مهمترین جاهای دیدنی همدان (2)

به گزارش مجله ویراپارس، همدان، قدیمی ترین شهر ایران و از آن دست شهرهاست که در تابستان هوای خوش و خنکی دارد، به طوریکه دمای هوای همدان در خنکترین ساعت روز به 16 درجه می رسد. انگیزه های سفر به همدان چیست؟ همدان اولین مرکز نخستین شاهنشاهی ایران یعنی مادها بوده و جدای از این وجود ده ها آرامگاه و جای تاریخی در این شهر ما را با یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران و دنیا روبه رو می کند. در مهمترین جاهای دیدنی همدان را معرفی کردیم و در این نوشته درباره چندتای دیگر نوشته ایم.

مهمترین جاهای دیدنی همدان (2)

دشت میشان

اگر در سفر به همدان، دلتان می خواهد قدری از شهر فاصله بگیرید و جای خوش آب و هوا و خرمی برای چند ساعت استراحت کنید و مثلا روی چمن ها دراز بکشید و پایین پایتان هم چشمه ای خنک روان باشد، بروید دشت میشان.

قدیم ها، میشان جایی بود برای گذران ییلاق عشایر، اما زمان که گذشت، میشاق به عنوان جایی باصفا در دامنه های الوند بر سر زبان ها افتاد. میشاق، دشتی است سرسبز با گل های زرد رنگ و چشمه های کوچک و بزرگ روان. البته که رفتن به این دشت، کوهپیمایی نیمه سنگین محسوب می شود.

جهت دسترسی: از میدان امام (میدان مرکزی شهر) وارد خیابان مهدیه شوید و از آنجا به سمت دانشگاه بوعلی سینا همدان بروید.

بعد از چهارراه دانشگاه به سمت میدان قائم حرکت کنید و بعد از رسیدن به میدان قائم به سمت راست بروید. بالاتر به یک دو راهی می رسید که یکی به سمت عباس آباد و آن یکی به سمت گنجنامه می رود. جهت گنجنامه را ادامه دهید. چند متر قبل از پیاده رویی که به سمت گنجنامه می رود، ورودی میشاق را می بینید.

سراب گیان

اگر از همدان یک ساعت و نیم به سمت نهاوند برانید در 20 کیلومتری نهاوند یکی از قشنگترین سراب ها قرار گرفته. سراب گیان که جزو آثار طبیعی ثبت شده ملی است، یکی از پرآب ترین سراب هاست.

آب سراب گیان که در زبان کردی به معنی جان است، از چشمه ای از دل کوه بیرون می آید، آبشار قشنگی هم دارد که آبش بسیار خنک است. از حسن های این منطقه علاوه بر هوای مطلبوش که روح را تازه می کند، درخت های چنار کهنسالش است. به علاوه که جاده ای هم که به سمت سراب می رود جاده سرسبزی است و آدم را یاد شمال می اندازد.

جهت دسترسی: از میدان عارف نهاوند وارد جاده دهنو شوید و بعد از 15 کیلومتر و گذشتن از دهنو و حسین آباد به شهر گیان می رسید، جهت را ادامه دهید، بعد از 5 کیلومتر به سراب گیان می رسید.

گنبد علویان

همدان قدیمی ترین شهر ایران است و از این رو آثار تاریخی زیادی در این شهر قرار گرفته. یکی از این آثار هم که به جامانده از دوره سلجوقیان است، گنبد علویان است.

گنبد علویان، یکی از شاهکارهای معماری و گچبری بعد از اسلام، و یکی از مهم ترین جاهای دیدنی همدان محسوب می شود. این گنبد در ابتدا کاربری مسجد را داشت. و بعدها با ساخته شدن سردابی در زیرزمین آن به مقبره خانوادگی خاندان علویان تبدیل شد.

آدرس: گنبد علویان در چهار باغ علویان در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله شهر همدان واقع شده است.

بازار همدان

یکی از قشنگ ترین بازارهای مسقف ایران، بازار تاریخی همدان است. بازار همدان به جا مانده از دوره قاجار و مثل همه بازارها قسمت ها و راسته های مختلفی دارد.

بازار کفاش ها، ادویه فروش ها، سمسارها، قصاب ها، قنادها،مسگرها و… از آن جمله است. نمد، گلیم، فرش های دستباف، نان کماج، چرم، باسلوق، نان شیرمال، سفال لالجین و شیرینی نارگیلی معروف همدان، از سوغات همدان است که می توانید از بازار بخرید.

آدرس: بازار همدان در محدوده خیابان های باباطاهر، اکباتان و شهدا واقع شده.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: virapars.ir شناسه مطلب: 1915

به "مهمترین جاهای دیدنی همدان (2)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین جاهای دیدنی همدان (2)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید