نتیجه انتخابات 2020 آمریکا کی و چگونه معین خواهد شد؟

به گزارش مجله ویراپارس، شرایط ویژه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا، این سوال را مطرح می کند که آیا فرایند شمارش آرا و اعلام برنده هم تحت تاثیر این شرایط قرار خواهد گرفت.

نتیجه انتخابات 2020 آمریکا کی و چگونه معین خواهد شد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، سوالی که در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا با توجه به شرایط ویژه برگزاری آن مطرح می شود، این است که آیا شیوه متفاوت برگزاری انتخابات بر فرایند شمارش آرا و اعلام برنده هر ایالت و برنده نهایی تاثیرگذار است؟

در انتخابات امسال آمریکا به منظور جلوگیری از شیوع کرونا که در این کشور به بحرانی غیرقابل کنترل تبدیل شده، بخش بزرگی از آرا به صورت غیابی (اغلب پستی) و بسیار زودتر از روز انتخابات در سوم نوامبر (13 آبان) ارائه می شود. در چنین شرایطی و با توجه به این که طبق آمار پروژه انتخابات آمریکا، تا به امروز بیش از 35 میلیون آمریکایی رای خود را داده اند و به گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، تا به امروز بیش از 80.5 میلیون برگه رای غیابی درخواست یا برای رای دهندگان در سراسر آمریکا ارسال شده، پیش پردازش آرا شامل تایید امضای آن ها، باز کردن پاکت ها و باز کردن برگه ها و غیره برای سرعت دادن به فرایند شمارش و بعد شمردن آرا و قرار دادن آن ها در جداول محاسباتی برای اعلام به موقع نتایج از اهمیت زیادی برخوردار است.

در انتخابات امسال، در برخی از ایالت ها پیش پردازش آرا از چند هفته قبل از روز انتخابات آغاز شده و برخی دیگر تنها در روز انتخابات اجازه آغاز این کار را دارند و مسلم است که در هر کجا این فرایند زودتر آغاز شود، برنده آن ایالت سریع تر مشخص خواهد شد. اما مسئله ای که اوضاع را کمی پیچیده تر می کند این است که برخی ایالت ها آرا را در روزهای بعد از روز انتخابات هم می پذیرند، البته به شرطی که قبل از روز انتخابات پست شده باشند.

در دو ایالت کلیدی فلوریدا و آریزونا اجازه آماده سازی آرا برای شمارش قبل از روز انتخابات وجود دارد که این دو ایالت را در شب انتخابات بسیار جلو می اندازد. در این دو ایالت همچنین آرای دریافتی بعد از روز انتخابات شمرده نخواهند شد که خب احتمال تاخیر در اعلام برنده این ایالت ها را کم می کند. نتیجه این دو ایالت به قدری مهم است که به نوشته نیویورک تایمز، در صورتی که جو بایدن در یکی از این ایالت ها پیروز شود، نشانه خوبی است که وی برنده نهایی انتخابات 2020 آمریکا خواهد بود. ترامپ در سال 2016 در هر دو ایالت پیروز شد و می توان گفت برای پیروزی دوباره، باید آرای هر دو ایالت را حفظ کند.

در دو ایالت کلیدی ویسکانیسن و پنسیلوانیا اما پیش پردازش آرا تا روز انتخابات مجاز نیست و احتمالاً در این دو ایالت فرایند شمارش زمانبرتر خواهد بود. در ایالت کلیدی میشیگان پیش پردازش آرا تنها 10 ساعت قبل از روز انتخابات آغاز خواهد شد. با این حال مقامات انتخاباتی میشیگان گفته اند پیش بینی می کنند تا اولین جمعه بعد از انتخابات (16 آبان) عمده آرای این ایالت را جدول بندی کرده باشند.

در ایالت ویسکانسین هم مقامات امیدوارند تا روز بعد از انتخابات تکلیف اغلب آرا مشخص شده باشد. دلیل این مسئله این است که در این ایالت گرچه باز کردن پاکت آرای غیابی تا قبل از ساعت 7 صبح روز انتخابات جایز نیست، کارمندان هر حوزه اجازه دارند پاکت ها را چک کنند و در صورت جا افتادن امضا، آدرس یا مشکلاتی از این دست با رای دهندگان تماس بگیرند و به آن ها امکان برطرف کردن خطا را بدهند.

در کارولینای شمالی و جورجیا از دیگر ایالت های سرنوشت ساز هم امکان اعلام سریع نتایج وجود دارد، گرچه در چند انتخابات گذشته مشکلاتی در آن ها وجود داشته است. با این حال مقامات ایالت کارولینای شمالی انتظار دارند تکلیف بخش عمده آرا تا شب انتخابات مشخص شود.

به گزارش نیویورک تایمز، در اوهایو و مینه سوتا احتمالاً نتایج سریع اعلام خواهد شد، البته با این ملاحظه که هر دو ایالت آرای بعد از روز انتخابات را هم می پذیرند که در صورت انباشت تعداد آرای دریافتی بعد از سوم نوامبر اعلام نتایج این ایالت ها با تاخیر روبرو خواهد شد. مقامات اوهایو گفته اند اعلام نتایج و شمارش احتمالاً تا چهارشنبه بعد از روز انتخابات (21 آبان) زمان خواهد برد.

به گزارش روزنامه انگلیسی تلگراف، در مجموع، بیشتر آرای پستی باید در فاصله چند روز بعد از روز انتخابات در سوم نوامبر دریافت شده باشند به جز چند استثنا درباره ایالت های کلیدی. برخی ایالت های کلیدی شامل پنسیلوانیا و کارولینای شمالی (تا 6 نوامبر)، مینه سوتا و نوادا (تا 10 نوامبر) و اوهایو (تا 13 نوامبر) فرصت بیشتری برای این منظور دارند.

همه ایالت ها از 10 نوامبر (20 آبان) می توانند نتایج خود را تایید کنند که این فرایند در صورت نیاز به بازشماری آرا به تاخیر می افتد. همه ایالت ها بجز کالیفرنیا باید تا قبل از 8 دسامبر (18 آذر) نتایج خود را تایید کنند و همه موارد اختلاف باید تا قبل از این تاریخ حل شده باشد.

در سیستم انتخاباتی آمریکا در واقع مردم به الکتورها رای می دهند و نه خود نامزدها. الکتورها مقامات ایالتی یا ارشد حزبی هستند که معمولاً نامی از آن ها در برگه رای آورده نمی شود. بعد از انتخابات عمومی، هر الکتور یک رای به نامزد مورد نظر خود می دهد. برای کسب اکثریت قاطع یک نامزد باید 270 رای الکترال از 538 رای را به دست آورد. هر یک از 50 ایالت آمریکا تعدادی آرای الکترال مشخص دارد و این رای ها به نامزدی تعلق می گیرد که در انتخابات عمومی آرای مردمی آن ایالت را به خود جلب کرده است.

بعد از انتخابات عمومی امسال، الکتورها در روز 14 دسامبر (24 آذر) آرای خود را ارائه کرده و به واشنگتن می فرستند. در ششم ژانویه (17 دی) اعضای کنگره آمریکا در واشنگتن برای شمارش آرا تشکیل جلسه می دهند و بعد از آن برنده اعلام خواهد شد.

در 20 ژانویه سال 2021 (اول بهمن) رئیس جمهور جدید و معاون وی سوگند ریاست جمهوری می خورند و بعد رئیس جمهور سخنرانی مراسم تحلیف خود را برگزار خواهد کرد. بعد از آن رئیس جمهور در یک رژه تشریفاتی از ساختمان کنگره به سمت محل اقامت جدید خود در کاخ سفید مشایعت می شود.

البته همه این ها در شرایطی است که فرایند رای گیری و شمارش آرا در آمریکا طبیعی طی شود و اخلالی در آن صورت نگیرد. این در حالی است که بسیاری درباره احتمال وقوع هر اتفاقی با توجه به اظهارات و مواضع ترامپ و به طور کلی دید منفی جمهوری خواهان به رای گیری پستی و مطرح شدن احتمال تقلب در انتخابات که البته مدرکی دال بر تایید آن وجود ندارد، هشدار داده اند.

رئیس جمهور آمریکا بارها در ماه های گذشته سعی کرده انتخابات را زیر سوال ببرد و از احتمال نپذیرفتن نتیجه آن و عدم تحویل مسالمت آمیز قدرت گفته است.

یکی از ادعاهایی که از سوی او مطرح می شود این است که نتیجه انتخابات شاید نه تا هفته ها و ماه ها بلکه تا سالها و حتی هرگز(!) به دلیل برگزاری بخش عمده آن به روش های غیابی و احتمال تقلب، مشخص نشود.

بهرحال احتمال بحران انتخاباتی در آمریکا که جرقه آن می تواند اعلام پیروزی زودهنگام از سوی هر یک نامزدها پیش از شمارش کامل آرا باشد، مقامات سیاسی و نظامی این کشور را بقدری نگران کرده که از روزها قبل در حال ایجاد آمادگی برای مواجهه با سناریوهای مختلف هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1252

به "نتیجه انتخابات 2020 آمریکا کی و چگونه معین خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه انتخابات 2020 آمریکا کی و چگونه معین خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید