فیلم خلق نموده در کنار موسیقی گوش نوازی که در این اثر سینمایی شنیده می گردد تماشاگران را تحت تاثیر قرار داده و موجب می گردد پرتره دوشیزه ای شعله ور یک دستاورد عظیم و ماندگار از سینمای اروپا در سال 2019 باشد.

سیاما برخلاف معمول به جای بهره گیری از تضادها یا دنبال کردن جریان متعارف درام برای بیان داستان خود و القای احساس درونی آن به تماشاگر از دیالوگ ها ، حرکات و اشارات کوچک اما موثر بهره می گیرد.

پرتره دوشیزه ای در آتش فیلمی عمیق و قابل تامل است که به تماشاگر این امکان را می دهد تا تاثیر هنر را بر تغییر سرنوشت و روابط عاطفی آنالیز کند.

4- درد و شکوه

عنوان اصلی: Pain and Glory

کارگردان: پدرو آلمودوار

بازیگران: آنتونیو باندراس، سیسیلیا روت، لئوناردو اسباراگلیا

محصول: اسپانیا

فیلم سینمایی درد و شکوه آخرین اثر کارگردان صاحب نام اسپانیایی پدرو آلمودوار است که داستان زندگی مردی به نام سالوادور مالو (با بازی آنتونیو باندراس) را روایت می نماید. سالوادور کارگردانی است که با رسیدن به دوران پیری دچار افسردگی شده است. او از نظر جسمی قدرتش را از دست داده و درگیر بیماری های جسمی مختلف است. تمام این بحران های جسمی و روحی رابطه علت و معلولی مرموزی با خلاقیتش دارند. به این ترتیب باید گفت چشمه های خلاقیت این کارگردان خشکیده است.

در فیلم درد و شکوه شاهد دوران کودکی شخصیت اصلی تا رسیدن به زندگی امروز او هستیم: آموزش، عشق اول و دستاوردهای او به عنوان یک کارگردان پیش چشم مخاطب می آید.

شاید تنوع و تفاوت در فیلم هایی که پدرو آلمودوار در کارنامه کاری خود دارد مهم ترین دلیلی است که این کارگردان را در زمره یکی از محبوب ترین هنرمندان اسپانیا قرار داده است. تماشای فیلم درد و شکوه از این جهت بسیار لذت بخش است که درباره احساساتی است که همه ما در زندگی خود تجربه نموده ایم: ناامنی، ترس، عشق، ناامیدی و غرور.

فیلمساز با خلق تصاویر و دیالوگ های به یادماندنی جلوه فوق العاده ای به فیلم بخشیده. در این اثر نیمه اتوبیوگرافیک، آلمودوار نه تنها به وفور از رنگ قرمز که به امضای هنری او در سینما تبدیل شده است استفاده می نماید، بلکه به طرز ماهرانه ای با قاب بندی ها نیز بازی نموده و از لحاظ بصری جلوه های خیره نماینده ای را پیش چشم می کشد. درد و شکوه به ناگزیری رنج، شنمایندگی و ضعف های انسانی می پردازد.

فیلم سینمایی درد و شکوه در مراسم اسکار نامزد دریافت دو جایزه (بهترین فیلم بین المللی و بهترین بازیگر نقش اصلی مرد) شد و تا به امروز جوایز بسیاری دریافت نموده است. درد و شکوه یکی از بهترین فیلم های سال 2019 و یکی از خلاقانه ترین آثار آلمودوار است.

3- خرابکار سیستم

عنوان اصلی: System Crasher

کارگردان: نورا فینگشایت

بازیگران: هلنا تسنگل، آلبرشت شوخ، گابریل ماریا اشمایده

محصول: آلمان

خرابکار سیستم یک درام آلمانی تاثیرگذار است درباره بچه هایی که نمی توانند با جامعه سازگار شوند و هم زمان در خصوص سیستمی اجتماعی است که نمی تواند محیطی امن برای نوجوانان ظاهرا دردسرساز فراهم کند.

فیلم سینمایی خرابکار سیستم ماجرای دختربچه 9 ساله ای به نام بنی (با بازی هلنا تسنگل) است. دختربچه ای دردسرساز و طغیانگر که برای خودش و اطرافیانش خطرناک است. درحالیکه مادرش از او وحشت دارد بنی به یکی از مراکز خدمات اجتماعی بچه ها انتقال داده می گردد . جایی که به نظر نمی رسد کسی قادر باشد برای غلبه بر آسیب هایی که بنی در گذشته با آن ها روبرو بوده به او کمکی کند. هلنا تسنگل در نقش بنی عملکردی شگفت انگیز، بالغانه و واقع بینانه ارائه نموده و شخصیتی واجد پیچیدگی آفریده که به فیلم ارزش و اعتباری دوچندان می بخشد. باید اعتراف کرد تماشای این فیلم با وجود اتفاقات دردناکی که بنی با آن ها روبرو می گردد کار آسانی نیست.

کارگردان فیلم خرابکار سیستم نورا فینگشایت، برای نواقص سیستم ضرورتا به دنبال مقصر نیست اما واقعیتی دردناک و افسرده نماینده را به تصویر می کشد. مخاطب هنگام تماشای این اثر سینمایی با احساس درماندگی روبرو می گردد. با این وجود جدیدترین اثر این کارگردان زن از بهترین فیلم های سینمای آلمان طی سال های گذشته است.

2- افسر و جاسوس

عنوان اصلی: An Officer and a Spy

کارگردان: رومن پولانسکی

بازیگران: ژان دوژاردن، لویی گارل، امانوئل سنیه

محصول: فرانسه، ایتالیا

فیلم سینمایی افسر و جاسوس جدیدترین اثر رومن پولانسکی کارگردان برجسته و پرحاشیه لهستانی از جمله آثار مطرح سال 2019 بود.

فیلم جدید رومن پولانسکی به ماجرای دریفوس مربوط است. یک پرونده قضایی بی نهایت معروف که براساس آن آلفرد دریفوس افسر یهودی ارتش فرانسه، در دادگاه به اتهام خیانت به حبس محکوم شد. به نظر می رسد ساخت این اثر توسط پولانسکی به نوعی جوابیه ای باشد بر اتهاماتی که متوجه خود این فیلم ساز است.

پولانسکی سال ها پیش به دلیل تعرض جنسی در ایالات متحده آمریکا پرونده ای گگردده دارد و عملا از این کشور فرار نموده. او از جمله چهره هایی است که پس از همه گیری جنبش می تو در هالیوود دوباره مورد توجه نهاده شد و حضور فیلمش در جشنواره ونیز با اعتراضاتی گسترده روبرو شد با این حال افسر و جاسوس پیروز شد جایزه عظیم هیئت داوران این جشنواره را تصاحب کند.

1- بینوایان

عنوان اصلی: Les Misérables

کارگردان: لاج لی

بازیگران: دیمین بنارد، الکسیس ماننتی، جیبریل زونگا

محصول: فرانسه

فیلم سینمایی بینوایان اولین فیلم بلند کارگردان فرانسوی لاج لی است. این فیلم که خشونت، بی عدالتی و فقر را در پاریس امروز به تصویر کشیده یکی از قابل توجه ترین فیلم های سال 2019 بود. لاج لی بعد از فیلم کوتاهی که با همین نام در سال 2018 ساخت سراغ فراوری این اثر سینمایی رفت؛ یک درام پلیسی درباره درگیری های روزمره طبقات فرودست و حاشیه نشین پاریس با نهادهای اعمال نماینده قدرت در جامعه. جامعه ای فقیر که مورد تبعیض های زیادی نهاده شده و شرایط زندگی اش در پاریس معاصر روز به روز دشوارتر می گردد. این اثر سینمایی در منطقه مونفرمی در حومه پاریس و با اشاراتی به رمان بینوایان ویکتور هوگو ساخته شده است.

لی پیش از این به ساخت آثار مستند و کوتاه می پرداخت اما با حضور فیلمش در جشنواره کن 2019 بیش از پیش مورد توجه جهانی نهاده شد.

فیلم بینوایان اگرچه اقتباسی از رمان ویکتور هوگو نیست اما استفاده از نام فیلم به شکلی هدفمند رخ داده است. لاج لی در فیلمش به نمایش نزاع میان فرودستان مسلمان و پلیس فرانسه که آن ها را سرکوب می نماید پرداخته است و به نوعی نشان می دهد زندگی فرودستان و فقرا در حاشیه های شهرهای فرانسه به همان منوالی است که در بینوایان هوگو نمایش داده شده بود. در این فیلم استیفن ریوز (با بازی دیمین بنارد) به تشکیلات پلیس مونفرمی می پیوندد و شاهد فساد و انحراف رییس خود در تشکیلات است. ارتباطات پر از تنش که میان پلیس و بچه ها و نوجوانان وجود دارد و برخورد همکاران استیفن با این موضوعات حقیقتی تلخ را درباره بی عدالتی، نابرابری و خشونت پلیس بیان می نماید. در واقع در بینوایان به خط باریکی که میان خوب و بد وجود دارد اشاره می گردد.

بینوایان نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی و یکی از شجاعانه ترین فیلم های سال 2019 با بازی های بسیار درخشان است. این اثر سینمایی سوالاتی اساسی را درباره تبعیض، خشونت و روابط انسانی مطرح می نماید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 995

به "10 فیلم مهم اروپایی سال 2019 که ارزش دیدن دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 فیلم مهم اروپایی سال 2019 که ارزش دیدن دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید