چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟

به گزارش مجله ویراپارس، افکار منفی (negative thoughts) را به کمک خودآگاهی، تکنیک توقف فکر، یادداشت کردن، جایگزین کردن فکر و تقویت مثبت اندیشی و... از خود دور کنید.

چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟

افکار منفی خواه ناخواه به سراغ همه ما می آیند. اما مهم این است که بدانیم در مقابله با آنها چه کنیم. چرا که این افکار به سرعت می توانند بزرگ شوند و از یک فکر کوچک به یک فکر منفی بزرگ و تخریب کننده تبدیل شوند. با راهکارهای زیر این اتفاق را مانع شوید و به جا آن ذهن خود را به سمت افکار مثبت برده و به آنها پروبال دهید.

با افکار منفی چه کنیم؟

بدانید در ذهنتان چه می گذرد. سلسه افکاری که در اثر یک اتفاق کوچک به وجود می آید را در ذهن خود مرور کنید. مثلا دستتان به فنجان می خورد. چای روی زمین می ریزد و شما احساس شرمندگی و خشم می کنید. واقعا آن لحظه در ذهن شما چه گذشت؟ شاید همین که چای ریخت پیش خودتان گفتید: اه، این چای رو نباید اینجا می گذاشت و بعد هم سلسله افکارتان ادامه پیدا می کند: آخه من بهش چی بگم؟ از دستش خسته شدم. همش بی دقتی، این هم شد شانس؟ واقعا که بدبختم. و حالا به شدت از دست او که شاید هم اصلا خطایی نکرده است عصبانی می شوید. خب حالا اگر خودآگاهی داشته باشید و بدانید که این فرآیند سلسله وار است که بهمن وار هرچه ادامه می یابد سنگین تر و حتی غیرمنطقی تر می شود باعث می شود جلو اثرات زیاد آن گرفته شده و فقط شما در حد همان ریختن و کثیف شدن فرش از این اتفاق ناراحت شوید. پس خودآگاهی و همین که بدانیم در ذهن ما چه می گذرد خود به خود حتی اگر کار زیادی هم برای توقف آن نکنیم به کاهش اثرات آن منجر می شود.

وقتی که متوجه ورود افکار یا تصاویر منفی به ذهن خود می شوید، سعی کنید با گفتن کلمات یا عباراتی آنرا متوقف کنید. کلماتی مثل بسه یا کافیه. اگر تنها هستید می توانید با صدای بلند آنها را ادا کنید، اما ضرورتی ندارد. تجسم تصاویری مثل علامت قرمز ورود ممنوع هم وقتی که کلمات تاثیر ندارند کارایی دارد.مهم این است که در اولین لحظه حضور ذهنمان در این فرآیند سلسله وار گفتمان درونی آن را قطع کنیم.

برای مثال دوست صمیمی مان سرزنش می کند که چرا به او سر جلسه امتحان تقلب نرسانده ایم و ما هم تحت تاثیر انتقاد او ناراحت شده و پیش خود می گوییم عجب آدم بی ملاحظه ای! می خواهد آبروی مرا ببرد، همش توقعات زیادی دارد، آخه خودش مگر واسه من چی کار کرد؟ واقعا که! ما هم عجب دوستانی داریم و… بسته به اینکه این سلسه افکار را با چه شدتی و تا کجا ادامه دهید ممکن است آنقدر عصبانی و آزرده خاطر شوید که تصمیم بگیرید برای همیشه (البته در آن لحظه) با او قطع ارتباط کنید. در حالی که در همان لحظه اول یعنی بعد از انتقاد او این مکالمه درونی را قطع می کردید یا اصلا عصبانی نمی شدید و یا شدت آن بسیار کم بود.

طی تحقیقاتی که انجام گرفته است نوشتن، اثر بسیار عمیقی در سیستم عصبی ما دارد. نوشتن افکار اتوماتیک باعث می شود تا جزیی ترین افکار پنهان یا برق آسایی که از ذهن ما می گذرد را شکار کنید.

واقعیت آن است که افکار اتوماتیک آنقدر برق آسا هستند که کشف آن ها تقریبا در لحظه بسیار مشکل است و باید در فرصت مناسب مثلا هر شب در آرامش آن واقعه را مثلا جر و بحثتان با همسایه را در ذهن تان مرور کنید و ببینید در آن لحظه به خودتان چه گفتید؟ چه چیزی را تصور کردید و چه فکری از ذهنتان گذشت؟ و آن را لحظه به لحظه بنویسید. پیشنهاد می کنم اگر این کار را می کنید سعی نمایید جلو هر فکر جای خالی بگذارید تا بعدا فکر مثبت جایگزین را هم جلو آن بنویسید.

اگر افکار منفی شما، به احساساتی مثل ترس، خشم و یا حسادت مربوط می شود باز می توانی آنها را یادداشت کرده و اگر دوست داشتید آن را پاره کنید، آتش بزنید یا هر عمل دیگری که بیانگر حس شما نسبت به آن موضوع باشد. کسانی که نمی توانند دغدغه های خود را در قالب کلمات بیان کنند، خلاقیت های هنری هم اثر مشابه دارد. می توانید تصویری را نقاشی کنید و آن را نابود کنید. (یا آنرا به تصویری مثبت تبدیل کنید)

حالا جلو هر فکر یک فکر مثبت یادداشت کنید. مثلا جلو فکر منفی که می گوید: عجب آدم بی ملاحظه ای بگویید: به نظر می رسد کمی عصبانی است، احتمالا این موضوع ناراحتش کرده و یا بگویید شاید رفتارش کمی بی ملاحظه باشد و واقعا اینقدر زیاد نیست.

اگر افکار منفی زمان زیادی است که ذهن شما را درگیر کرده، در این صورت چندین هفته را باید صرف محدود کردن آنها کنید. بهترین روش، مشخص یک مدت زمان مشخص، که ذهن شما تا آن لحظه اجازه دارد منفی باشد، است. به تدریج با محدود کردن عرصه منفی گرایی، متعهد می شوید که اجبارا آن را متوقف کنید.

توصیه هایی برای مثبت اندیشی بیشتر

  • مدیتیشن یا یوگا انجام دهید. یوگا به ذهن آرامش و راحتی می بخشد و فکر را به زمان حال برمی گرداند، زیرا زمان حال است که ارزش بسکمک دارد.
  • لبخند بزنید. لبخند زدن کاری است که به ندرت انجام می دهیم؛ بنابراین جلوی آینه رفته و سعی کنید بخندید. این کار واقعا کمک می کند حال خود را تغییر بدهید و از اضطراب خود بکاهید.
  • خود را با افراد مثبت احاطه کنید. گاهی برای رهایی از افکار منفی با دوستی که می دانید می توانید بازخورد سازنده و خوبی از او بگیرید، تماس بگیرید، دوستی که افکار مثبت شما را تقویت کند.
  • نقش یک قربانی را بازی نکنید. زندگی خود را بسازید و مسئولیت آن را به عهده بگیرید.
  • به دیگران کمک کنید. به مسائل خود فکر نکنید بلکه سعی کنید برای شخص دیگری کار خوبی انجام دهید.
  • به یاد داشته باشید هیچ کسی کامل نیست و به زندگی ادامه دهید.
  • آواز بخوانید. احساسات خود را بروز می دهیم که این کار موجب آرامش ما می شود.
  • سخنان مثبت بخوانید. خوب است یادداشت هایمان از سخنان بزرگان را بر روی رایانه، در یخچال و آینه نصب کنیم.
  • فهرست ده چیزی را که در حال حاضر برای آن شکرگزار هستید، بنویسید. شکرگزار بودن به ما کمک می کند تا قدر چیزهایی را که داریم بدانیم.
منبع: setare.com
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1276

به "چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید