گردشگری مذهبی دارای بیشترین سهم گردشگری در کشور

به گزارش مجله ویراپارس، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است در بحث گردشگری و فعال کردن ظرفیت های حضور گردشگران خارجی نباید به یک ساحت گردشگری اکتفا گردد.

گردشگری مذهبی دارای بیشترین سهم گردشگری در کشور

به گزارش میراث آریا به نقل از خانه ملت، اصغر مسعودی درباره علل افزایش پیدا نکردن سفر توریست خارجی به ایران در پی ارزان شدن هزینه سفر آنها گفت: یکی از ضعف های گردشگری در کشور، بحث ناشناخته بودن ظرفیت های مهم گردشگری ایران است؛ گردشگر خارجی شناخت آنچنانی از ایران و جاذبه های سفر به ایران ندارد.

رسانه های غربی ایران را کشوری ناامن تصویر نموده اند

نماینده مردم نی ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران برای خارج از کشور به خوبی معرفی نشده، اضافه کرد: از سوی دیگر تبلیغاتی که علیه ایران شده تاثیر بسیار جدی و مهمی در تصویر گردشگر خارجی دارد؛ علیرغم اینکه ایران یک کشور امن است ولی ابررسانه های غربی به شکلی علیه ایران تبلیغات می نمایند که کشور ما را ناامن جلوه می دهد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شرح داد: تصویر رسانه های غربی ایران را کشوری ناامن معرفی نموده که بسیاری از امکانات رفاهی در آن وجود ندارد و مردم ایران را گرفتار تأمین امور اولیه و ضروری زندگی نشان می دهد و به همین دلیل مخاطب این گزارش ها رغبتی برای سفر به ایران پیدا نمی کند.

موازی کاری نهادهای فرهنگی در فعالیت های خارج از کشور

او بر ضرورت هم افزایی دستگاه های مرتبط با این حوزه تاکید نمود و گفت: برای تبیین حوزه گردشگری در کشور، سازمان میراث فرهنگی و گردشگی حتما باید با رایزن های فرهنگی در سفارتخانه های ایران و سازمان ارتباطات هماهنگ و همراه باشد و ارتباطات خود را تنگاتنگ کند.

مسعودی ادامه داد: یکی از مسائل موجود در کشور، بحث موازی کاری نهادهای فرهنگی است که در خارج از کشور فعالیت دارند؛ اگر آنها با هم در یک راستا و با یک جهت و هدف هماهنگ باشند می توانند هم از امکانات یکدیگر برای پیشبرد اهداف استفاده نمایند و هم بهتر ظرفیت های کشور در گردشگری را به دنیا معرفی نمایند.

وجوه مختلف گردشگری فعال گردد

مسعودی، خاطر نشسان کرد:ایران با حدود 15 کشور همسایه است و اگر بتواند فقط از همین کشورها برای ارتقای گردشگری سلامت استفاده کند، فرصت بسیار خوبی فراهم خواهد شد.

او همچنین بر ضرورت فعال کردن حوزه های مختلف گردشگری از جمله گردشگری سلامت، گردشگری مذهبی، گردشگری سیاحتی و غیره تاکید نمود و گفت: در بحث گردشگری و فعال کردن ظرفیت های حضور گردشگران خارجی نباید به یک ساحت گردشگری اکتفا گردد.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: کشور ما یکی از میراث داران دنیا از جنبه های تاریخی و میراث فرهنگی است و بسیاری از استان ها از نظر آثار باستانی می توانند به عنوان یک قطب دنیای در گردشگری تاریخی مطرح شوند.

وی به حوزه گردشگری سلامت اشاره نمود و گفت: پزشکی ایران و تجهیزات کشور از این منظر در سطح بالایی واقع شده است و باید این ظرفیت برای جذب گردشگران سلامت از کشورهای همسایه فعال گردد؛ ایران با حدود 15 کشور همسایه است و اگر بتواند فقط از همین کشورها برای ارتقای گردشگری سلامت استفاده کند، فرصت بسیار خوبی فراهم خواهد شد.

بیشترین سهم گردشگری در کشور را گردشگری مذهبی دارد

مسعودی همچنین با اشاره به گردشگری مذهبی و بهره برداری کشور از آن شرح داد: بیشترین سهم گردشگری در کشور را گردشگری مذهبی دارد و آن هم به دلیل مجاورت با کشورهای مسلمان همسایه است و به همین دلیل شهر مشهد بیشترین میزان زائر و گردشگر خارجی را دارد که نگاه زیارتی دارند.

او، گفت: اگر بسته ها و پکیج های مختلف و مشخصی برای گردشگران تعریف گردد تا در کنار گردشگری مذهبی بتوانند از طبیعت، میراث تاریخی و باستانی و ... دیدن نمایند، فرصت خوبی به وجود خواهد آمد تا گردشگری خودش رویش و زایش داشته باشد.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین بر ضرورت فراهم ساختن زمینه و زیرساخت مناسب برای حضور گردشگران تاکید نمود و اضافه کرد: باید بسترهای لازم ایجاد گردد تا حضور چندروزه گردشگران خارجی در شهرهای مختلف کشور با راحتی و آسایش همراه باشد؛ ضمن آنکه برای راهنمایان گردشگری و مردم نیز برای نوع مواجهه با توریست خارجی آموزش ببینند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 28 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 278

به "گردشگری مذهبی دارای بیشترین سهم گردشگری در کشور" امتیاز دهید

1 کاربر به "گردشگری مذهبی دارای بیشترین سهم گردشگری در کشور" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری مذهبی دارای بیشترین سهم گردشگری در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید