هشدار ترکیه درباره عواقب عدم برقراری آتش بس در لیبی

به گزارش مجله ویراپارس، رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه هدف کشورش خاتمه دادن به بحران لیبی است، گفت اگر آتش بس در این کشور برقرار نشود، آشوب به تمام مدیترانه سرایت می نماید.

هشدار ترکیه درباره عواقب عدم برقراری آتش بس در لیبی

به گزارش گروه بین الملل مجله ویراپارس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز (آدینه) درباره عدم برقراری کامل آتش بس در لیبی هشدار داد.

اردوغان طی سخنرانی در مراسمی در یک دانشگاه ترکیه ای در آلمان با حضور آنگلا مرکل صدراعظم این کشور، گفت اگر آتش بس در لیبی هرچه سریعتر عملیاتی نگردد، آشوب بر کل منطقه مدیترانه کشیده می گردد.

به نوشته خبرگزاری آناتولی وی با تاکید بر تداوم حمایت ترکیه از دولت وفاق ملی لیبی، شرح داد: امیدواریم که جامعه جهانی نیز اشتباهی را که در سوریه انجام داد، در لیبی تکرار نکند.

رئیس جمهور ترکیه ضمن اشاره به لزوم حل بحران لیبی، گفت: اگر نمی خواهیم مزدوران و سازمان های تروریستی مانند القاعده و داعش در لیبی هم ظهور پیدا نمایند، باید راه حل صلح را تسریع کنیم. هدف ما سرانجام دادن به این بحران است که بیش از 2400 نفر را به کام مرگ کشانده و 7500 تن را مجروح نموده است.

اردوغان با تقدیر و حمایت از گام های برداشته شده در کنفرانس برلین برای سرانجام دادن به درگیری ها در لیبی، اضافه کرد: طرح صلح، گامی مهم به سوی استقرار مجدد ثبات سیاسی در لیبی است و موفقیت آن به اجرای تصمیمات وابسته است.

روز یکشنبه سران کشورهای آلمان، فرانسه، روسیه و ترکیه به همراه نمایندگانی از آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل در برلین گردهم آمدند و طی نشستی به آنالیز راه حلهای سرانجام دادن به بحران نبود دولت در لیبی و برقراری آتش بس جهت توقف نبردهای مسلحانه چندین ساله صحبت کردند.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز روز گذشته گفته بود تا زمانی که آتش بس در لیبی برقرار باشد، آنکارا مستشار نظامی بیشتر به این کشور اعزام نمی کند. (جزئیات بیشتر)

لیبی در حال حاضر بین دو مرکز قدرت تقسیم شده است. یکی از آن ها دولت مستقر در طرابلس است که سازمان ملل متحد آن را به رسمیت شناخته و مورد حمایت ترکیه واقع شده است و دیگری دولتی که در شهر طبرق در شرق لیبی مستقر است و از سوی امارات عربی متحده، عربستان سعودی و چند کشور اروپایی از جمله روسیه حمایت می گردد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 745

به "هشدار ترکیه درباره عواقب عدم برقراری آتش بس در لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار ترکیه درباره عواقب عدم برقراری آتش بس در لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید